annelerin-tasarruf-sirlari-manset

Konu Mutfak Olunca Annelerin Tasarruf Kraliçesi Olduğunun 12 Esaslı Kanıtı

Favorilerime
Ekle

"O tabak bitecek!" cümlesini tehdit olarak en çok kullanan insandan bahsediyoruz, kim yemeğe daha çok hatta en çok değer veriyor tartışmayalım isterseniz.

Her şekilde hem bizim sağlığımızı, hem evin ekonomisini düşünen güzel anneler, annelerimiz. Her birinin birkaç ufak tüyosu, birkaç gizli formülü vardır elbet.

İki kaşık reçeli soğuk suyla karıştırarak meşrubat yapmayan bir anne yoktur değil mi?

Dünden kalan pilavdan: Pirinç çorbası

Dünden ya da bir önceki günden kalan pirinç pilavından itina ile pirinç çorbası yapılır. Sıcak sıcak servis edilir. Bir tencere pilav atılacak değil ya!

Çorba olmazsa eğer: Zeytinyağlı yemekler

Çorbanın bir alternatifi olarak annelerin pilavı değerlendirdiği bir yemek de zeytinyağlı pırasa, ıspanak gibi sebze yemekleridir.

Kalan sebzelerden: Sebze suyu

Bir türlü, bir pırasa yaparken arta kalan o malzemeler itina ile kaynatılıp sonradan kullanılmak üzere buzluktaki yerlerini alır. Çünkü çöpe gitmeden önce onlardan da maksimum verim almak gerekir. Anne olmak bunu gerektirir!

Supangle yapmak için bundan iyisi mi var: Bayat kek

Bayatlayan kekler atılır mı hiç canım! Annenin gözünde israfa yer yok. Kekler ufalanır pudingle birleştirilir ve ortaya ev yapımı mis gibi supangle çıkar.

Dolma yapmak için oyulan kabağın içinden: Mücver

Mücver Tarifi

Kabak dolmasının olduğu gün mücver olmazsa olmazdır. Oyulan kabakların içi anında un ve diğer mücver harcıyla karıştırılır ve iki dakikada kızgın yağda kızartılır.

Az kalan et soteden: Etli pilav

Genellikle et sotenin suyu ve biberli kısmı daha çok kalacağı için, bulgur pilavı yapmak için bundan iyisi yoktur.

Dolapta unutulan makarnadan: Makarna salatası

makarna-salatasi-tarifi

Dolapta unutulsa da annenin aklından çıkmaz o makarna, unutmaz onu. Unutamaz. Hemen yoğurt, biraz mayonez, biraz garnitür ile karıştırarak akşamına makarna salatasıyla karşınıza çıkar.

Yırtılan veya taze olmayan yufkalardan: Kırpık börek

Kırpık börek lafını duymayan kesinlikle yoktur. Anne olmasa bile anneanne tarifi olarak karşınıza çıkmıştır. Mesela alınan yufkalar biraz bayat çıktı ve parça parça dökülüyor. Asla o yufkalar ziyan olmaz, asla atılmaz! Hemmen kırpık bir börek yapılır, çay ile birlikte yenilir.

Artan nohut yemeğinden: Nohutlu pilav

Nohut ve aynı zamanda kuru fasulye için de geçerlidir bu. Kalan yemek biraz daha sulandırılır ve bulgurla tekrar pişer. Yaşasın tasarruf!

Mercimek yemeği kalınca: Mercimekli börek

Son zamanlarda iyice popüler olan bir börek çeşidi mesela, bükme. Mercimek yemeğinin fazla suyu süzülür ve börek içi olarak kullanılır bu kadar basit.

Ezilen domateslerden: Domates sosu

Evet hepinizin karşılaştığı bir durumdur, annelerin ezilen domateslerden anında bir domates sosu yapması. Rendelenir biraz kaynatılır ve kavanozlara alınır. Bitti bile!

Tatsız meyvelerden: Reçel

dudetable

dudetable

Küçük bir hikaye yazalım istiyoruz, hikaye ama gerçek bir hikaye: Anne elinde çilekle pazardan eve gelir, çilekleri yıkar ve tadına bakıldığında çileğin tatsız olduğunu görür ve ardından "çilekler de amma tatsızmış en iyisi ben bunlardan reçel yapayım" der ve çilekleri reçel yapmak için doğramaya koyulur.

Yaşamamış olma ihtimaliniz sıfıra yakındır diyebiliriz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?