Eskiye Özlem, Yeniye Saygı Listesi: Yerli Cover Menüsü

yemek.com
Ufuk Utaş
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karame ... Devamını okuyun
Ufuk Utaş
235822 takipçi402 içerik

Sıkça Yenen Konular

Ceren Sungur
Ocak 4, 2016
Zeynep Çetin
Nisan 19, 2016
Öznur Doğan
Ocak 21, 2015
Vestel
Ocak 2

"Cover versiyon" ya da aranjman, müzik alanında önceden seslendirilmiş bir eserin farklı sanatçılar tarafından yeniden icra edilmesi, farklı yorumlanması anlamına gelir. Teknik detaylar ışığında konuşacak olursak, bir şarkıyı sahibinin dışında birinin söylemiş olması cover anlamına gelmeyebilir. Tabii teknik detayları uzmanlara bırakmakta fayda var. Biz biraz daha açarsak konuyu, bulandırabiliriz. Sadece şunu söyleyelim: Birazdan dinleyeceğiniz bütün eserlerin yüzde yüz cover olmama ihtimali var. Amaç müzik öğretmek değil de beraber bir şeyler dinlemek olduğu için bunu göz ardı etmeden geçemezdik.

Özellikle arabesk eserlerin karakteristik tınıları sebebiyle toplumun belirli bir kesiminde karşılık bulamadığı doğru. Türkiye'de cover kültürünün çoğunlukla kendini duyurduğu geçiş de buradan başlıyor. Arabesk eserlerin, rock müziğe evrilmesinden. Cover listelerinin ciddi bir kısmını bu geçişler oluşturuyor. Tabii klasikleri de unutmamak, sanat müziğini de es geçmemek lazım. Listede de bulacağınız "Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun"u yeniden yorumlamayan bir tek rahmetli Ciguli kalmıştı mesela. O da arkadaş arasında kesin okumuştur.

Tabii biz konuya böyle ortadan girdik ama henüz tanışmayanlarınız olabilir. Şu an bu satırların yazılmasına sebep olan şey Yemek.com'un Spotify iş birliğiyle yaptığı Spotify Listeleri. Her hafta bir adet Yemek.com çalışanının elinden çıkan bu listelerin amacı, siz mutfaktayken, sofradayken, piknikteyken, sevdiğinizle baş başa yemekteyken, parti verirken size müzik seçimlerinizde yardımcı olmak. Şu ana kadar tamamen iyi niyetli 37 liste hazırlamışız. Spotify'a "Yemek.com" araması yaptığınızda hepsi emrinize amade olacak.

Bu kadar güfte yeter, biraz yanına da beste koymak lazım.

Şimdiden iyi eğlenceler, işte karşınızda listemiz: Yerli Cover Menüsü

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış
Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?