TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Türkiye'yi Gezerek Dükkanlardaki Atatürk Portrelerini Fotoğraflayan Sanatçı

yemek.com
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.

Sıkça Yenen Konular

Bugün sizi çok özel ve anlamlı bir projeyle tanıştıracağız.

Ersoy Emin, Londra’da yaşayan bir fotoğrafçı ve dergi tasarımcısı. 2007 yılında İstanbul'a yaptığı bir seyahat sırasında Türkiye'yi gezerek Atatürk portrelerini ve halk üzerindeki etkisini fotoğraflayan bir proje yapmaya karar veriyor. "İnsanların evlerinde, iş yerlerinde Atatürk portresiyle yarattığı kompozisyonlardan" ilham aldığını söyleyen Ersoy Emin bu proje için Kütahya'dan İstanbul'a birçok şehri ziyaret etmiş ve gördüğü manzaralar, dinlediği hikayeler karşısında çok duygulanmış.

Deneyimlerini şöyle özetliyor hatta: "Göz alıcı yeşil karpuz yığınlarıyla ve taze domates kümeleriyle dolu manavları hatırlıyorum ve bunların üzerinde gururla oturan bir Atatürk portresi. Tatlı pastel renkte duvarları olan kahvehanelerde zarifçe çerçevelenmiş ve yükseğe asılmış Atatürk portreleri… Tüm mekana egemen… Atatürk ayrıca kişisel aile fotoğraflarının, takvimlerin, İstanbul tabloları reprodüksiyonlarının, ticaret ve iş adamlarına ait sertifikaların yanında ortaya çıkabilirdi. İşte bu kompozisyonlar, bir iç mimari dergisinin sayfalarına kolayca yerleşebilirdi."

Atatürk portresinin yer aldığı kahvehanelerden kasaplara, restoranlardan manavlara kadar pek çok mekana girip çıkan sanatçının objektifinden ise ortaya birçok güzel ve duygusal fotoğraf çıkmış. İşte onlardan bazıları...

Not: Fotoğrafların tümünü görmek için sanatçının sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?