kurabiye-satan-kiz

13 Yaşında 22.000 Kutu Kurabiye Satan Küçük Kızın İlham Veren Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Ufakken bir şeyler satmak şu satırları yazan ve okuyanlar olarak hepimizin aşina olduğu bir konu. "Bu büyüyünce kesin ticaret yapar" denen çocuklar olmadıysak bile, komşunun çocuğu ışıklı ayakkabı aldığında aynısını istediğimiz gibi birilerinden görüp biz de sokakta tezgah açtık. İşte Amerika'da bu işi dünyanın en iyisi olarak yapan, 13 yaşında sevimli bir kız varmış.

Katie Francis.

Bir yılda 22.000 kutu kurabiye satmış ve bu alandaki 18.000'lik rekoru kırmış Katie. Oklahoma'da yaşıyor ve şimdiden bu başarısı sayesinde üniversitelerde konuşma yapıyor, seminer veriyor.

Yaşıtları kurabiye hamurunu odasına götürüp orada yemekle meşgulken, 22.000 kutu kurabiye satan Katie'nin bu yaptığı bir tesadüf de değil ya da yalnızca Katie çok cici bir kız diye satmıyor kurabiyeleri. Kaldı ki Katie gibi binlerce kız var Amerika'da kurabiye satan. Katie'nin boyundan ve yaşından büyük stratejileri var. Akıllı bir kız.

kurabiye-satan-kiz-2

Yaptıklarını da yalnızca kendisine saklamıyor Katie. Üniversitede verdiği seminerlerde açıklıyor. Bir üniforma giyilmesi gerektiğinden, profesyonel olunması gerektiğinden ve yaşın yalnızca bir rakam olduğundan bahsediyor. Satın almayacak insanlarla vakit kaybetmeyin, daha iştahlı insanlara harcayın vaktinizi diyor. Müşterilerin dikkati çok uzun süre sizde kalamaz, dikkat edin diyor. Ürününüzü arkadan da görseniz tanımalısınız diye ekliyor.

Katie'nin söyledikleri aslında yüzlerce pazarlama ve satış kitabından bahsedilen konular. Ancak Katie'nin bunu bizzat yaşayarak öğrenmesi ve bu konuda -belki de- doğuştan bir yeteneği sahip olması güzel ve ilham verici. Aferin ona.

Her hikayeden hisse çıkartmaya çalışanlar olarak bize de aslında her çocuğun bazı şeyleri bu yaşlarda öğrenmesi gerektiğini, odasında, bilgisayar başında zaman geçirerek; bir sek sek oynamadan, "Taşın üstünden geçti, gol sayılmaz" demeden büyümemesi gerektiğini söylemek düşüyor. Geçtik sokakta kurabiye satıp bunu üniversitede seminerde anlatmasını.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?