fit-gurme-sallt-one-cikan

Ününe Zarar Gelmesin Diye Yeme Bozukluğuna Yakalanan "Fit Gurme"

Favorilerime
Ekle

Sosyal medyanın insan hayatı üzerindeki olumsuz etkileri her gün yeni bir tartışma konusu yaratıyor, malumunuz.

İşte bugün de yine büyük tartışmalara neden olan, üstelik hayatının neredeyse tamamını sosyal medyaya ayıran bir kadın var.

Kendisi dünyaca ünlü bir blogger, yazar ve yemek stilisti. Hayatını sağlıklı beslenme ve spor üzerine kuran, "Fit Gurme" olarak tanınan bu blogger'ı gündem haline getirense kendi itirafları.

Uzaktan bakınca imrenilecek, sağlık dolu bir hayatı olduğu düşünülen Fit Gurme bakın aslında neler yaşıyormuş...

Buyurunuz, birlikte öğreniyoruz.

Sally O'Neil sağlıklı yaşam taraftarı olan ünlü bir blogger

Sally'nin başından geçenleri anlatmadan önce kendisini kısaca bir tanıyalım. Sally O'Neil, takipçileri tarafından "Fit Gurme" olarak anılan, sağlıklı yaşamın sırlarını anlatıp nasıl sağlıklı beslenebileceğimize dair nefis öneriler, şahane tarifler ve püf noktaları veren bir kadın.

Üstelik bunu hobi olarak yapmaya başlamış olsa bile şimdilerde "sağlıklı yaşam" onun işi haline de gelmiş durumda. Öyle ki kendisi blogger olmasının yanı sıra yemek stilistliği ve yazarlıkta yapıyor, yaptığı tüm bu işler sağlıklı beslenme, egzersizler ve yaşam üzerine oluyor.

Hal böyle olunca insan "Ne güzel, hem sağlık dolu bir hayat yaşıyor hem de bundan para kazanıyor, daha ne olsun." diye düşünüyor, imreniyor, örnek alıyor...

Ama işin aslı tam da böyle değil aslında. Üstelik bunu Sally kendi itiraf ediyor ve yaşadığı zorlukları bir bir anlatıyor.

"Ben Fit Gurme'yim. Benim her zaman doğru şeyleri yemem ve inanılmaz derecede fit olmam bekleniyor"

Sally O'Neil, geçtiğimiz günlerde "Sizinle Paylaşmaktan Korktuğum Bir Şey" isimli bir yazı yazdı ve içinden geçenleri, yaşadıklarını bir bir anlatarak tüm takipçilerini şaşırttı.

"Ben Fit Gurme'yim. Benim her zaman doğru şeyleri yemem ve inanılmaz derecede fit olmam bekleniyor" diyen Sally, bu beklentileri karşılayabilmek için hem psikolojik hem de fiziksel olarak aslında sınırlarını epey bir zorlamış.

Benden bekleneni bir süre gerçekten yaptım ve bu, beni inanılmaz derecede hasta etti. Bu 'güzel görünme', inanılmaz derecede güzel modeller ve Photoshop dünyasında, sosyal medyanın kurbanı oldum." demeyi de ihmal etmeyen genç kadın, Instagram'da karın kaslarıyla hayranlık uyandıran bir kadın gördüğünde, "Ben de böyle olmalıyım." demekten kendini alamamış.

Tabii hal böyle olunca Sally, bu süreçte kendini epey bir yıpratmış.

Fit Gurme, 3 ayda 13 kilo verince ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmaya başlıyor

Instagram'da karşısına çıkan bir fotoğraf nedeniyle, kendine oldukça katı kurallar koyan ve o fotoğraftaki kadın gibi karın kasları olması gerektiğini kafasına koyan Sally, o gün çok katı bir beslenme ve egzersiz programına başlamış. 3 ay gibi bir sürede 13 kilo kaybedince de işler yavaş yavaş çığırından çıkmaya başlamış.

"Neredeyse tüm zamanımı ağır egzersizler yaparak geçiriyordum. Tek düşündüğüm ve umursadığım şey koyduğum hedefe ulaşmaktı. 43 kiloya düştüğümde, tüm enerjim bitmiş ve salatadan başka hiçbir şey yiyemez hale gelmiştim." diyen Sally, o dönem psikolojik sıkıntılar da yaşadığını, kalori hesabı yapmayı bir takıntı haline getirdiğini ve sürekli yiyeceklerle ilgili düşünmeye başladığını da ekliyor.

Doktorlar Sally'ye ortoreksiya, yani sağlıklı beslenme takıntısı ve egzersiz bağımlısı teşhisi kokuyor

Sally, hayatının ellerinden kayıp gitmeye başladığını fark ettiği o dönem, yani yaklaşık 43 kiloya düştüğünde, önemli bir karar almış ve bu gidişata bir dur demek için doktorun yolunu tutmuş. Gittiği doktorlardan ilki ona daha çok yemesi ve daha az egzersiz yapması yönünde tavsiyelerde bulunurken ikinci gittiği doktor Sally'ye son zamanlarda yaygın bir hale gelmeye başlayan 'ortoreksiya' teşhisi koymuş.

Temiz, sağlıklı beslenme takıntısı olarak bilinen ortoreksiya, müdahale edilmezse oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen ciddi bir rahatsızlık. Buna bir de Sally'nin spor yapma bağımlılığı eklenince, durum ünlü "Fit Gurme" için bir hayli üzücü olmuş tabii.

Neyse ki Sally, şimdilerde çok daha bilinçli.

Sally, yaşadığı fiziksel ve psikolojik sorunları atlatabilmek için 1 yıllık bir tedavi sürecinden geçiyor

"Ben Fit Gurme'yim ve her zaman sağlıklı beslenmem ve spor yapmam gerekiyor." diyen Sally'nin düşüncelerini değiştirmek kolay olmuyor tabii. Vücudunun yavaş yavaş tükendiğini fark eden genç kadın, doktorlarından aldığı destekle 1 yıl gibi uzunca bir sürede ancak sağlığına kavuşabiliyor.

Ortoreksisi olanların başlarda yalnızca yedikleri yemeğin kalitesine sağlıksız bir şekilde odaklanma eğiliminde olduğunu ancak sonraları işin boyutunun daha da ciddiye bindiğini açıklayan uzmanlar, hastalığın ilerleyen boyutlarında kişilerin, kendilerini diğer herkesten ayıran çok ciddi ve katı kurallar koymaya başladıklarının altını çiziyor. Tam da Sally'nin durumunu özetleyen bu rahatsızlık, neyse ki doğru yöntemlerle çok kolay bertaraf edilebiliyor.

"Artık dengedeyim"

instagram

instagram

Sally O'Neil, 1 yılın sonunda yaşadığı iyileşme sürecini de 2 kelimeyle şöyle özetliyor: "Şimdi dengedeyim."

Hala haftada 5-6 kez spor yaptığını ve sağlıklı beslenmeye devam ettiğini söyleyen genç kadın, bu süreçte birçok insandan olumsuz eleştiriler almış olsa da şimdilerde halinden oldukça memnun ve aştığı sorunlarla ilgili şunları söylemeyi de ihmal etmiyor:

"Hala güçlü olduğumu düşünmek istiyorum. Ama oraya ulaşmak için gereken fedakarlıkları yapmaya artık hazır değilim. Sağlıklı bir akla ve mideye sahip olabilmek için bir seçim yaptım ve bu kararla birlikte gelen bedenim nasıl gözükürse gözüksün, önemli değil."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?