İstanbul'un Sanat Rehberi ve Sonrasında Gidilebilecek Leziz Mekanlar

Favorilerime
Ekle

Akıllarda deniz, kum, güneş gibi güzellikler varken sergi de neyin nesi demeyin. Aramızda sanatsever arkadaşlar yok değil. Hem biliyoruz ki akıllar Ege’de olsa bile bedenler ofiste, dört duvar arasında! İş çıkışı ya da hafta sonları araya böyle güzel sergiler, etkinlikler sıkıştırabilirsek durum bir nebze daha katlanılabilir olur.

Bu sebeple bu yaz ziyaret edilmesi gereken sergileri derledim. Bununla da kalmadım; sergi çıkışı bir yerlerde oturup dinlenmek, arkadaşlarınızla eğlenmek, sergi kritiği yapmalık galeriye yakın mekanları seçtim.

Hazırsak sizlere şehrin sergi haritasını çıkarıyorum. Baştan söyleyeyim sergi tarihlerini takviminize not edin, sonra yok efendim unuttum yok efendim kaçırdım bahaneleri olmasın!

Spaceliner @ARTER

15 Mayıs – 2 Ağustos 2015

Ali Kazma’nın “Zamancı”, “Göçebe Bakış”, Füsun Onur’un “Ayna’dan İçeri”, Marc Quinn’in “Aklın Uykusu”, Fatma Bucak’ın “Düşüşe Dair Başka Bir Hikaye Daha” gibi sergileriyle adından sıkça söz ettiren ARTER’de yine yaza damga vuracak bir sergi daha var; Spaceliner!

Mekan ve desen arasındaki ilişkiye odaklanan sergide toplam 17 sanatçının işleri yer alıyor. Kim bu sanatçılar?

Peter Anders, Sandra Boeschenstein, Pip Culbert, İnci Eviner, Monika Grzymala, Nic Hess, Gözde İlkin, Harry Kramer, Pauline Kraneis, Hans Peter Kuhn, Zilla Leutenegger, Pia Linz, Christiane Löhr, Ulrike Mohr, Jong Oh, Nadja Schöllhammer ve Heike Weber.

Son tarih 2 Ağustos, not aldık mı? Aldıysanız devam ediyorum:

ARTER, İstiklal Caddesi üzerinde olunca sergi çıkışında gidebileceğiniz mekanlar da haliyle Beyoğlu’nda oluyor.

Canınız sessiz sakin kitap okumalık bir yer mi istedi, Cafe Cuma’ya gidin. Bir kahve molası iyi mi olurdu? Ravouna 1906 ne güne duruyor? Ki şimdilerde mekanın terası da açıldı. Manzara tadından yenmez! Hafif sağlıklı bir yemeği de atlamayayım lütfen, adres belli Helvetia! Doyurucu bol baharatlı bir şeyler isterseniz de Meksika mutfağının İstanbul’daki adresi Picante önerimdir. Sıcak havalarda içleri ferahlatacak margaritası pek şahane. Böylesine güzel bir günden sonra hemen eve gitmek olmaz, en serininden kokteyller içip püfür püfür esen bir terasta hafif hafif sallanmak lazım. Tüm okların işaret ettiği yer ise Nu Teras!

ARTER adres: İstiklal Cad. No: 211 Beyoğlu, İstanbul

Boğaz @SALT Beyoğlu

27 Mayıs – 2 Ağustos 2015
salt-beyoglu

SALT Beyoğlu’nun giriş mekanı Forum'da dikkatleri çekecek “Boğaz” enstalasyonu sizleri bekliyor. Enstalasyon 1990’lı yıllardan bugüne petrol boru hattına dönüşen İstanbul Boğazı’nı fiziki ve hayali halleriyle yeniden oluşturuyor. Neyran Turan’ın bu yerleştirmesi kaçırılacak gibi değil.

SALT Beyoğlu’nda Boğaz dışında yine 2 Ağustos’a kadar devam edecek olan "Her Tercih Diğer İhtimaller İçin Bir Dışlamadır” isimli bir diğer sergi de görülesi. Bilge ve Haro Cümbüşyan, Ayşe ve Saruhan Doğan ile Tüten ve Agah Uğur koleksiyonlarından seçilmiş işlerden oluşan sergide 30’dan fazla sanatçının 60’a yakın eseri bir araya geliyor.

