Kendisi İstanbul'da Ruhu Çizme'de Olan 7 Enfes İtalyan Dondurmacı

yemek.com
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
468 takipçi314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Ekim 19, 2018
Çağla Gillis
Haziran 24, 2019
YENİ
4.5
Sütaş
Haziran 26
10 dakika
YENİ
5
Sütaş
Haziran 26
30 dakika

Daha evvel "Yazın Hararetini Alıp İnsana Mutluluk Verecek Dondurma Mekanlarıyla huzurlarınıza çıkmıştık.

Hızımızı alamadık ve bu konuyu tekrar masaya yatıralım istedik yalnız bir tek farkla. Bu kez İstanbul’daki en iyi dondurmacıları değil de en iyi İtalyan usulü dondurmacıları aldık radarımıza. Süt, yumurta, krema, taze meyvelerle hazırlanan ve dünyayı alt üst eden gelatolardan bahsediyoruz elbet.

Hem İstanbul’da da bu işi layıkıyla yapan hiç de azımsanmayacak sayıda mekanlar var. Yaz bitmeden haşır neşir olacağınız miss mekanlar şöyle...

Floransa dondurma ustalarının usulü: MUA

facebook/mua

Dondurmacı ve butik pastane MUA hem renkleri hem de dondurmalarıyla bizi kendisine kısa sürede tav eden mekanlardan.

Dondurmalarında sadece taze meyve kullandıklarını, düşük kalorili ve el yapımı olduğunu, hiçbir renklendirici ve katkı maddesi olmadığını baştan belirtelim. Sonra Floransa dondurma ustalarına bağlı kalarak dondurmalarını pozetti isimli metal kaplarda hijyenik olarak sakladıklarını da hatırlatalım. Anlayacağınız burada geleneksel İtalyan tariflerine uygun dondurma yapıyorlar. Hem de her gün taze taze çıkıyor.

Her çeşit dondurmayı burada bulabilirsiniz hatta diyabetik dondurmaları bile var!

MUA adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 126/B, Sarıyer, İstanbul

Arnavutköy'e yürüme sebebi: Girandola

facebook/girandola

Şehrin en bilindik, en sevilen İtalyan dondurmacısı. Hatta kendisinden "hiç suçlu hissettirmeyen tek dondurmacı" olarak da bahsedilir. Şehre İtalyan usulü dondurmayı getiren, herkesciklere sevdiren yine Girandola’dır.

Arnavutköy’de başlayıp sonra şehrin dört bir tarafına yayılan Girandola’da Coppa Camela, Coppa Estate, tarçın ve elma, balkabağı, banana split gibi fark yaratan lezzetler var.

İtalyanca rüzgar gülü anlamına gelen Girandola’nın yazı kışı yok, sadece mevsiminde çıkan meyvelerle ürettikleri leziz dondurmaları var.

Girandola adres: Arnavutköy Mahallesi, Arnavutköy Bebek Caddesi, No 109, Beşiktaş, İstanbul

Alaçatı'dan Karaköy'e: Dondurmino

facebook/dondurmino

Gelato’ya duydukları aşk ve tutku ile yola çıkan Dondurmino ile hala tanışmayanınız var mı! Alaçatı’ya sığamayıp İstanbul’un ta ortasına Karaköy’e konan bu lezzet bir başka.

Kısa sürede bu denli bilinir ve başarılı olmalarının da birkaç sırrı var elbet: Dondurma içinde kullandıkları birçok malzeme ta İtalya’dan geliyor. Tüm meyveli gelatolar sadece mevsiminde çıkıyor. Her şey taze, doğal ve el yapımı. Sütünü Biga çiftliğinin Jersey tipi ineklerinden sağlıyor. Sonunda da ortaya mis, sabah akşam yemek isteyeceğiniz dondurmalar çıkıyor.

Daha da başka bir şey söylemeyelim; siz en yakın zamanda Karaköy’e bi gidin!

Dondurmino adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Fransız Geçidi Sokak, No 3, Beyoğlu, İstanbul

Kaleci dondurma: Kerem İnan Gelato

instagram

Galatasaray’ın eski kalecisi Kerem İnan da gelatoya gönül vermişlerden. Karaköy’de açtığı rengarenk bu minnoş mekan, daha pek yeni.

Orman meyveli, limon ve fesleğenli, portakallı, çilekli, mandalinalı, ballı susam krokanlı gibi aşırı lezzetten düşüp bayılabileceğiniz çeşitler var.

Bu leziz dondurmaları isterse külahta isterseniz de Kerem İnan imzalı kaplarda alıp Karaköy sokaklarını keşfe çıkabilirsiniz.

Kerem İnan Gelato adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak, No: 10, Karaköy, İstanbul

Ev yapımında usta: Pioppo Gelato

foursquare

Geldik ev yapımı İtalyan dondurması ustalarından Pioppo Gelato’ya. Listedeki birçok dondurmacı gibi buranın da bebeksi renklerinin hastasıyız.

Tiramisulu, Bodrum mandalinalı, çikolatalı, vişneli, şeftalili, cevizli, kavunlu, orman meyveli dondurmalarına külah dayanmaz, en iyisi kilo hesabıyla almak.

Dondurma yanında içebileceğiniz ev yapımı limonataları var ama biz dondurma yanına kahvelerini daha çok yakıştırıyoruz. Latte, espresso, Americano ise menüdeki seçeneklerden.

Pioppo Gelato adres: Suadiye Mahallesi, Kazım Özalp Sokak, Kazım Kula Çarşısı, No 22/C-36, Kadıköy, İstanbul

Adı üstünde İtalyan: Cremeria Milano

besiktas-haberleri.com

İtalyan usulü dondurma denilince akla gelen bir diğer isim Cremeria Milano. İtalyan bir ailenin dünyaya bir hediyesi olan bu güzellik, İstanbul’da 2007 yılından beri ağızları tatlandırıyor.

Tam yağlı süt, yumurta ve kremayla hazırlanan gelato ve su, şeker ve meyveyle hazırlanan sorbetto gibi iki geleneksel İtalyan dondurmasını bulabileceğiniz bu mekandan; tiramisu, şeftali, böğürtlen, vanilya, nutella, bitter çikolatalı hatta alkollü dondurmalar çıkıyor.

Dondurmasının dışında kornetlerinin de pek leziz olduğunu söyleyelim.

Bu lezzeti Nişantaşı, Şaşkınbakkal, Caddebostan, Bebek, Asmalımescit, Ortaköy, Göktürk gibi semtlerde bulabilirsiniz.

Cremeria Milano adres: Suadiye Mahallesi, Kazım Özalp Sokak, No 30/A, Kadıköy, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?