emoji-anlamlari

Büyük İhtimalle Anlamlarını Bilseniz O Son Mesajın Sonuna Eklemeyeceğiniz 9 Yemek Emoji'si

Favorilerime
Ekle

Artık anlaşmak için kelimelere çok da ihtiyacımız yok. Emoji gönderiyorsun, tek bir ifade ile ne istediğini, ne hissettiğini karşıdaki insana hoop anlatıyorsun.

Anlatıyorsun, anlatıyorsun da doğru mu anlatıyorsun? Hele söz konusu yemek emoji'leriyse o koyduğun pirinç kasesiyle mesela neyi kast ediyorsun? Ya da o sana "patlıcan" göndererek ne demek istiyor?

Uzak Doğu mutfağının ele geçirdiği emoji'leri doğru yerde, doğru zamanda kullanın diye yemek emojisi dili ve edebiyatının bilinmeyenlerini anlatıyoruz, toplanın.

Ha, bir de istek: Simit, döner, ince belli bardakta çay gibi bizlik emoji'ler de istiyoruz. Sushi ile ben ne anlatayım dayımın oğluna?

Senbei: Pirinç krakeri

Sen bana bu emoji'yi gönderdin de sen hiç senbei yedin mi ki tatlı kız? Senbei yani pirinç krakeri Japon sokak lezzetlerinden biri. Japon kardeşlerin yeşil çayın yanında kıtır kıtır yediği senbei tatlı da tuzlu da olabiliyor. Sokak tezgahlarından alınıp elde de yenenebilen senbei marketlerde paket halinde de satılıyor. Artık bununla ne mesaj vermek isterseniz karar sizin.

Onigiri: Pirinç köftesi

Japonların kahvaltıda yemekten acayip keyif aldığı onigiri, Uzak Doğulu dostlarımız için poğaçanın, simidin bir muadili. Taze pişmiş sıcak pirincin içine umebashi (salamura edilmiş meyve), ızgara edilmiş tuzlu somon, katsuobushi (palamut balığının fümelenip, fermente edilmesinden sonra kurutulması), kombu (bir tür su yosunu), tarako (tuzlu balık yumurtası yiyeceği) gibi malzemeler konuluyor ve top haline getiriliyor. Sana pirinç topu gönderdim aşkım, sabah yersin.

Dango: Anime tadında pirinç tatlısı

Sadece rengi güzel diye emoji'ler içinden seçip seçip gönderdiğiniz dango aslında bir Japon tatlısı. Pirinç unu, su ve tereyağı ile hazırlanan dangonun aynı zamanda yapımı en basit tatlılardan biri. Çöp şiş gibi löp löp yenir, minnoş renkleriyle Instagram'a koyulmak için uydurulmuştur sanki. Dango sendin aşkım.

Naruto: Balıklı kek

Bu ortasında girdap şeklinde pembe şekliyle emojiler arasında parlayan yiyecek aslında balık keki. Naruto Boğazı'ndan ismini alan bu kek özellikle Kore ve Japonya'da en çok tüketilen sokak lezzetlerinden. Bunun yerine hamsili pilav olsaydı daha iyiydi ama sevgili emoji tasarımcıları. Yine üzdünüz.

Matcha: Yeşil çay

Bunu çekik gözlü olmayan kullanıcılar ne diye paylaşıyorlar bilemiyoruz ama bu aslında Japonların geleneksel çayı matcha. Yeşil çay tohumlarından hazırlanan her derde deva olan bu çay yeşil rengiyle Instagram'da #nofilter hashtag'iyle kolayca paylaşılabilecek bir içecek. Emoji'si için keyfiniz bilir. Misal: "Sahildeki çay bahçesinde Japon çayı içelim mi sevdiceğim? :matchaemoji:"

Sake: Japonların rakısı

Siz bunu süt şişesi olarak görürsünüz ama cenazenize Japonların milli içkisi sake gelir. Pirinç ve tahıl tozundan yapılan sake görünüm olarak beyaz şarabı andırsa da Türkiye'deki muadili rakıdır. Tanju Okan şarkısı paylaştıktan sonra itinayla bu emojiyi kullanabilirsiniz.

Hem de kızartılmış: Karides

Neden karides emojisi sevgili mühendisler? Dünyada kaç kişi düzenli olarak karides yiyor ki? Neyse vardır bir hikmeti. Derler ki bu emojiyi gönderen insan karşı tarafa ben çok cool bir insanım izlenimi veriyormuş. Babası denizden çıksa yiyecekler bir düşünsün deriz.

Şok şok şok: Şu gülen malum şey aslında çikolatalı dondurmaymış

radikal

radikal

Emoji dünyasının en fazla kullanılan, en muzır emojisi olarak bilinen "gülen kaka" emojisi aslında yeniyormuş (Buraya şaşkın surat emojisi gelecek). Yani ayıptır söylemesi neden güldüğünü zaten bir türlü anlayamadığımız kaka emojisi aslında bildiğiniz çikolatalı dondurmaymış. Artık kullanırken bir daha düşünüp öyle gönderirsiniz.

Bonus: Yemek için şükranı temsil eden birleştirilmiş eller

eller-emoji

Bu emojiyi çoğunlukla "Allah'ım sen konuyu biliyorsun amin" demek için ya da karşı tarafa minnettarlığımızı göstermek için kullanıyoruz. Ama yanlış! Zira bu hareket Japon kültüründe özür dileme ya da yemekten sonra şükran sunmayı temsil ediyor. Yine hepimizi kandırdılar


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Sinan Özen24 Mayıs 2016 12:22
Sonuncu yanlış, çikolatalı dondurma falan değil, kaka! :) o emoji :poop: yazınca çıkıyor, poop'da kaka demek! :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?