Kesin Bilgi: Sodayla Maden Suyu Aynı Şey Değildir

yemek.com
Ufuk Utaş
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karame ... Devamını okuyun
Ufuk Utaş
252823 takipçi390 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 11, 2019
Zeynep Çetin
Nisan 24, 2019
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Yaklaşın, hep birlikte hayatımızda çok büyük bir değişiklik yapmayacakmış gibi görünen lakin pek de hafife alınmayacak şeyler öğreneceğiz bugün.

Sodayla maden suyu aynı şey değil.

Bildiğimiz suya, bildiğimiz karbondioksiti ekleyince bildiğimiz soda oluyor. Öyle alametifarikası falan yok. Ama maden suyu öyle mi? Değil. Maden suyu, yerin derinliklerinden geliyor bize fayda sağlamak için. Yeryüzüne çıkarken yanında sodyum, kalsiyum, demir, klorit, sülfat gibi minareller getiriyor. Sodanın ise, çok yedikten sonra midenizi rahatlatmak gibi bir faydası var. Çok da vurmayalım ama bir maden suyu mu? Değil.

Herhangi bir restorana gittiğinizde "Bir maden suyu alabilir miyim?" dediğinizde, "Peki, hemen getiriyorum bir soda" demelerinin sebebi, aradaki farkı bilip, ağız oyunu yapmaları değildir. Gerçekten de aradaki farkı bilmiyorlardır. Bir de üstüne, markaların sodayı sonradan minarellerle (kalsiyum, sodyum gibi) işleyerek satması -ki kötü bir şey yapmıyorlar- durumu iyiden karıştırabilir. Ayırt etmek için en basit yöntem ise, şişenin hiçbir yerinde soda yazmamasına, hatta maden suyunun üstüne basa basa tekrar edilmiş olmasına dikkat etmekten geçer.

Tekrarlayalım: Sodayla maden suyu aynı şey değildir. Kesin bilgi, yayabiliriz arkadaşlar.

Görsel: jnormanpost

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?