Komşulara Şov Zamanı: Ananas Yapraklarından Salon Bitkisi Yetiştirmece

Favorilerime
Ekle

Salon bitkilerini severiz annelerimizden ötürü desek mübalağa yapmış olmayız sanırız. Hemen hemen her çeşidine de aşinayızdır. Şimdi ise sizlere gerçekten çok güzel bir olayı anlatacağız. Çöpe gitmek üzere olan ananasın, nasıl son anda saksı bitkisine dönüştüğünü.

Hikayemiz kısa, öz ama ilham verici. Üstelik denemesi de bedava.

Sıvıyoruz kolları.

İlk adım (Dikkat gerektirir): Ananasın yapraklarını nazikçe koparıyoruz

ananastan-bitki-yetiştirme

Ananasın kopardığımız baş kısmındaki altta kalan yaprakları 4 sıra kadar temizliyoruz. Daha sonra sağ taraftaki görüntü gibi, köklü bir kısım göreceğiz. Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise, bıçak ile işlem yapmamamız. Doğrudan elle koparmaya özen göstermek gerekiyor.

İkinci adım (Sabır gerektirir): Kökü 2-3 gün kadar suda bekletiyoruz

Temiz bir kök kısmı elde ettiğimiz ananası, kökleri 3-4 cm uzayana kadar suda bekletiyoruz. Burada da dikkat etmemiz gereken önemli konu da şu: Ananası bir su bardağı suda bekletmek yeterlidir. Bitkinin tamamının suyun içinde olmaması gerekiyor.

Son adım (Sevgi gerektirir): Kökleri uzayan bitkimizi toprağa ekiyoruz

En son olarak da en hassas kısım var arkadaşlar, hani derler ya çiçeklere de sevginizi vermeniz gerek diye... İşte o, bu adımda devreye giriyor. Çiçeği yavaşça toprağımıza ekiyoruz ve daha sonra bir musluk altında hafifçe yapraklarını yıkıyoruz.

Ve mutlu son...

rickswoodshopcreations

rickswoodshopcreations

Bir yılın sonunda özenle baktığınız bitkiniz; ister salonunuzun baş köşesinde, isterseniz de bahçenizde kullanıma uygun şekilde bu kadar büyüyecektir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0