dunyadan-okul-yemekleri

Dünyanın 9 Farklı Ülkesinde Çocuklar Okulda Ne Yiyor?

Favorilerime
Ekle

Obezite, günümüzde çocuklar arasında en fazla görülen yeme bozukluklarından. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise çocukların okulda sağlıksız besleniyor olması. Kantinden aldıkları çift kaşarlı tostlar, ne kadar sağlıklı olduğu tartışılan etlerle yapılan hamburgerler, cipsler, çikolatalar derken evde annenin yaptığı sebze yemeğine de burun kıvırmaya başlayan ve düzenli olarak fast food ile beslenen bir nesil yetişiyor maalesef ki.

Bazı okullar ise yemekhanede çıkardıkları menülerle bu sağlıksız beslenme düzenini yıkmaya çalışıyor. Bazıları ise kalori bombalamasına (mesela ABD desek, şaşırmazsınız değil mi?) devam ediyor.

Dünya çocuklarının okullarda öğle yemeklerinde neler yediğini gösteren bu araştırma biraz da bize kendimizi sorgulatmıyor mu? Sahi sizin çocuğunuz evden uzaktayken ne yiyor?

Her şey sebze: Finlandiya

Eğitim sistemi ile hayallerimizi süslemeye devam eden Finlandiya'da çocuklar günde 4 saat ders yapıyor, küçük çocuklar oynayarak öğreniyor, sınav yok, ileri sınıflarda yapılırsa da sonuçları öğrenciye söylenmiyor. Öğrenciler ile öğretmenler birlikte yemek yiyor. Öyle güzel adamlar bunlar vesselam.

Finlandiya'daki okulların öğle yemeği menüsü ise şöyle: Bezelye çorbası, pancar ve havuç salatası, ekmek, pannakkau ismini verdikleri ve taze meyvelerle süsledikleri yerel tatlıları.

Tatlı yok, meyve var: İspanya

İspanyol çocukların menüsünde ise başı İspanyolların çiğ sebzelerden hazırladığı ve soğuk olarak servis ettiği Gazpacho çorbası çekiyor. Yanında yine haşlanmış taze sebzeler verilen okullarda karidesli pilav da unutulmuyor. İspanya'da tatlı ise yok, onun yerine portakal gibi mevsim meyveleri var.

Deniz ürünleri ağırlıklı: İtalya

İtalya'daki okulların tercihi ise daha çok deniz ürünleri ağırlıklı. Roka yatağında bir çeşit balığın verildiği yemekhanelerde İtalyan mutfağının ünlü salatası caprese salatası da atlanmıyor. Mozzarella peyniri, domates ve taze fesleğen yapraklarıyla hazırlanan bu salatayı yine olmazsa olmaz bir İtalyan klasiği izliyor ve yemeklerde mutlaka bir çeşit makarna yer alıyor. Kepeksiz, düşük randımanlı undan yapılan bir beyaz ekmek çeşidi olan francalanın da olduğu bu menüde de tatlı yok, üzüm var.

Peynirsiz olmaz: Fransa

Fransızlar da klasiklerden vazgeçmeyenlerden. Okul menülerinin başrolünde az pişmiş biftek oynarken onu havuç ve yeşil fasulye gibi haşlanmış sebzeler yardımcı oyuncu olarak destekliyor. Olmazsa olmaz Fransız peynirleri de tabaklardaki yerini alırken kivi gibi taze meyveler altın vuruşu yapıyor.

Sanırsın annen evde yapmış: Yunanistan

Bizim mutfağımıza yakın bir örnekle karşınızdayız şimdi de. Komşumuz Yunanistan'da öğrencilerin öğle yemeklerinde ana yemekleri arpa şehriye ve haşlanmış tavuk. Onu bizim canımız ciğerimiz yaprak sarma izliyor. Domates ve salatalıktan oluşan bir salata ile desteklenen menüde üzerine nar taneleri serpilmiş pastorize yoğurt ve mandalina gibi mevsim meyveleri de var.

Sebze-et dengeli bir beslenme: Brezilya

Sambacıların memleketi Brezilya'da sebze-et dengesi korunan bir öğrenci menüsü mevcut. Ana yemek olarak sebzeli et yemeği çıkarken onu fasulye-pilav izliyor. Salata ve ekmek yine menüdeki yerini korurken tatlı olarak ise çocuklara kızarmış muz veriliyor.

Geleneksel lezzetler ön planda: Güney Kore

Yemek konusunda hemen her şeyi yiyebilen, hatta canlı ahtapot yeme sevdaları ile bizi şoklara uğratmayı başaran Güney Koreliler en azından okullarda bu kadar çılgın değiller. Zira okul menüleri oldukça sade. Balık çorbası ile açılışı yapan Güney Koreli mini mini birler tofulu pilav ve mayalanmış kırmızı biber ve sebzelerden oluşan geleneksel yemekleri kimçi ile karınlarını doyuruyor ve bu menü mevsim sebzeleri ile de destekleniyor.

Çorbasız olmaz: Ukrayna

Sovyet mutfağının en güzel örneklerinden biri olan Ukrayna mutfağı kendine özgü lezzetlerini okul yemekhanelerinde de baş köşeye oturtuyor. Rus mutfağının en sevilen örneklerinden olan ancak Ukrayna kökenli olan, sığır eti ve çeşitli sebzelerden oluşan ve rengini pancardan alan Borç çorbası ilk sırada yer alıyor. Çorbasını içen çocuklar sonrasında patates püresi ve sosisten oluşan ana yemeklerini yiyor ve yanında da lahana salatasının tadına bakıyorlar. Altın vuruş ise Ukrayna'ya özgü bir tatlı olan gözlemeye benzeyen syrniki ile yapılıyor.

Fast-food yürekliler: ABD

dailymail

dailymail

Dünyaya fast food akımını yayan Amerikalılar okul yemeklerinde de çocuklara bunlardan yedirmeye kararlı. Zira menünün ana maddesini kızarmış tavuk ve ketçap oluşturuyor. Haydi biraz da sağlıklı beslensinler diye yanına patates püresi ile bezelye de koyan Amerikalılar meyve salatası ve çikolatalı kurabiye ile son tercihi öğrencilere bırakıyor.

Hayırlısı.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?