tofu-patlak

Çok Fazla Tofu Yediği İçin Böbreğinden 420 Taş Çıkarılan Adamın Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Üzücü.

Hikayeye girmeden önce tofudan bahsedelim çok az. Doğu Asya kökenli, tatsız, tuzsuz diye bilinen, vejetaryen ve vegan beslenmeye uygun, kolesterol içermeyen bir besin maddesi.

Mr. He.

Çin'de, geçtiğimiz hafta, 2 saatlik bir böbrek ameliyatı olan 55 yaşında bir adam. Bu 2 saatin yalnızca 45 dakikası He'nin böbreğindeki 420 taşı çıkarmakla geçmiş. Düşünün bir avuçluk böbrekten 420 taş çıkartıyorsunuz. Çok acayip. İnsan neredeyse kilo verir. Ameliyatı yapan doktorun cümleleri de oldukça çarpıcı "Ameliyattan sonra kollarım uyuşmuştu" diyor ve ekliyor "Önümde irili ufaklı, sarılı yeşilli 420 taş vardı"

Peki bu işin doğal sebeplerinin yanı sıra başka bir suçlusu var mıydı? Sonuçta dünya üzerindeki en sayılı böbrek ameliyatından bahsediyoruz.

dailymail

dailymail

Evet, vardı: Tofu. Mr He'nin böbrek ameliyatı olmasındaki ana sebep, her ne kadar rakam verilemese de çok fazla tofu yemesiydi. Tofu, içerisinde oldukça fazla kalsiyum barındıran bir yiyecek ve vücuttan atılması için ciddi miktarda su tüketilmesi gerekiyor. Operasyonları farklı olsa da tıpkı alkol gibi. Daha az zarar görmek için daha fazla su içmen gerekiyor.

Mr. He'nin 420 böbrek taşına sahip olmasındaki ana neden de bu. Çok fazla tofu yiyor ve yeterli su içmiyor. Çok basit cümlelerle anlatıyoruz ama durum vahim aslında. Mr. He'nin neredeyse böbreği alınacakmış. Fena.

Son sözümüz de tofu severlere gelsin. Aman dikkat.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?