Dondurma Tarifleri

Yapıldığında Anlam Veremediğimiz Kalorisi Bol 10 Diyet Saçmalığı

Favorilerime
Ekle

Yazın geleceğini kabullendiğimiz, yeri geldiğinde endişelendiğimiz aylardayız. Şimdiden spor salonlarına kayıtlar, diyetlere başlangıçlar aldı başını gidiyor.

Diyetine, sporuna sadık kalanlar da var, yok değil. Saygımız sonsuz. Ancak bazen, bazı durumlarda küçük küçük kaçamak yapanlar da var (ki bu bizim en sevdiğimiz diyet tipi). Herkese açık bir şekilde yapınca sıkıntı değil de gizli kapaklı yapınca biraz komik oluyor.

Bunların haricinde yaptığı diyete hiç ama hiç uymayıp, komik olan durumlar da var.

Neler mi onlar? Buyursunlar efendim.

Yiyip yiyip "Ay ben su içsem yarıyor şekerim" diye hayıflanmak

emin-baba-durum-evi-adana-kebap

İki porsiyon Adana'nın üzerine içtiğin su değil ablacım yarayan. Löp löp yediğin kebaplar. Suyun bir suçu yok, artık anlaşalım bu konuda.

Ton balıklı salatanın yanında dilim dilim ekmek yemek

Ton Balıklı Kinoa Salatası Tarifi

Öğle ya da akşam yemeğinde arkadaş grubuyla dışarı çıkan arkadaşımız büyük bir gururla "Ya ben salata yiyeceğim" der ve yer evet. Buraya kadar hiçbir sıkıntı gözükmese de asıl mesele, salatanın yanında, sosuna da bandırmak suretiyle yediği dilim dilim kepek ekmeğinde gizli. Sonra "Ben neden kilo veremiyorum?" Neden acaba?

Brokoli haşlayıp mayonezli bir sosla tüketmek

brokoli-salatasi

Normalde brokoli yukarıda gördüğünüz gibi tüketilir. Üzerine en fazla zeytinyağlı, limonlu bir sos ilave edilir. Haydi bir de isteğe bağlı olarak yoğurt. Brokolinin üzerine mayonez ve yoğurtla bir sos yapıp "Canım vallahi diyetteyim akşam sadece brokoli yedim" dersen olmaz. Keşke patates kızartsaydın da, o mayonezin hakkını verseydin.

Mısır gevreğini doymayınca ek porsiyon olarak yemek

Akşam yemeğinden kalktıktan sonra doymadığını anlayan arkadaşımız diyet süt eşliğinde bir koca kase mısır gevreği gömer. Mısır gevreği de diyet bir ürün olabilir ama onu herhangi bir öğününüz yerine yemeniz gerekiyor. Yemeklerden sonra tatlı niyetine değil.

Zayıflama çayına bisküvi batırmak

isirgan-otu-cayi

Yahu lütfen ama. Zayıflama çayları zaten başlı başına kilo verdirmez. Sadece dolaşım ve sindirimi rahatlatır, toksinlerden arındırır, neyse konumuz bu değil. Haydi diyelim ki kilo vermenize büyük ölçü de yardımcı oluyor, neden onu bisküvi ile yok ediyorsunuz. Bu ne yaman çelişkidir?

"Ama bu bitter kilo yapmaz ki" diyip kalıp kalıp çikolata gömmek

Bitter çikolata kilo yapmaz, hatta biraz daha abartıp zayıflatır diye düşünenler var galiba. Bizce elinizdeki çikolatayı acilen bırakın.

Sade (vanilyalı) dondurmayı kalorisiz sanmak

Bitter çikolatanın bir kardeşi de bu düşüncedir. Bu hep sağdan soldan duyduğunuz diyetler yüzünden başınıza geliyor ama biliyorsunuz değil mi?

Kişiye özel uygulanan ve programlanan diyetlerde doktor, uygun gördüğü şekilde bir parça bitter ya da bir top vanilyalı dondurma öneriyor. Kalorisi diğer dondurma ve çikolatalara göre daha düşük diye. Hepsi bundan ibaret

Simitin kalorisini düşük sanıp her öğünde simit yemek

Yine diyetlerin bir parçası olarak öğün atlatmak için uzmanlar yarım simit verebiliyor. Yanında peynir ve salata ile. Yine bunu yanlış anlayan diyet canavarları her öğününü simitle yiyor.

Fırınlanan her yiyeceğin kalorisinden arındığını sanmak

Mesela patates. Fırına girdiği zaman kalorisiz olmuyor. Kızartmadan tek farkı bol yağda pişmemesi. O yüzden lütfen tabak tabak yemeyin sırf fırınlandı diye.

Klişe bonusu: Büyük boy pizza yanında diyet kola içmek

buzzfeed

buzzfeed

En çok rastladığımız ve anlam veremediğimiz bir olaydır bu. Baştan peşin peşin söyleyelim, bazı insanlar diyet kolanın tadını daha çok beğendiği için tüketiyor, diyetle alakası olmadan yani. Onları tenzih ediyoruz. Bizim bu noktada anlamadığımız şey, pizza yiyip "Bari koladan kilo almayayım" düşüncesine sahip olanlar. Yahu sen diyettesin ve pizzadan zaten deli gibi kilo aldın, daha neyin kalori hesabı bu canım?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?