restoran-hatalari

Bir Restorana Bir Daha Gitmemenize Neden Olacak 9 Acı Durum

Favorilerime
Ekle

Şimdiye kadar sizlerle hep güzel restoranları buluşturmayı hedefledik. Hatta çıtamızı her seferinde yükselterek Türkiye'nin en iyi restoranlarını derledik. Ancak yemek sektörünün öbür yüzünü yani madalyonun öbür tarafını çok fazla incelemedik. Artık sıra ona da geldi.

Gittiğinizde "Burada yiyeceğim paraya gerçekten değer mi?" diye düşündüren o mekanları tek tek yazmayacağız. Sadece "o mekanların" sizi işkillendirmesi gereken hatta dikkat etmeniz gerektiği noktaları sıralayacağız.

Eğer aşağıdakilerden en az 2 tanesini aynı restoranda görüyorsanız koşarak uzaklaşın. Çünkü güzel bir servis alabilme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bizden söylemesi.

Biz hep iyiden ve güzelden yanayız çünkü

Kaba saba ve hatta yaba garsonlar

Bir restorana girdiğinizde kendinizi rahat hissetmeniz gerekir. Çünkü birazdan afiyetle yemeğinizi yiyecek, hayatın en lezzetli aktivitelerinden bir tanesini yapacaksınızdır. Bu yüzden giriş anından itibaren sizi iyi hissettiren servis elemanlarına ihtiyacınız vardır.

Tabii ki aynı gün içinde yüzlerce kişiye servis yapmak durumunda olan garsonların ne kadar zor bir dünyası olduğunu biliyoruz ve onları anladığımızı belirtiyoruz. Ancak sizi ısrarla rahatsız etmek, terslemek ve aşağılamak üzerine bir iletişim kuran servis elemanı varsa sizin için kötü bir başlangıç olabilir.

Kirlilikten kendi kendini temizlemeye karar verebilecek tuvaletler

Bunu yazarken ne kadar rahatsız olduğumuzu tahmin edebilirsiniz ancak sizin duygularınızı dile getirmek bizim görevimiz. Restoranda tuvalete gitmek istediğinizde, o mekanın temiz tuvaleti restoranın her açıdan dikkatli olduğunun kanıtıdır. Yani temiz bir tuvalet, aynı zamanda pek çok şeyin de temiz olduğunun ön göstergesidir.

Peçetelerin yerlerde süründüğü, güzel kokmanın yanından geçmediği, aletlerin kırık dökük olduğu o tuvaletler, o restoranların en bariz aynalarından bir tanesidir.

Biraz daha zorlansa Elfçe okunacak menüler

Ne servis ettiğini, o yemeği nasıl hazırladığını çok iyi bilen restoranlarda menüler, hem dil bilgisi hem de menü dizimi açısından bambaşka bir yapıya sahiptir. Örneğin hamburger bölümüne baktığınızda burgerde bulunan etin kaç gram olduğu yazar. Aynı zamanda sattıkları ürünlerin isimlerini de doğru yazabilmişlerdir.

Önemli olan bizlerin menülerde yer alan ve okunması zor yiyecekleri yanlış okumamız değildir o noktada, restoranların o yemekleri doğru yazabilmesidir. Bruscetta'yı bürüşçeta diye yazan bir yeri dikkate alabilir misiniz?

Patron çıldırdı sinyali veren karalama fiyatlandırmalar

Bir anda gözünüzün önüne geldi değil mi? Menülerine ne kadar çok dikkat ettiklerini artık anlamışsınızdır. Peynirli omlet aslında 7 liraymış ancak şimdi 15 lira yazıyor. Gözlerinizle görüyorsunuz çünkü alt tarafı karalayıp üstüne yazmışlar ya da bir şerit çekmişler ve eskisini kapamaya çalışmışlar.

Ne çare? Bu ne umursamazlık? Maalesef ki oldukça umursamazlık. Fiyatlandırma politikasında değişikliğe gidecek olan restoranların menülerini de yeniden hazırlamaya başlaması gerekir. Ayrıca çıkan ya da eklenen ürünlerin de yeni menüde yeni fiyatlandırmayla bulunması gerekir.

