Amerikan Ordusu 3 Yıl Bozulmayan Pizza Üretti

yemek.com
Ufuk Utaş
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karame ... Devamını okuyun
Ufuk Utaş
252821 takipçi390 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Aralık 2, 2014
Zeynep Çetin
Nisan 7
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Üstelik buzdolabına koymaya bile gerek duymadan.

Özellikle öğrencilik yılları pizzalı geceler ve güneşi gören pizzalar sayesinde pizzalı kahvaltılarla geçerdi. Hatta bazen akşamdan kalma pizza sabah daha güzel olurdu.

Amerika Birleşik Devletleri Ordusu da hızını alamayıp 3 yıl boyunca bozulmayan pizza üretti. Tabii onlar bunu kuvvetle muhtemel soğuk pizza daha güzel oluyor diye yapmadı.

Her şey askerlerin ilk olarak 1981 yılında konserve pizza istemesiyle başlamış. O zamanlar için güzel bir espri mahiyetindeki durum, uzun yıllar sonra ciddiye alınmış ve ordu laboratuvarlarındaki 2 yıllık bir çalışmanın ardından sonuca ulaşılmış.

İşin bilimsel kısmına gelecek olursak, pizzalardaki domates sosu, peynir ve diğer sosların nemlenmesi nedeniyle hamur üzerinde oluşan bakterileri önlemekte oldukça zorlanılmış. Daha sonra bu soslardaki asit değerleri ayarlanarak oksitlenmesi önlenmiş ve rutubetin hamura ulaşarak nemlenmesi dolayısıyla pizzanın bozulması da engellenmiş.

“Bize ne zaman gelir acaba?” kısmına gelecek olursak, hediyelik eşya dükkanında pizza görmemek ve hatta son kullanma tarihi geçmiş pizza görmemek için umarız hiçbir zaman.

Görsel kaynak: www.firstwefeast.com

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?