kavanoz-one-cikan

Evinizi Boş Şişe ve Kavanozlarla Güzelleştireceğinizin Kanıtı 16 Dekoratif Çalışma

Favorilerime
Ekle

Evimize sürekli girip çıkan cam şişeler ve kavanozlar ne yazık ki cam olmalarına rağmen pek değerlendirmediğimiz, içindekiler biter bitmez çöpü boylayan malzemeler olarak kalıyor.

Oysa onları daha iyi değerlendirebilir, geri dönüşüme ufak da olsa katkı sağlayabilir, camın verdiği sağlıktan yararlanabiliriz.

Çünkü küçük birkaç araç gereçle onunla harika saksılar yapılabildiğini de gördük, sofralara gelip şık şamdanlara dönüştüğünü de...

E hadi o zaman ne duruyoruz, çıkarın biriktirdiğiniz kavanoz ve şişeleri, evimizi güzelleştiriyoruz.

Eskiyen kavanozları atmak yerine dilediğiniz renklerde boyayın ve içlerine mum yerleştirip dekoratif süsler olarak kullanın

Kavanozları boyamak için cam boyası kullanabilir, boyadıktan hemen sonraysa kabarcıklı torba ya da streç filmlerle kavanozların üzerinde desenler oluşturabilirsiniz. Biliyorsunuz ama biz yine de hatırlatalım: Kavanozların içinde mum yaktıktan sonra kapağını kapatmayın.

Boşta kalan cam şişelere bir cam kesme bıçağı ile şekil verip sunumluk kaseler hazırlayın

Yapmak isteyenler için küçük bir not: Cam kesme bıçağını "cam elması" olarak arayarak da bulabilirsiniz.

Kavanozlarınızdan şık peçetelikler yapın

Kavanoz kapaklarının ortasını çıkarın ve boş kalan yere karton ya da sert plastik geçirip delikler açın. Ardından içine peçeteleri yerleştirin ve kapağını kapatın. Peçeteliğiniz hazır.

Kavanozları süsleyip vazo olarak kullanın

Kavanozlara zaten çiçek koyuyorsunuz, biliyoruz ama öncesinde kavanozlarınızı boyayıp resimlerle süsleyerek çiçeklerinizi yerleştirirseniz evin dekorasyonuna uygun, sevimli ya da şık vazolar elde etmiş olursunuz.

Şişeleri ikiye ayırıp kullanarak suyu hiç eksik olmayan saksılar yapın

Cam şişeler için cam kesme bıçakları yeniden iş başında. İkiye böleceğiniz şişelerin üst kısmına toprak ve bitkinizi alt kısmına ise su koyun ve üst üste yerleştirin. Bitkileriniz ihtiyaç duydukları an kökleriyle suya kolayca ulaşsın.

Eğer cam şişeleri kesmekle uğraşmak istemiyorsanız plastik şişelerle de böyle saksılar yapabilirsiniz.

Şişelerle hayvan dostlarımıza nefis yemlikler hazırlayın

Şişenin dar ağız kısmından kolaylıkla çıkacak yemler seçin ve içini ağzına kadar yemle doldurun. Ardından şişeyi sabitleyebileceğiniz ve yemlerin dökülebileceği yeri olan bir düzenek oluşturun. Şişeyi ters bir şekilde düzeneğe sabitleyin ve tamam.

Düzeneği yüksek bir yere yerleştirerek kuşlara, yere koyarak sokakta yaşayan kedi ve köpeklere yem verebilirsiniz.

Şişeleri kullanarak aydınlatmalarınızı daha etkileyici bir hale getirin

Evdeki dümdüz ampüllerden ya da gereksizce abartılı duran avizelerden, cam şişelerle kurtulabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olanlar: Uzun kablolu bir aydınlatma düzeneği, cam kesme bıçağı ve birkaç şişe. Bu tasarım, mutfağınıza en popüler üçüncü dalga kahvecilerin havasını taşımaya kararlı anlayacağınız.

Cam kavanoz ya da şişelerinizi teraryumlara çevirin, hem bitki yetiştirin hem de evinize harika bir dekoratif süs yaratmış olun

Son zamanlarda oldukça popüler olan, bizim de anlatmadan edemediğimiz teraryumlar cam kavanoz ve şişeleri değerlendirmenin en keyifli yollarından. Artık her yerde bulabileceğiniz teraryum malzemelerini kavanoza dilediğiniz gibi yerleştirin ve ortaya çıkan harika görüntünün tadını çıkarın.