Tüm dünya mutfağını 3 metrekarelik mutfağa sığdırdığına inanmalar

Klasik olarak "dünya mutfağı" teriminden bahsetmiyoruz. Gerçekten tüm kıtalardan, farklı coğrafyalardan çıkan yemekleri bir araya getirerek servis etmeye çalışmak. O kocaman menüde hem sushi var hem iskender. Hem macaron var hem baklava. Büyük bir karmaşa içindesiniz, nereye geldiğinizi düşünüyorsunuz. Siz araftasınız. Gerçekten öyle hissedebilirsiniz.

Bir restoranın yemek kalitesi, uzmanlaştığı mutfağa özeldir. İtalyan mutfağını servis eden bir restoranda iskender buluyorsanız doğru yerde değilsiniz demektir.

Kal-u beladan kalma restoran yorumları

Bir zamanlar her şey bir toz bulutuydu. Sonra bir restoran doğdu ve herkes onu beğendi. Üzerinden asırlar geçti ancak restoranın camında, menüsünde hala o yorumlar vardı. İnsanlığın başından bu yana yazılmış en güzel yazıtlardı.

Masal böyle devam etseydi keşke. Bir restoranda ne kadar çok güncel yorum bulursanız sizin için o kadar iyidir. Hatta bir o kadar güven vericidir. Tek dikkat etmeniz gereken nokta güncel yorumları Swarm ya da Foursquare gibi sosyal ağlardan okuyorsanız kişilerin diğer yorumlarına da bakmak olacaktır. Bazen tatminsiz kişilerin yorumlarını gerçek olarak alabilirsiniz.

Hatasını düzeltmek yerine bir de zorbalık yapan restoran sahipleri

Oldu da bir aksilik yaşadınız ve aslında sonuna kadar haklısınız. Buna rağmen işletme sahibi tarafından herhangi bir zeytin dalı gelmedi. Olabilir, gelmeyebilir. Ancak bu sizin için büyük bir belirtidir. Sizinle uzlaşma yoluna gitmeyen, sizin oradan memnun ayrılmanıza yardımcı olmayan işletme sahipleri farklı bir gün örneğin arkadaşlarınızla gittiğinizde sizi rezil etmeyeceği kesin değildir.

Uyarmakta fayda var, sizlerin de en sakin halinizi takınıp bu şekilde iletişime geçmeniz önemli. Aksi halde haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz.

İnsana "hayaller - gerçekler" yaşatan yemekler ve menüdeki fotoğrafları

restoran-hatalari

Menüye bakıyorsunuz, aman allahım! Dünyanın en lezzetli restoranında olabilirsiniz. Nar gibi kızarmış karidesler, altın renkli kalamarlar. Siparişinizi verdiniz ve masanıza gelen "şey"in aslında o menüde görünenle hiçbir alakası olmadığını anladınız.

Tam da iplerin kopma noktasındasınız. Ya kalkıp gideceksiniz ya da yiyeceksiniz. Eğer gerçekten güzel servis verdiğini iddia eden bir restorandaysanız hemen konuyu yetkili görünen birisine açın ve değiştirmelerini söyleyin. Fakat yukarıdaki maddelerden herhangi birisine çoktan rastladıysanız masanızdan kalkmaktan çekinmeyin. Birden fazla haklı mazeretiniz var çünkü.

Buz Devri'nden henüz çıkmış yiyecekler

masslive

masslive

Çorba istediniz, şöyle içinizi ısıtacak. Ancak sanki yemekhanede yemek yiyormuşsunuz gibi önünüze ılıkla soğuk arası bir çorba geldi. Şanslısınız ki çorba ilk olarak sipariş ettiğiniz ve olaya müdahale edebileceğiniz ilk nokta. Size soğuk çorba servisinde bulunmaya çalışan bir yerden daha fazla ne bekleyebilirsiniz ki? Yine de sabırlı olun ve çorbanın soğuk olduğunu belirtin. Eğer karşılığında hala soğuk çorba alıyorsanız diğer yemeklerin sıcak geleceğini kimse sizi temin edemez.

KAÇIN!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?