Peki sergi sonrası duraklarımız neler?

Kahve ile başlayayım; Asmalımescit’te cold drip'inden faydalanabileceğiniz Drip Coffeeist, “Yok ben latte'den ya da flat white'tan devam ederim.” derseniz birazcık aşağısında Noir Pitt Coffee Co. var, oraya buyurun. Bu çevreden çok uzaklaşmadan devam ediyorum.

Noir Pittin hemen karşısında Pera Thai var, değişiklik arayanlara tavsiyemdir. Tüm yemekler Taylandlı kadın aşçılar tarafından hazırlanıyor. Diğer önerimi de Miss Pizza’dan yana kullanıyorum. Ha bir de Asmalımescit’teki Taj-Mahal Indian Restaurant’ın hastasıyım. Özellikle chicken karahi ve vindaloo orada vazgeçemediğim iki lezzet. Yanına da sarımsak, peynir ya da patatesli naanlarından denemelisiniz. Danslı değil de daha çok kokteyli ve sohbetli bir gece eğlencesi için Nar Pera ve Bezgin diyorum.

SALT Beyoğlu adres: İstiklal Caddesi, No: 136, Beyoğlu, 34430, İstanbul

Cecil Beaton: Portreler @Pera Müzesi

13 Mayıs – 26 Temmuz 2015

Cecil Beaton, Pera’ya kadar gelmiş, hala duymayanınız bilmeyeniniz varsa buyursun. Kendisi 20. yüzyılın en önemli fotoğrafçılarından aynı zamanda da Oscar ödüllü bir kostüm tasarımcısı.

Sergi, Beaton’un 1920’lerden 70’lere kadar fotoğrafladığı film yıldızları, yazarlar, entelektüeller ve kraliyet portrelerinden oluşuyor. 26 Temmuz’a kadar sürecek olan serginin küratörlüğünü ise Londra, National Portrait Gallery Fotoğraf Danışmanı Terence Pepper üstleniyor.

Onun çekici portrelerini ilk kez Türkiye’ye getiren Pera Müzesi’ne teşekkürü borç bilirim.

Pera Müzesi’nin diğer bir sergisini atlamak olmaz: "Grayson Perry: Küçük Farklılıklar”. Pera Müzesi ve British Council işbirliğiyle gerçekleşen bu sergide günümüz çağdaş sanatın ikonik ismi Grayson Perry’nin eserlerini göreceksiniz. 26 Temmuz da son gün, bilginize!

Galeriler, müzeler genelde Beyoğlu ve çevresinde toplandığı için mekan önerilerim de haliyle buralardan geliyor. Sergi öncesi Patisserie de Pera’ya gidip bir Fransız kahvaltısı yapmak lazım. Sergi sonrası mekana çok yakın Delicatessen Pera’da yaz ayları hatırına bir rose ya da bir beyaz şarap içmek lazım. Yanına minik atıştırmalıklarından ricottalı mücver topları ya da peynir tahtası şart! Duble Meze Bar’ın kokteyllerinden içmeden günü hemen bitirmeyin.

Pera Müzesi adres: Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Buluşma… Reunion @Sakıp Sabancı Müzesi

9 Nisan - 26 Temmuz 2015

Sakıp Sabancı Müzesi’nde 26 Temmuz’a kadar devam edecek olan Buluşma isimli sergi için Beyoğlu’nu arkamızda bırakıp biraz boğaz hattında ilerliyoruz.

Sergi; Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı mezunu Aslı Narin, Baptiste Croze, Berke Soyuer, Beyza Boyacıoğlu, Burcu Yağcıoğlu, Cemre Yeşil, Deniz Gül, Egemen Demirci, Elif Süsler ve daha ismini sayamadığımız 20’ye yakın sanatçının eserlerini bir araya getiriyor. Size de gidip sergiyi ziyaret etmek kalıyor.

Rotamız haliyle Emirgan. Burada sergi öncesi brunch yapabileceğiniz La Boom diye bir güzellik var. Manzara pek şahane mekan pek bir havalı. Gece eğlencesi de dillere destan. Bunun dışında boğaz hattında dolanacaksak çay için Dem kahve için de Cup of Joy artık farzdır! Saatlerce oturup bir şeyler içmelik ANY de var tabii. Hamur işi falan dinlemem derseniz de Bodrum Mantı önerimdir.

