Dilediğin Kadar Yediğin İstediğin Kadar Ödediğin Kafe: Komşu Kafe

Favorilerime
Ekle

Bugün sizi daha önce benzerini pek görmediğiniz bir mekanla tanıştıracağız. Neredeyse hemen her gün yeni bir kafenin açıldığı Yeldeğirmeni sokaklarındayız ve istikametimiz Komşu Kafe.

Dışarıdan bakınca sıradan bir kafe gibi gözükse de Komşu Kafe "komşularından" çok farklı. Zira burada ne kadar hesap ödeyeceğinizi mekan işletmecileri değil, siz belirliyorsunuz. İstediğinizi yiyor, içiyor, çıkarken gönlünüzden ne koparsa veriyorsunuz.

Ne güzel, değil mi?

Burada patron, şef, uzman, hiyerarşi yok

cnnturk

Komşu Kafe, sıradan bir kafeden çok daha fazlası. Kadıköy-Yeldeğirmeni'nde yer alan Komşu Kafe'nin sahiplerinin tanışma hikayesi Tarlabaşı Göçmen Dayanışma Mutfağı'na dayanıyor ve merkezinde dayanışma, paylaşım olduğu bir kafe açmaya karar veriyorlar. Ve ortaya Komşu Kafe çıkıyor.

Komşu Kafe'de bilinen anlamda patron, şef, hiyerarşi yok. Şehirde tanışmak, konuşmak ve paylaşmak için daha fazla alana ihtiyaç olduğunu düşünen sahipleri Komşu Kafe'yi bir işletmeden çok bir "ortak alan" olarak görüyorlar.

İstediğini ye, gönlünden kopanı öde

cnnturk

Gelelim Komşu Kafe'yi diğerlerinden farklılaştıran noktaya. Çoğu ekolojik üretim yapan çiftlik ve bostanlardan gelen yiyeceklerle hazırlanan yemeklerin olduğu kafede gelenler istediği yemekten istediği kadar yiyor ve mekandan ayrılırken bu hizmetin karşılığının ne kadar olduğuna kendisi karar verip gönlünden kopanı hesap olarak ödüyor.

"Ben hiç anlamam ki, bilemem ne kadar ödeyeceğimi" diye endişelenenler varsa onlar için de bir "önerilen fiyatlar" listesi var. Dileyenler de buradan kopya çekip hesabını ödeyebiliyor.

İsterseniz mutfağa girip yemek bile yapabilirsiniz

cnnturk

Kafenin sahipleri kapitalist düzende her şeyi parayla ölçmeye itildiğimizi ancak deneyimlerin parayla ölçümlenebilecek kadar değerli olduğunu savunuyor. Bir şeylerin nasıl ve ne zaman değer kazanabileceğine ise sadece bireyler karar verebilir diyen manifestolarının da işaret ettiği üzere bu mekanda sahip-müşteri ilişkisi yok. Bu mekanın açık kalabilmesinin herkesin sorumluluğunda diğer bir deyişle.

Burada sahip-müşteri ilişkisi yok dedik, zira katılımcı, paylaşımcı bir model işliyor burada. Buraya gelen herkes, isterse mutfağa girip yemek bile hazırlayabiliyor. Her anlamda özgürsünüz yani.

Yerel ve dünya mutfakları burada buluşuyor

cnnturk

Kafenin menüsü ise değişken. Burada karalahana çorbası da içebilir, fellah köftesi de yiyebilir, erikli tartın tadına da bakabilirsiniz. Ayrıca Komşu Kafe haftada bir dünya mutfağından bir mutfak seçip oraya özel yemeklerden oluşan bir menü de hazırlıyor.

Yolunuz Yeldeğirmeni'ne düşerse Komşu Kafe'ye uğramayı unutmayın, deriz.

Adres: Rasimpaşa Mah., Uzun Hafız Sok. 83/A, 34716 Kadıköy/İstanbul

Telefon:(0216) 418 46 79

Kaynak: cnnturk.comDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?