Keki Böreği Alıp Altın Günü Yerine Kitap Günü Düzenleyen Amasyalı Köylü Kadınlar

Favorilerime
Ekle

Bugün Amasya'nın Yakacık köyüne gidiyor ve pastaların, böreklerin, dolmaların yine başrolde olduğu için farklı bir "gün"e konuk oluyoruz.

Hayır, bu bildiğiniz altın günlerinden biri değil, bu aslında bir "kitap okuma" günü.

Amasya'da köylü kadınların başlattığı bu sıra dışı gelenek diğer adıyla "Köyüm Okuyor Projesi" her detayıyla sizi kendine hayran bırakacak.

Kekler, börekler, dolmalar eşliğinde kitap okuma günleri

Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Yakacık köyünde kadınlar altın günü düzenlemeyi bırakıp kitap okuma günleri düzenlemeye başlayarak bir ilke imza atmış durumdalar.

Yakacık Köyü İlkokulu öğretmenlerinden Fatma Nakır'ın başlattığı "Köyüm Okuyor Projesi" kapsamında kadınlar haftanın belirli günlerinde evde hazırladıkları kekleri, börekleri, pastaları, dolmaları da yanlarına alarak çocuklarıyla birlikte köy okulunda buluşuyor ve burada hep birlikte kitap okuyorlar.

Günün sonunda altından daha değerli bir şey kazanılıyor: Okuma alışkanlığı

Köylü kadınların "altın günü"ne benzer bir buluşma olarak düzenlediği ama masalarda birbirinden harika kekler, börekler haricinde altından da daha değerli olan kitapların bulunduğu nefis bir proje bu.

Kadınlar günün sonunda birbirlerine altın vermek yerine okuyup bitirdikleri kitapları okulun kitaplığına bırakıyor ve dileyen herkes buradan istediği kitabı alarak okuyabiliyor.

Kadınların kendine olan güveni yerine geldi, kendilerini artık daha iyi ifade edebiliyorlar

aa

aa

Proje daha şimdiden başarılı olmuş durumda bile. Gündüz okulda çocuklarıyla birlikte kitap okuyan kadınlar artık evde akşamları da kitap okumaya başlamış durumdalar. Ayrıca bu etkinlik sayesinde kendilerine olan güvenlerini kazanan kadınlar kendilerini artık daha rahat ifade edebiliyorlar. Her biri çocuklarına da örnek olduklarından dolayı ve kitap okuma alışkanlığı kazandıkları için çok mutlular.

Son sözü projeye dahil olan velilerden biri olan Sema Sarıya'ya bırakalım: "Şimdi yaptığımız etkinlik daha değerli bizim için. Çocuklarımıza kitap okumanın değerini anlatıyoruz, kitap okuyarak onlara örnek oluyoruz. Şimdi böreklerimizi, pastalarımızı alıp okulda toplanıyoruz, çocuklarımızla beraber kitap okuyoruz. Bu etkinliğe başladıktan sonra artık altının bir önemi kalmadı, bizim için kitaplar daha değerli hale geldi. Köyümüzün tüm kadınları kitap okumaya başladı. Bu projeyi hazırlayan öğretmenimize teşekkür ediyoruz."

Umarız bu uygulama ülkenin her köşesine yayılır. Harikasınız!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?