Bu alternatifler size az gelirse Yeniköy, Arnavutköy ve Bebek mekanları listelerime bakabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi adres: Emirgan Mh., Sakıp Sabancı Cad. No:42, 34467 Sarıyer, İstanbul

Borders and Boundaries @Mixer

19 Haziran - 15 Temmuz 2015

Tophaneli esnaftan az çekmeyen Mixer, yine güzel bir sergiye imza atıyor. Sergi The Berlin-İstanbul Quarter sanatçı platformunun bir projesi. Bu platformu daha önce duymayanlar varsa hemen anlatıyorum: Kendileri 2014 yılında kurulmuş, farklı ülkelerden sanatçılarla projeler oluşturan sanal bir sanat alanı. İşte Aylin Yavuz, George Demir, Enrico Bertelli, Arda Yorgancılar, Mary Moon, Viktoria Ikonen ve Candaş Şişman'ı Mixer'de bir araya getiren yine bu platformdur.

Bireyin kimliğini tanımlarken karşılaştığı politik, yapısal ve sosyal engelleri ele alan sergi; fotoğraf, desen, resim, video yerleştirme gibi birçok farklı disiplinden işleri bir araya getiriyor.

Gelelim sergi öncesinde ya da sonrasında uğranılabilecek mekanlara; kendinizi Galatasaray Lisesi’nin yanındaki yokuştan aşağıya bıraktınız mı galeri sağınızda kalacak. Belki sergi öncesi kahve falan içmek isterseniz yine aynı cadde üzerinde Coffee Brew Lab var, oraya uğrayın. Daha rahat olmak isterseniz 7 GR’ın şezlongları sizi bekler bir de oreolu frappesi tabii.

Eğer kafeinden uzak duruyorsanız Limonlu Bahçe’nin püfür püfür esen bahçesi ve limonatası pek güzel. Sergi çıkışında da soluğu Karaköy’ün her daim enerjik olan sokağı Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’ta alabilirsiniz. Gözünüz korkmasın, galeri ile bu sokak arasında sadece 5 dakikalık yürüme mesafesi var. Burada ister Pim pitalarından ister Baltazar’ın burgerlerinden isterseniz de Gakkı’nın anne eli değmiş günlük çıkan yemeklerinden yiyin. Sonra Dandin’de de beni için bir çay molası da verin.

Mixer adres: Boğazkesen Cad. No: 45, Tophane, Beyoğlu, İstanbul

Buradasın @Pg Art Gallery

8 - 31 Temmuz 2015

Sıra dışı bir sergi daha ile karşınızdayım. Melis Buyruk’un kişisel sergisi Buradasın, Pg Art Gallery ev sahipliğinde yazımıza misafir olacak.

Kelebeklerin uçuştuğu, börtü böceğin dans ettiği bu aylarda gözümüzü gönlümüzü açacak gibi görünmese de serginin teması bir hayli ilgi çekecek gibi. Aslen bir seramik sanatçısı olan Melis Buyruk, bu sergide; “süsleme” ve süslemenin sıradanlığını gösterecek. Sunum ve güzellik arasındaki ilişkiyi de dudaklar, çiçekler ve altın renkleri gibi akla ilk gelen örnekler yoluyla betimleyecek.

İlk izinlerini kullanmış, ikinci izni de Ağustos’a saklayanlardansanız bu sergiyi kaçırmayın. Galeri, Mixer ile aynı cadde üzerinde. Aralarında da pek fazla mesafe olduğu söylenemez.

Mixer için önerdiğim mekanlar burası için de geçerli ama belki küçük bir rota değişikliği yapar galeriye İstiklal Caddesi’nden değil de Cihangir’den gelirsek Kronotrop’tan take away kahvenizi alabilirsiniz. "Biraz oturayım keyif yapayım” derseniz Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar’a gidin. Hem bir şeyler atıştırıp hem de en buzlusundan çay içmek isterseniz de Journey aklınızda bulunsun.

Peki ya galeri sonrası? Dibine kadar gelince Karaköy’e gitmek şart tabii. Unter’de birkaç bira içmek yanında da trüflü patateslerinden söylemek gününüzü mükemmel kılacaktır. Olmadı Naif’in salata ve kokteyllerinden patlatabilirsiniz.

