pizza-leftover-shutter-1

Amerikan Ordusu 3 Yıl Bozulmayan Pizza Üretti

Favorilerime
Ekle

Üstelik buzdolabına koymaya bile gerek duymadan.

Özellikle öğrencilik yılları pizzalı geceler ve güneşi gören pizzalar sayesinde pizzalı kahvaltılarla geçerdi. Hatta bazen akşamdan kalma pizza sabah daha güzel olurdu.

Amerika Birleşik Devletleri Ordusu da hızını alamayıp 3 yıl boyunca bozulmayan pizza üretti. Tabii onlar bunu kuvvetle muhtemel soğuk pizza daha güzel oluyor diye yapmadı.

Her şey askerlerin ilk olarak 1981 yılında konserve pizza istemesiyle başlamış. O zamanlar için güzel bir espri mahiyetindeki durum, uzun yıllar sonra ciddiye alınmış ve ordu laboratuvarlarındaki 2 yıllık bir çalışmanın ardından sonuca ulaşılmış.

İşin bilimsel kısmına gelecek olursak, pizzalardaki domates sosu, peynir ve diğer sosların nemlenmesi nedeniyle hamur üzerinde oluşan bakterileri önlemekte oldukça zorlanılmış. Daha sonra bu soslardaki asit değerleri ayarlanarak oksitlenmesi önlenmiş ve rutubetin hamura ulaşarak nemlenmesi dolayısıyla pizzanın bozulması da engellenmiş.

“Bize ne zaman gelir acaba?” kısmına gelecek olursak, hediyelik eşya dükkanında pizza görmemek ve hatta son kullanma tarihi geçmiş pizza görmemek için umarız hiçbir zaman.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?