Yiyeceklerden Almamız Gereken 15 Evladiyelik Ders

Favorilerime
Ekle

Mutfak başlı başına üniversite. Bu, siz bunun profesyonel eğitimini alsanız da öğrendiğiniz her şeyin sahibi annenizin tarif kitabı olsa da böyle. Kendi içerisinde küçük mucizeler barındırıyor aynı zamanda. Ömürlük dersler alabileceğiniz mucizeler. Görmesini, duymasını, anlamasını bilene.

Yemek yapmayı sevenler biliyor görmesini, duymasını; anlıyor bir baharatın, kendisinin hiçbir tadı olmamasına rağmen yemeğe kattığı lezzeti.

Ezildikten sonra şarap ya da sirke olan üzümden vazgeçmemeyi

Kendisinden 1000 kat büyükler tarafından acımasızca ezildikten sonra vazgeçmeyip yine de en güzel sofralarda şarap olarak, en güzel yemeklerde sirke olarak yer alır üzüm. Vazgeçmemeyi öğretir bize. Hem de ezilmemişken bile yenebilir ve güzel bir şey olmasına rağmen.

Kendisinin hiçbir tadı olmamasına rağmen girdiği her yemeği güzelleştiren baharattan alçak gönüllülüğü

Tek başına ne tuz, ne karabiber, ne kekik ne de tarçın lezzetlidir. Hadi bir kaşık alayım da ağzım tatlansın diyemezsin. Ancak girdiği her yemeği lezzetli yapar. Buna rağmen mutfağın bir köşesindedir her zaman. Mütevazılığından ödün vermeden, sırasının gelmesini bekler. Bilir ki sıra ona gelecek, aslında onsuz olmayacak.

Bir acı bardağından kırk yıllık hatır çıkartan Türk kahvesinden vefayı

turk-kahvesi-sevme-sebepleri-manset

Şeker koymazsan acıdır Türk kahvesi. Şerbet içiyormuş gibi hissettirmez hiçbir zaman. Ama vefayı hatırlatır bir yudum alana. Bir yudumda yorgunluğunu o küçük bardağa bırakana.

Bir parçası bile insana iyi gelen çikolatadan mutluluğu

İçinde çikolata olan hiçbir an üzücü değildir. Her birinin, bir köşesinde mutluluk saklıdır. Üstüne üstlük çikolata mutluluk hormonlarını salgılatır. Bir parça çikolata bile bunu yapıyorken hayatta seni üzecek ne olabilir ki mesajı verir.

5 dakika tuzlu suda bekledikten sonra tüm acısını bırakan patlıcandan affetmeyi

patlican

patlican

Birini affetmek, üzerinden bir ömürlük yük kalkmasıdır. Kolay değildir. Üzerindeki acıyı atmak için tuzlu suda yatan patlıcan gibi olunmalıdır. Tüm acını, suya bırakıp affedip hayata kaldığı yerden devam edilmelidir.

Birbirinden farklı onlarca yiyeceğin bir araya gelip hazır ettiği aşureden birlikteliği

Aşure Tarifi

Nohut, kuru üzüm, kuru fasulye, kayısı, pirinç, incir, buğday... Birbirinden uzak onlarca yiyecek. Lakin bir araya geldiklerinde ortaya bereket sembolü, nefis bir tatlı ortaya çıkarıyorlar. Hayran olunası.

Demlenmeden, dinlenmeden tam lezzetine ulaşamayan pilavdan sabrı

Oldu zanneder pilavı dinlendirmeden kaşıklayanlar. Son lezzetine, olması gerekene ulaştı diye düşünürler. Sabır da böyledir. Gerçekten sabırlı olamayanlar, olmak üzereyken vazgeçer.

Daha çok olabilmek için çekirdeğinden vazgeçerek zeytinyağı olan zeytinden fedakarlığı

Zeytinin girdiği sofra zeytinyağına göre daha azdır. Bir karar vermelidir zeytin. Ya ezilmeyip, çekirdeğinden vazgeçmeyip, hiç üzülmeyip; kahvaltılarda boy gösterecek ya da zeytinyağı olup bir mutfak kültürü yaratacak. Fedakarlık yapar zeytin ve sonra yüzlerce yemekte gösterir kendini.

Hiç öyle bir zorunluluğu olmamasına rağmen şifa dağıtan çorbadan iyiliği

Şehriye Çorbası Tarifi

Şehriye Çorbası Tarifi

İyilik, zorunda kalmadan, sırf kendi isteğinle birine yardım etmektir. Tıpkı görevi aslında ekonomik ve bereketli bir şekilde karın doyurmaktan başka bir şey olmayan çorbanın şifa dağıtması gibi. Bir nevi mucize. Her iyilik bir mucizedir zaten.

Zengin fakir genç yaşlı demeden tüm sofralarda yer alan çaydan herkesi kucaklayabilmeyi

cay-nostaljidir

Çay gibi olmak lazım. Ayırt etmeden, ötekileştirmeden. Tüm sofralara kimse sana "Sen buralı değilsin" bakışları atmadan oturabilmek lazım.

Doğuştan hiçbir yeteneği olmayan salatalıktan çalışmayı

Salatalığın adı salatadan gelir. Çünkü aslında salataya girmek dışında yapabileceği hiçbir şey yoktur salatalığın. Kızartılmaz, haşlanmaz, fırına konmaz, pişmez. Ama bu mutfaklarda kendine yer edinmeyi bilmiştir.

Tek başına yoğurt, peynir ya da ayran olmayı başarabilen sütten gelişimi

Hiçbir değişime uğramasa da lezzetlidir, sağlıklıdır ve faydalıdır süt. Ama yerinde durmayı tercih etmez. Kendini geliştirerek tek başına bir mutfak kültürü yaratır.

Enginarın kararmaması için elinden gelen her şeyi yapan limondan arkadaşlığı

Enginar kararmasın diye kendini, kendinden olanı suya bırakır limon. Ovulsun, kararmasın, lezzetli kalsın diye enginar. En kritik anlarda birlikte olmayı başaran iki dost gibi.

Girdiği her yemeğe tat katan patatesten başarıyı

patates

patates

Tüm mutfaklarda, tüm ülkelerde, tüm kültürlerde yer alır patates. Lezzet katmadığı tek bir yemek yoktur. Yeri gelir ana yemek olur, yeri gelir içeceklerinize eşlikçi. Her öğüne girer, her menüyü sever. Dünyanın en başarılı yiyeceğidir.

Ve her seferinde bize lezzetli bir yemek sunan mutfaktan insanlığı öğreniyoruz.

iftar-sofrasi-kalabalik

Onca yiyeceğin, bir adet tencerenin, fırının, baharatın, kaşığın, çatalın, masanın hep birlikte küçük mucizelere tanıklık ettiği, minik bir medeniyet kurduğu mutfaktan da tam olarak insanlığı öğreniyoruz. Hep birlikte güzel olduğumuzu, son model fırının olsa da çatal olmadığında o yemeğin yenemeyeceğini. Her seferinde ortaya bir şey koyarak üretmeyi öğreniyoruz. Ve her seferinde kendi elimizle yaptığımız yemekle sevdiklerimizi doyurunca mutlu oluyoruz.

Haksız mıyız?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?