yerli-cover-menusu-manset

Eskiye Özlem, Yeniye Saygı Listesi: Yerli Cover Menüsü

Favorilerime
Ekle

"Cover versiyon" ya da aranjman, müzik alanında önceden seslendirilmiş bir eserin farklı sanatçılar tarafından yeniden icra edilmesi, farklı yorumlanması anlamına gelir. Teknik detaylar ışığında konuşacak olursak, bir şarkıyı sahibinin dışında birinin söylemiş olması cover anlamına gelmeyebilir. Tabii teknik detayları uzmanlara bırakmakta fayda var. Biz biraz daha açarsak konuyu, bulandırabiliriz. Sadece şunu söyleyelim: Birazdan dinleyeceğiniz bütün eserlerin yüzde yüz cover olmama ihtimali var. Amaç müzik öğretmek değil de beraber bir şeyler dinlemek olduğu için bunu göz ardı etmeden geçemezdik.

Özellikle arabesk eserlerin karakteristik tınıları sebebiyle toplumun belirli bir kesiminde karşılık bulamadığı doğru. Türkiye'de cover kültürünün çoğunlukla kendini duyurduğu geçiş de buradan başlıyor. Arabesk eserlerin, rock müziğe evrilmesinden. Cover listelerinin ciddi bir kısmını bu geçişler oluşturuyor. Tabii klasikleri de unutmamak, sanat müziğini de es geçmemek lazım. Listede de bulacağınız "Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun"u yeniden yorumlamayan bir tek rahmetli Ciguli kalmıştı mesela. O da arkadaş arasında kesin okumuştur.

Tabii biz konuya böyle ortadan girdik ama henüz tanışmayanlarınız olabilir. Şu an bu satırların yazılmasına sebep olan şey Yemek.com'un Spotify iş birliğiyle yaptığı Spotify Listeleri. Her hafta bir adet Yemek.com çalışanının elinden çıkan bu listelerin amacı, siz mutfaktayken, sofradayken, piknikteyken, sevdiğinizle baş başa yemekteyken, parti verirken size müzik seçimlerinizde yardımcı olmak. Şu ana kadar tamamen iyi niyetli 37 liste hazırlamışız. Spotify'a "Yemek.com" araması yaptığınızda hepsi emrinize amade olacak.

Bu kadar güfte yeter, biraz yanına da beste koymak lazım.

Şimdiden iyi eğlenceler, işte karşınızda listemiz: Yerli Cover Menüsü


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?