Pg Art Gallery adres: Boğazkesen Cad.No.76/B, Tophane, İstanbul

START ‘Art within Reach’ vol 3 @C.A.M.

4 Haziran - 11 Temmuz 2015

Koleksiyonerler ve sanatseverleri genç sanatçılarla buluşturmayı hedefleyen START ‘Art within Reach’,  C.A.M.de! Çok seveni olmuş ki bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Genç sanatçılara verdikleri desteğin haddi hesabı yok anlayacağınız. Ayşe Bezenmiş, Güneş Bulut Yılmaz, Daniel Colagrossi, Yusuf Aygeç, Furkan ‘Nuka’ Birgün, Jennifer İpekel, Merve Denizci, Serkan Yüksel gibi farklı disiplinlerden sanatçıların işlerini görmek istiyorsanız sizi Akaretler’e doğru alalım.

Açıkçası yaz kış demeden seviyorum Akaretler’i. Hep bir enerjik hem bir canlı. Mekanları da ayrı bir güzel. Nedense hep Avrupa'daymış hissi veriyor. Sergi günü Cup’ın cold brew'ünü deneyemeyen ya da Corvus’ta oturup lezzetli risotto yanında beyaz şarap içemeyen varsa işte mükemmel bir fırsat. Kitap okumalık, dergi karıştırmalık bir yer mi istediniz? Minoa sizi bekler. Bunlar sizi kesmedi daha şık şıkıdım bir yer bakındıysanız Vogue’u öneriyorum.

C.A.M. adres: Şair Nedim Caddesi 25, Akaretler, Beşiktaş, İstanbul

In The Fog @Operation Room

8 Haziran - 1 Ağustos 2015

Doğayı geri dönüşü olmayacak bir şekilde yok edişimizi somut bir şekilde görmek ister misiniz? Cevaplar evet ise sizi Operation Room’a doğru alalım. Burcu Yağcıoğlu ve Ülgen Semerci’nin sergisi In The Fog, çürümeye yüz tutmuş ekolojik dengenin yanında içinde umudu da barındırıyor. Acele etmeye gerek yok 1 Ağustos’a kadar vaktiniz var.

Eğer ki giderseniz galeriye pek yakın Gravite’de biraz demlenmeli. Sonra Topağacı’ndaki favori pizzacım 400 Derece gayet yerinde bir seçim. Union 22’nun kokteyllerinden hala denemediyseniz alın size büyük bir bahane: In The Fog. Canınız tatlı çekmişse yapacak bir şey yok, size Grandma yolları gözükür. Geceyi de Kozmonot’ta bir bira içerek sonlandırabilirsiniz.

Operation Room adres: Güzelbahçe Sokak, No:20, 34365 Nişantaşı, İstanbul

Ahenk/Vurmalı Heykeller @Galeri Nev

12 Haziran - 24 Temmuz 2015

twitter

twitter

Yazın beni en heyecanlandıran sergisi bu desem abartmış olmam. İşin içine interaktif objeler girince galerinin içinden çıkasım gelmiyor. 2011- 2014 yılları arasında tamamladığı heykelleriyle Galeri Nev’e misafir olacak olan sanatçı Koray Ariş bu kez herkesi dokunmaya ve dinlemeye teşvik ediyor. Amacı da farklı seslerin bir arada varoluşuna, çok sesliliğine dikkat çekmek. Bu deneyim için 24 Temmuz’u beklemeyin bir an önce gidin.

Galeri, İstiklal Caddesi’ndeki güzelim merdivenli ve yer döşemeli Mısır Apartmanı’nda. Öncesinde Gölge Kahve’de bir filtre kahve ya da Mandabatmaz’da bol köpüklü bir Türk kahvesi bence hiç fena olmaz. Karınlar kazınıyorsa Pizzeria Pera’nın odun fırınında pişen pizzaları iyi bir alternatif. Mojitosuna yandığım Parantez sonraki durağınız olabilir. "Rakı da fena gitmez” diyorsak Asmalı Cavit, Refik, Akbabalı, Çukur Meyhane ve Sofyalı 9 derim başka bir şey demem.

Galeri Nev adres: İstiklal Cad. Mısır Apartmanı, No: 163, Kat:4 Beyoğlu, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?