patlican-uzerinde-tabulleh-yemekcom

Menüye Daha Bakmadan Yüklü Bir Hesap Ödeyeceğinizin 11 İşareti

Favorilerime
Ekle

Hepimiz yemek yemeyi çok seviyoruz. Ama herkesin yemek için ayırdığı bütçesi aynı değil. Dolayısıyla cüzdanımıza uygun yiyelim de sonra mekandaki bulaşıkları yıkamak zorunda kalmayalım diye ayağımızı yorganımıza göre uzatma yolunu seçiyoruz. E haksız da değiliz.

Ama bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor. Karnımız ve gözümüzün açlığı bizi menüye daha bakmadan mekanda sipariş vermeye bir anda itebiliyor. Bu durumlarda maaşın ne kadarını o mekanda bırakacağınızı anlamak için aslında size yardımcı olabilecek birkaç tüyomuz var.

Bu maddelerden en azından yarısından çoğunu yemek yediğiniz mekanda görüyorsanız hemen bankanızı arayın ve kredi talebinde bulunun.

Afiyet olsun.

Hamburger, et, kahvaltı fark etmez: Tahta servis tabağı

patates-burger-askimizin-tarifi-bolum2-yemekcom

Hamburger, pirzola, biftek ya da hepsini geçtik sadece kahvaltı sipariş ettiniz. Garson siparişinizi tabak yerine tahta servis tabağında getirdiyse tırsmaya başlayın. Çünkü porselen tabakta yediğiniz yemek ile tahta tabakta yediğiniz yemek arasında en az 10 TL oynayacaktır, ona göre.

Tadı damağınızda kalsın: Yemeğin yanında gelen 3 (yazıyla üç) adet patates kızartması

Klasik Hamburger Tarifi

Klasik Hamburger Tarifi

Sipariş ettiğiniz etin, hamburgerin ve hatta dönerin yanında özenle seçilmiş iki-üç adet patates kızartması gelebilir. Şaşırmayın, işin raconu bu. Hiç de vermeyebilirlerdi sonuçta. Ama o üç patatesin hesabınızda size üç hamburger olarak dönmesi de olası. Biz uyarmış olalım.

Oysa sadece içiniz yanmıştı: Cam şişede gelen su

maden-suyu-faydalari-shutter-5

Bakkalda bir şişe su 75 kuruş, haydi taş çatlasın 1 TL. Ağzınız kurumuş, diliniz peltelenmiş, tek istediğiniz boğazınızdan aşağıya soğuk bir şeylerin akması. Hesapladınız şimdi kola söyleseniz 3 TL'den aşağı değildir. Su sipariş ettiniz ama o da ne? Suyunuz cam şişede geldi. Her Türk cam olan bir şeyin, plastik olan bir şeyden daha pahalı olduğunu bilir. Geçmiş olsun.

Artık nargile kafelerde bile var ama olsun: Kavanoz bardaklar

kirmizi-meyveli-soguk-icecek-tarifi

Az önceki su örneğimizdeki değişkenleri limonata ile değiştirelim. İçiniz yandı ve yemeğinizin yanında buz gibi bir limonata içmek istiyorsunuz. Eğer o limonata size son dönemlerin bir bit artık dediğimiz trendi renkli kavanoz bardaklarda geldiyse on kilo limon parasını ödemeye hazır olun. Yapacak bir şey yok.

Sipariş bir saat geç geleceği için midenizi bastırsın diye: Zeytinyağı & mısır ekmeği

zeytinyagi-gercek-mi

Gittiğiniz mekanda sipariş verdiğiniz yemekten önce masaya küçük bir kap içinde zeytinyağı ve yanında el yapımı mısır ekmeği geliyorsa ilk olarak yemeğinizin geç geleceğinden sonra hesabın gözlerinizi fırıl fırıl döndüreceğinden az buçuk emin olabilirsiniz.

Anneanne evindeymiş gibi: Cam su bardağında kahve

vanilyali-iced-kahve-tarifi-shutter-1

Kahve dediğin fincanda içilir, kupada içilir, en kötü karton bardakta içilir. Ama gittiğiniz mekan size kahvenizi anneanne evinde görmeye alıştığımız o bodur, cam su bardaklarında ikram ediyorsa biliniz ki "winter is coming".

Kimyager aranıyor: Üçüncü dalga kahve araç gereçleri

Malum üçüncü dalga kahveciler son dönemde oldukça yükselişte. Ama ilk kez üçüncü dalga kahve satan bir mekana gittiyseniz ve masanıza Walter White'ın deney tüplerinden hallice bu aletler geldiyse ödeyeceğiniz hesabı yavaş yavaş hayalinizde canlandırmaya başlayabilirsiniz.

Şeffaflık önemli sonuçta: Cam kavanozlarda kurabiyeler

Gittiğiniz mekanda çevrenizde irili ufaklı cam kavanozlar görüyorsanız ve bunların içinde de farklı şekillerde kurabiyeler görüyorsanız ilk olarak şundan emin olun: Büyük ihtimalle bayatlar. İkinci ve yüksek ihtimal ise o yenmeyen bu kurabiyelerin bedelini sizin hesabınıza yansıtacaklar. Geçmiş olsun.

Matematik önemli tabii: Tatlı tabağının dörtte üçü süslemelerden oluşuyorsa

Boza Soslu Nohutlu Poşe Armut Tarifi

Boza Soslu Nohutlu Poşe Armut Tarifi

Özellikle tatlılarda sunum çok önemli, onda hemfikiriz. Ama sadece sosla tabağa geometrik şekiller yapabilen bir şefe sahipler diye mekana tatlının iki katı fiyat da ödemek zorunda olmak biraz garip açıkçası. Çünkü o sos, o şekillendirmeler falan acayip mühim.

Ortası yok: Ya aşırı ilgili garson ya da umursamaz, cool garson

garson-shutter

"Aman efendim nasılsınız efendim? Yemeğinizi beğendiniz mi efendim? Sizi kapıya kadar geçireyim efendim?" diyen ve dakikada bir başınızda biten bir garson varsa kaç, kaç. Sipariş verirken size borç para istiyormuşunuz gibi bakan, burun kıvıran, seslenince aheste aheste, istemeye istemeye masanıza gelen bir garson varsa yine kaç, kaç, kaç.

İçinde bir jakuzisi eksik: Güzellik salonundan hallice mekan tuvaleti

tuvalet-restoran-shutter-2022

 

İçine girdiğinizde bir hamam, hatta bir güzellik salonunu andıran bu tuvaletlerde şampuan, bakım kremi, parfüm falan bulabilirsiniz. Hatta tuvaletin orta yerine yerleştirilen kanepede yandaki sehpadaki dergilerden birini seçip okumaya başlayabilir, masanıza dönmek yerine saatlerinizi bu tuvalette rahatlıkla geçirebilirsiniz. Ama bu lüks hacet giderme olayının direkt olarak hesabınıza dahil olduğunu unutmayın. Biz uyaralım da.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?