huysuz-sef-9-one-cikan

Büyük İlgi Gören Restoranında Kurallara Uymayan Müşterileri Kovan ‘Huysuz Şef’

Favorilerime
Ekle

Gerçek bir yemek tutkunu için iyi yemeği bütçe yormayan bir fiyata yemek gibisi yok, doğruya doğru. İşte Amerika'da açılan bir restoran da yemek tutkunlarının bu hayalini yerine getirmiş ve şahane yemekleri çok uygun fiyatlarla müşterilerine sunmaya başlamış.

Ancak gelin görün ki bu restoranda yemek yemek düşündüğünüz gibi değil. Zira restoranın "huysuz" şefi, müşteriler için birtakım kurallar koymuş.

Zaten restoranın ününün tüm dünyaya yayılması da bu kurallar nedeniyle olmuş.

"O kuraller nedir?" diyenleri hemen aşağıya doğru alalım ve olayın ayrıntılarını bir bir aktaralım.

Amerika'nın Washington eyaletinde açılan bu restoranın adı Grouchy Chef, yani Huysuz Şef

Masumoto isimli bir şef tarafından işletilen bu restoranda Fransız mutfağından çok şık ve çok özel yemekler sunuluyor

Çok uygun fiyata bu denli özel yemekler sunmasıyla ilgi çeken restoran, isminin hakkınıysa tam anlamıyla veriyor

Şef Masumoto, her müşterisini uyulması gereken birtakım kurallarla karşılıyor ve uymayanları çeşitli şekillerde cezalandırıyor

"Masada burnunuzu silmeyin", "Makyaj yapmayın" gibi kurallar ihlal edildiğinde şef, müşterisini restoranından kovabiliyor mesela

Özellikle "şefin fotoğrafını çekmek" oldukça yanlış bir davranış olarak değerlendiriliyor

"O kurallar tam olarak nelermiş?" diyenleri hemen aşağıya doğru alabiliriz

Lütfen haklara saygı duyun

- Eğer bir Amerikansanız, eminim belli bir miktar görgü kuralı öğrendiniz. Restoranımın içindeki her şey benimdir. Sadece satın aldığınız yemek sizindir. Restorandaki şeylerin fotoğrafını çekmek benim hakkımı yemektir. Sadece satın aldığınız yemeğin fotoğrafını çekebilirsiniz.

Lütfen uygun giyinin. Kot pantolon giymeyin.
- Sıcak bile olmayan günde şort, kot pantolon, pijama altı, spor kıyafet, terlik, sandalet, kirli veya çamurlu ayakkabı gibi bakımsız giyinerek gelen orta yaşlı Amerikanları görünce çok üzülüyorum. Amerikan olmanız ile gurur duyuyorsunuz. Amerika birinci sınıf bir ülke. Birinci sınıf bir ülkenin insanlarının da yüksek standartları olmalı. 70’lerden önce böyle değildi...

Lütfen kristal bardakları tokuşturmayın.

- Servis ve tabak/çanak için para istemiyorum. Bahşiş de almıyorum. Kristal bardakları çokça kaybetmemden ötürü artık yenisini alamıyorum. Eğer zarar verirseniz, gönüllü olarak en az 20 dolar bırakmanızı rica ediyorum. Eğer ruj izi bıraktıysanız, burnunuzu sildiyseniz veya saç bıraktıysanız kumaş peçeteler için de 2 dolar bekliyorum.

Özellikle erkek müşterilerim için:

- Her tabak için, her farklı tat için ayrı ayrı uğraşıyorum. Karışık bir biçimde, paylaşarak, her şeyi karıştırarak, hızlı bir biçimde midenizi dolduracak şekilde ya da evde atıştırmalık yermiş gibi yemezseniz sevinirim.

Teşekkürler

Özellikle güzel bir biçimde giyinip gelen, sunduğum her şeyi tamamen yiyen ve çok çalışan şefe iyi davranan müşterilere teşekkür ediyorum.

Kuralların yazılı olduğu listenin tamamını görmek için şuraya tıklayabilirsiniz.

Bu kurallar bazılarını rahatsız etse de herkes restorandaki yemeklerin çok lezzetli ve uygun fiyatlı olduğu konusunda hemfikir

Hem yemeklerin lezzeti hem de bu ilginç kuralları nedeniyle restoran şu sıralar tüm dünyanın tartıştığı konulardan biri haline gelmiş durumda.

Son olarak, Şef Masumoto'nun bahşiş almadığını, bunun yerine kanser araştırmalarına bağış yaptığını da söylemiş olalım

boredpanda

boredpanda

Şef Masumoto'nun kurallarından biri de bahşiş almamak. Bunun yerine müşterilerinin "Grouchy Chef" logolu tişörtleri 10 dolara satın alabileceğini söyleyen şef, bu tişörtlerden kazandığı geliri de kanserden ölen kız kardeşinin anısına kanser araştırmalarına bağışlıyormuş.

Peki, siz bu restoran ve şef ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce bu kurallar uyulması gereken ya da uyulabilecek kurallar mı? Bu restorana gitmek ister miydiniz? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Deniz Konca23 Kasım 2018 09:30
Yemek kültürüne baktığımızda aslında neolatik çağdan sonra oturmaya başlamış ve insana ve masaya saygı yerleşmeye başlamıştır ki olması gereken de devam etmesi gerekende budur. Günümüzde herkes duyularını kullanmak yerine sadece görselliğe önem vermeye başladı. Elbetteki haberdar olabilmek acısından bizler için bir artı olabilen bu paylaşımlar, emek verenler icinde saygısızlık göstergesi olarak değerlendirilebilmektedir. Ben gidebilseydim eğer büyük bir zevk duyardım bu restorantta yemek yemekten. Bazen telefonlara değil zihinlere kazımak ve damakta tat bırakmak önemlidir diye düşünüyorum. Ayrıca bence o tişörtleri oraya görmesende alabilmeliyiz. Zira damlaya damlaya göl olur demiş Atalarımız. Ellerinize sağlık şefim saygılar
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?