sheldon-manset

Sheldon Cooper’ı Bir Kez Daha Sevmemize Sebep Olan 8 Orijinal Yemek Takıntısı

Favorilerime
Ekle

2007 yılından beri izlemeye doyamadığımız The Big Bang Theory dizisi, hem nerd hem de geeklik konusunda birbirlerinden aşağı kalmayan karakterleri ile vazgeçilmezlerimizden. Bu karakterler içindeki favorimiz ise kesinlikle Sheldon Cooper.

Kendini beğenmişlikte sınır tanımayan, bencil, kıskanç, ukala, obsesif ve her dem laf sokan bir insanı nasıl bu kadar sevebildik, biz de şaşıyoruz. Takındığı üslup sayesinde her uyuzluğunu kendine yakıştırmayı başaran Sheldon, şapşallığı ve zekice yaklaşımlarıyla keşke arkadaş olsak dedirten cinsten.

Teorik fizikçi olan Sheldon’ın ne kadar rutin aşığı ve takıntılı bir insan olduğunu anlamak için dizinin bir bölümünü izlemek yetiyor zaten. Tuvalete gidiş saatlerinden her gün giydiği kıyafetlere, her şeyini belirli bir düzene göre yapan Sheldon’ın yemek konusunda da pek tabii birçok takıntısı mevcut.

Siz de sürekli ne yiyeceğinizi düşünmekten sıkıldıysanız bu zeki adamın yemek alışkanlıklarından ilham alabilirsiniz. Yalnız dikkat, işi Sheldon kadar uç noktalara götürüp hayatı kendinize zehir etmeyin.

Pazartesi hassasiyeti: Her pazartesi Tayland yemeğini çatal kullanarak yer.

dizist

dizist

Çünkü "Taylandlılar 19. yüzyılın ortalarından beri çatal kullanırlar."

Takıntılarıyla gönlümüzün efendisi olan Sheldon, Tayland yemeklerinin yemek çubuklarıyla yenmemesi üzerine yaptığı muhteşem açıklamayla da yemeği çubukla yemenin zorluğunu deneyimleyen herkesin sevgisini kazanıyor.

Salı mantığı: Hamburgerde et ve ekmek oranı önemli.

dizist

dizist

Çünkü burada yediği tek katlı hamburger, et-sos-ekmek oranı açısından Big Boy'daki çift katlı hamburgerden çok daha tatmin edici.

Her salı hamburgerini yediği mekanı değiştiren Sheldon, rutinini bozmasını mantıksal nedenlerle açıklayarak hepimize "Hakikaten doğru yalnız" dedirtmeyi başarıyor. Barbekü bacon cheeseburgerin yanında barbekü sos, bacon ve peynir istemesi de nevi şahsına münhasır tatlışlıklarından biri olarak hafızalarda tazeliğini koruyor.

Tekdüzelikten uzak çarşamba: Bazen yemekten daha önemli şeyler vardır.

dizist

dizist

Dizinin sıkı takipçisi olanlar bilir, inanılmayacak gibi olsa da Sheldon’ın çarşamba günleri için belirlediği özel bir yemeği yoktur. Demek ki adamın hayatı o kadar da tekdüze değil diye düşünenler için ekleyelim, çarşamba çizgi roman günüdür ve o gün, hiçbir şey ve hiç kimse bunun önüne geçemez.

Perşembe asiliği: Sheldon için perşembe, pizza demektir.

dizist

dizist

Sheldon için perşembe, pizza demektir. Pizzadan sıkılan ev arkadaşı Leonard’ın bu günü, “her şey olabilir perşembesi” yapmak için Tayland yemeği söylemesi, takdir edilesi ve boş bir çaba olarak kalır.

Cuma: Çin yemeği yemek emek ister.

Her cuma General Tso brokolili tavuk yiyen Sheldon, elbette bu takıntıyı da bu kadarla sınırlamıyor. Tavukların zar şeklinde kesilmiş olması ve pilavın kahverengi pirinçten yapılması gibi olmazsa olmazları da var. Yemeğin yanında ise füzyon lezzetlere taş çıkaran mantığı ile acı hardal ve Kore marketinden aldığı düşük sodyumlu soya sosunu kullanıyor. Eğer her şey istediği gibiyse değmeyin keyfine.

Hafta sonu başlasın: Saat 06.15'te uyanıp Doctor Who eşliğinde kahvaltı yapan Sheldon

dizist

dizist

Bazen hepimizi gerim gerim geren yemek takıntılarını hafta sonları pek belli etmeyen Sheldon, cumartesi günü sabahın köründe kalkıp kahvaltı hazırlıyor. Elbette normal bir kahvaltı değil. Kasenin 1/4’üne kahvaltı gevreği koyduktan sonra yağ oranı %2 olan süt ile doldurarak “Bu kadar da olmaz.” dedirtmeyi de elden bırakmıyor.

Ardından tüm sevimliliği ile Doctor Who izlemeye başlaması ise bu adamı neden bu kadar sevdiğimizi hatırlamamızı sağlıyor. İçindeki minnoş çocuğa sağlık!

Günlerle sınırlanmaz: O ki asla kahve içmez.

dizist

dizist

Sıkı takipçilerin bildiği üzere bir kez kahve içip ortalığı birbirine katmışlığı var, ama biz onu saymıyoruz. Sıcak çikolataya olan sevgisiyle tanıdığımız Sheldon, konu kahveye gelince nefret doluveriyor. Sebebiyse tam Sheldon'lık bir açıklamayla geliyor: "California'ya taşındığımda anneme uyuşturucuya başlamayacağıma dair söz verdim."
Oysa ona hep Soft Kitty şarkısı eşliğinde içebileceği bir sıcak çikolata verseler reytingler tavan yapar, farkında değiller.

Bir yemek için dil öğrenir: Kimse sabrını sınamaya kalkmasın.

dizist

dizist

Yemek konusundaki takıntılarını anlat anlat bitiremediğimiz Sheldon’ın bu hassasiyeti, gerçekten göz yaşartacak boyutlarda. Mandalina yerine portakal kullanılan Çin restoranında hakkını aramak için Çince öğrenmeye çalışan bir adamdan bahsediyoruz. Ve onu sırf bunun için bile çok seviyoruz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?