Bebek Emzirme Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Favorilerime
Ekle

Anne sütü, bebeğinizin sağlığı için en önemli besin kaynağı. Uzmanlar, bebeğinizin beslenmesinin ilk 6 ayının sadece anne sütüyle sağlanmasını öneriyorlar. Bebeğin her ne kadar anne karnında gelişiminin tamamlandığı söylense de sindirim ve bağışıklık sistemleri doğduktan sonra da gelişmeye devam ediyor. Bu gelişimdeki en büyük kaynak ise anne sütü. Bebeğiniz için bu kadar önemli olan bir konuda kafanızda soru işaretleri olması ise gayet normal. Bebek emzirme hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızda bulabilir, sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Yenidoğan emzirme

yenidogan-emzirme

Doğum gerçekleşti, bebeğinizi emzirmeye hazırlanıyorsunuz. Halk arasında "ağız sütü" olarak da bilinen kolostrum, genellikle doğumdan sonraki ilk saatlerde gelen ilk anne sütüdür. Kolostrumun rengi koyu sarı ya da kahverengi olabilmektedir ve bu da onu normal anne sütünden ayırabileceğiniz bir özelliktir. Yenidoğanın ilk emzirilmesi genellikle bu sütle sağlanır. Kolostrumun içeriğinde bulunan maddeler bebeğin antikor üretmesini sağlar, onu mikroplara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yenidoğanı doğumdan bir saat sonra emzirilmeli ve emzirme düzeninin 2-2,5 saat aralıkla yaklaşık 20 dakika olmasına özen göstermelisiniz.

Bebeğinizi ne zaman emzirmelisiniz?

annelutfen

annelutfen

Bebeklerin mideleri küçüktür ve bu nedenle emzirme sırasında yetişkin insanlara göre daha az besini midelerine alabilirler. Dolu olan midenin boşalması ve sütün sindirilebilmesi için ise yaklaşık 2-2,5 saat geçmelidir. Bu nedenle ilk 6 ay boyunca bebeğinizi bu saat aralıklarında, günde yaklaşık 10-12 kez emzirmeniz Dünya Sağlık Örgütü'nün önerisidir.

Emzirmenin Anneye Faydaları

emzirmenin-anneye-faydalari

Anne sütünün bebeğe faydası olduğu gibi emzirmenin de anneye pek çok faydası bulunur. Emzirmenin anneye faydaları şu şekilde özetlenebilir:

• Doğumdan sonra rahmin hızla eski haline dönmesine yardımcı olur. Hızla toparlanan rahim sayesinde loğusalık kanamalarını azaltır.
• Meme ve yumurtalık kanseri riskini düşürür.
• Memede biriken süt nedeniyle oluşabilecek ve anneye rahatsızlık verebilecek yan etkileri azaltır.
• Metabolizmayı hızlandırır ve emziren anneler bu nedenle daha hızlı kilo verebilirler.
• Annelerin kolay uykuya dalmasına yardımcı olur.
• Diyabeti yani şeker hastalığı olan annelerin insülin ihtiyacını azaltır.
• İleri yaşlarda kemik erimesi ihtimalini azaltır.

İyi bir süt miktarı elde etmek için neler yapılmalı?

Her anne bebeğine yetecek miktarda süt üretebilir fakat bu sütün üretimini sağlamak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Anne sütünü artırmak için yapmanız gerekenler şu şekilde:

• Stresten uzak durmalısınız çünkü stres nedeniyle sütünüzün kanallardan bebeğinize ulaşması engellenebilir.
• Bebeğinizi her emzirmede iki memenizden de beslemelisiniz. Bu sayede hem sütünüz memenizde kalıp sizi rahatsız etmez hem de süt emzirdikçe çoğaldığından bu sütünüzü artırmak için en doğru yöntemlerden biridir.
• Beslenme de süt üretiminizi etkileyecek durumlardandır. Gün boyunca bol su içmeli, kalsiyum, demir, protein ve vitamin bakımından zengin besinler tüketmelisiniz. Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de kafeinli, katkı maddesi içeren içecek ve yiyeceklerden uzak durmalısınız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?