cikolata-matematik-1

Haberin Güzelliğine Koş: Çikolata Yemek Matematiğinizi Geliştiriyor!

Favorilerime
Ekle

Çikolata.

Yeryüzündeki en güzel birkaç şeyden biri. Uğruna şiirler yazılası, tatlı krizlerinin en büyük kurtarıcısı, çoğu zaman depresyon defedici, Aztek inanışına göre insanlığa cennetin varlığını kanıtlamak için cennetten gelen bir yiyecek.

Saydıklarımız çikolata güzellemesinin yalnızca ilk cümlesi olmasına rağmen, çikolatanın insan bünyesine yaptığı iyilikler bununla da bitmiyor: Çikolata yemek matematiğinizi geliştiriyor!

Araştırma İngiltere'de, Northumbria University'de yapılmış. Araştırmanın çıkış noktası şu: Çikolata zihinsel anlamda karşılaşılan bütün zorluklara karşı destekçi mi?

Evet.

Araştırmaya katılan 30 gönüllüden, bilgisayarın belirlediği 800 - 999 arası sayılardan, 3'er 3'er geri sayılması istenmiş. Sonuçlar, çikolata yiyen/sıcak çikolata içenlerin çok daha hızlı ve doğru bir şekilde geri sayabildiğini göstermiş.

Çikolatanın bunları yaptırmasındaki alametifarikası ise, pek faydalı polifenollardan biri olan flavanoid. Kendileri beyne giden kanın akışını hızlandırıyor. Aynı sebepten çikolata, afrodizyak etkili yiyecekler arasında yer alıyor.

Son olarak yazıyı okuyup çikolataya düşeceklere afiyet olsun diyelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?