Kavanozlardan çıkarttığı bol şıkırtıyla para biriktirmeye daha bir teşvik edecek kumbaralar yapın

Bu sevimli kumbaralardan yapmak için kavanoz kapağında en büyük madeni paranın rahatlıkla geçebileceği büyüklükte bir delik açmanız yeterli aslında. Geriye kavanozu isteğinize göre süslemek kalıyor ki onu da sizin yaratıcılığınıza bırakıyoruz.

Şişeleri ağzına kadar suyla doldurup bitkinin toprağına sıkı bir şekilde ters çevirip koyarak sulama sıkıntısından kurtulun

Bitkilerinizi sulamayı sürekli unutuyor ve bu yüzden sürekli kurumalarına mı neden oluyorsunuz? Sizi böyle alalım. Her bir saksınız için bir orta boy şişeyi (Maden suyu şişeleri olabilir) suyla doldurun ve saksıdaki toprağın içine ağzı ağaı bakacak şekilde iyice sabitleyin, böylece bitkinizin su ihtiyacına her an cevap verebilin.

Cam şişeleri cam kesme bıçağı ile kesip zımparayla ovarak yaratıcı bardaklar yapın.

Sırf rengini, modelini ya da üzerindeki deseni sevdiğiniz için sakladığınız ama bir köşede atılıp kalmış şişelerinizi gün yüzüne çıkarma vakti geldi. Şişenizi kullanmak istediğiniz bardak boyunda işaretleyin ve cam kesme bıçağıyla kesin. Ardından zımparayla zarar verebilecek kıymıklardan kurtulun. Güzelce yıkayıp keskin bir yeri kalmadığından emin olduğunuzda güle güle kullanmaya başlayın.

Altıyla bardak yaptığınız şişenin üst kısmını da banyonuza diş fırçası koyabileceğiniz şık bir süs olarak değerlendirin

Şişeleri değerlendiriyoruz derken altını kullanıp üstünü atmak olmaz. Bardak yapmak için dümdüz kestiğiniz üst kısmını da ziyan etmeyin, banyonuza diş fırçası koyabileceğiniz ya da mum koyup şamdan gibi kullanabileceğiniz süsler yapın.

Şişelerin tamamını hiç bozmadan sadece sizin evinizde olacak eşsiz raflar oluşturun

Bu iş diğerlerine nazaran biraz daha zor olacağından marangozdan yardım almanızda fayda var. Bir marangoza gidin ve istediğiniz tahta cinsinden, yine istediğiniz boyutlarda kestirin. Ardından şişelerin ağız kısmının geçeceği ölçülerde delikler açtırın ve şişeleri rafların arasına yerleştirin. Eğer siz de ahşapla ilgilenen biriyseniz eve kendi malzemelerinizle de kolayca yapabilirsiniz elbette.

Şişeleri bitkileriniz ya da kendiniz için sprey şişesine dönüştürün

Eğer cildinizi temizlerken maden suyu kullananlardansanız temiz bir sprey şişenin baş kısmını alıp maden suyu şişesine koyarak doğrudan kullanabilir ya da boş şişelerinize yine bu başlıktan takarak sprey şeklinde sulamalarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Neden başlığı kendi şişesinden çıkarıp başka şişeye takalım diye düşünenlere de hemen açıklayalım çünkü suyun da başka sıvıların da cam şişelerde muhafaza edilmesi daha sağlıklıdır ancak sprey şişeleri genelde plastik olur.

Boş şişelerle şık sofralar kurmak için şişeleri boyayıp üzerlerine mum koyun, kendi şamdanınızı kendiniz yaratın

faithtap

faithtap

Güzel bir akşam yemeği planınız var ama evde şamdan yok diye bir şeyler eksik kalacak gibi hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Evde istediğiniz kadar şık ya da sevimli şamdanlar yapmak için tek ihtiyacınız boş şişeler. Boş şişeleri boyayın ya da kumaş parçaları ile farklı bir havaya sokun, mumlarınızı da yerleştirin, şamdanınız hazır olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?