Starbucks'ta Tam 378 Kişinin Birbirine Kahve Ismarladığı Günün Sıra Dışı Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Bugün size karşılıksız iyilik yapmanın nasıl bulaşıcı olduğunu ve birini tanımadan da onu küçük bir iyilikle nasıl mutlu edebileceğinizi, gününü nasıl güzelleştireceğinizi özetleyen gerçek bir hikaye anlatacağız.

Bu, birbirini hiç tanımayan 378 kişinin birbirine kahve ısmarlama hikayesi.

Yer ise St.Petersburg'daki bir Starbucks şubesi...

Her şey sabah 7'de bir kadının sıradaki adamın kahvesini ödemek istemesiyle başladı

tampabay

Bir sabah saat 7 sularında St.Petersburg'daki Starbucks'a gelen bir kadınla başlıyor hikayemiz. Kendi buzlu kahvesini alıp ödedikten sonra arkasında bekleyen sıradaki adamın da kahvesini ödemek istediğini söylüyor. Hiç tanımadığı bir adama böylelikle karamel macchiato ısmarlayan kadın farkında bile olmadan bir iyilik zincirinin başlamasına sebep oluyor.

"Kahveniz bir önceki müşteri tarafından ödendi. Siz de bu iyiliği devam ettirmek ister misiniz?"

flickr

Kahvesi ödenen adam da bunu devam ettirmek isteyip arkasındaki kişinin kahvesini ödüyor. O da ondan sonrakini, ondan sonraki de bir sonrakini... Saat öğlen 13:30 olduğunda 260 müşteri birbirinin kahvesini ödemişti.

Durum böyle olunca Starbucks çalışanları her gelen yeni kişiye "Kahveniz bir önceki müşteri tarafından ödendi. Siz de bu iyiliği devam ettirmek ister misiniz?" diye sormaya başlıyor ve hiç kimse itiraz etmiyor. Ta ki...

Ve o gün gelen 379. müşteri bu iyilik zincirini bozar

tampabay

Hiç tanımadıkları birinin kahve ısmarlamış olmasının günlerini güzelleştirdiğini söyleyen Starbucks müşterileri aynı şekilde hiç tanımadıkları birine böyle bir incelik yapmanın kendilerini de iyi hissettirdiğini söylerken her şeyi bozan bir durum yaşandı.

Saat 18:00'de Starbucks'a gelen ve sade filtre kahve isteyen bir müşteri her şeyi değiştirdi. Starbucks çalışanı ona herkese sorduğu soruyu sorduğunda "Sadece kendi kahvemi ödemek istiyorum, başkasının kahvesini ödemem" diyince o gün o Starbucks'a gelen 379. müşteri olan bu kadın tüm zinciri bozan kişi oldu.

Bu güzel hikaye böyle üzücü bir şekilde bitmiş olsa da birine yapılan küçücük bir iyiliğin 378 kişinin hayatını bir günlüğüne de olsa ne kadar güzelleştirdiğinin farkında mısınız?

Unutmayalım, iyilik bulaşıcıdır.

Kaynak: tampabay.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Efes Bilsen4 Nisan 2017 23:22
sıradikine kahve ısmarlamak kendi kahveni almıs olman demek zaten. aslında yanıltmaca var kahveyi satan pişkin .. sıradakine soracagına bugun kahveler bizden desin ...artizlik yapmasın
Yanıtla
Arda Ergün2 Nisan 2017 14:35
Adam kendi kahvesini öder gider. Bir önceki kişi başkası yerine ödeme yapmış ise, sistem bu çıkıntı adamı atlayarak devam edebilir idi. Çalışanlar için, dil dökme ve müşteri kararı zaman kaybıydı. Muhtemelen yeter demişlerdir.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?