İçinden Nedense Hep Yemek Geçen 15 Türk Alışkanlığı

Favorilerime
Ekle

Dünyanın en büyük araştırma şirketiyle anlaşalım ve bütün dünyada bir araştırma yaptıralım. Yemek için yaşayanlarla, yaşamak için yiyenlerin sayılarını bulmaya çalışalım. Emin olun, Türkiye, yemek için yaşayanların en çok olduğu ülke (orana göre elbette) çıkacaktır.

Yemeği bizden çok seven ülke olmayabilir. Bizim her işimiz yemeğe çıkıyor bir şekilde.

Antrenmana mutlaka baklava götüren taraftar grubu

Düşünsenize İtalya'da taraftar grupları toplanıyor, antrenmana makarna götürüyor. Koca koca adamlar, ellerinde makarna sosuyla falan poz veriyorlar. (düşünemedi)

Bizde oluyor işte, her sezon iki maç üst üste galibiyet alan takıma, taraftarlarla birlikte tepsi tepsi baklava gidiyor. Tepsi sanki Şampiyonlar Ligi kupasıymış gibi fotoğraflar çektiriliyor. Bol bıyıklı, yer çekiminin varlığına kanıt göbekli bir abi, takım kaptanına elleriyle baklava yediriyor. Çok fena.

Siz hiç cabernet sauvignon merlot'una oynanan bir halı saha maçı gördünüz mü? (baklava again)

Görmediniz tabii. Bu topraklarda halı saha maçları baklavasına yapılır. E haliyle tutulan takımın futbolcusu antrenmanda yerse, cemaat de halı saha maçını baklavasına oynar.

1974'ten beri çay - tost söylenen oyun masası

Oyun masaları, Türkiye'de sosyolojik gözlem açısından en muazzam yeridir. Sürekli birileri gelir, birileri gider. Oyun başlar, çaylar söylenir, çaylar içilir, karınlar acıkır, tost söylenir, yanına çay söylenir, tekrar oyuna başlanır, yine çay söylenir... Loop'a girip, yıllardır çoluğunu çocuğunu görmeyen, anasının babasını yüzünü unutanlar olur.

Oyun oynamadığı halde tost isteyen yüzsüz yancılık müesesesi

Yancılık müessesi, karnını tostla doyuran ve tostun yanında oralet içen bir müessesedir. 1974'den beri oynanmaya devam eden masada, karnını doyurduktan ve "Bu taş niye ters çevrili ihihihi" dedikten sonra görevi biter. Bir daha acıkıncaya kadar yeni avlarını beklemeye başlar.

+Neyine? -Yemeğine

Anayasa'nın ilk 3 maddesi ve girilen iddiaların hep yemeğine olması, 4 tarafı köfteyle çevrili ülkemizin değişmez kurallarıdır.

Eve gelen ustaya verilen çay ya da kola

kola-icmek

Eve temizlikçi çağırmadan önce, ayıp olmasın diye evi bir güzel temizleyen misafirperverliğin, eve usta geldiğinde girdiği ruh halidir. Eğer mevsimlerden yazsa kola, kışsa çay verilir.

Sadece misafir gelecekse ortaya çıkan gizli tarif kitabı

Ev ahalisi, mutfaktan sorumlu devlet bakanı annenin, yalnızca 4-5 yemek üzerine ihtisas yaptığını düşünür. Ancak eve yemekli bir misafir gelecekse anne, gizli silahlarını ortaya çıkarır ve yalnızca misafir geldiğinde yapılan yemekleri masaya koyar. Bu "Vay be anneme bak ne yetenekliymiş" mutluluğuyla "Vay be anneme bak normal zamanda bize hiç bu yemekleri yapmıyor" kıskançlığı arasında gidip gelmemize neden olur.

Küçük hayvancılığı bitirme niyeti olan açılış sevdalıları

Böyle bir ekip vardır. Bir yerde bir 'dükkan' açılsa hemen kuzu keserler, ilçeye/ile siyasetçi gelse hemen kuzu keserler, biri askere gitse hemen kuzu keserler. Küçük hayvancılığı bitirecek olmaları dışında kötü insan değillerdir.

Bir yemeği çok iyi yaptığını iddia edip, hiçbir zaman yapmayan baba

Askerlik anıları, helikopterden helikoptere atlarken; havada şarjör değiştirmek içeren babadır. Bir karnıyarık yapsa parmaklarınızı yersiniz ama yaptığı henüz görülmemiştir. Annenin evlendiğinde 48 kilo olması ne kadar gerçekse, babanın karnıyarığı çok güzel yapması o kadar gerçektir.

Belki sevişirim yemekleri (spoiler içerir)

Çikolatalı Muffin Tarifi

Yapımı 15 dakikadan fazla zaman almasa da adı, 'brokoli yatağında pişirilmiş, terbiyeli karides ve marine edilmiş ızgara bonfile etli vinegret soslu kinoa salatası' kıvamındadır.

Otobüslerde dağıtıldığı için hayatta kalan topkek sektörü

Bugün seyahat şirketleri topkek dağıtmaktan vazgeçse, abur cubur sektörü sekteye uğrar, binlerce kişi işsiz kalır, binlerce delikanlı da bir küçük umudunu yitirir.

Tükürük köftesi için holigan olan gurmeler

Bir gün bir arkadaşı tarafından maça götürülen ortalama Türk insanı, zorla yediği tükürük köftesine hayran kalıp her hafta tükürük köftesi için maça gider ve 2 yıl içinde tribün lideri olur.

Taşınırken söylenen ve gazete üzerinde yenen lahmacun

Lahmacunu, başta pizza olmak üzere diğer bütün yiyeceklerden ayıran alışkanlıktır. Taşınırken lahmacun söylenmemiş ev en az deprem sigortası yapılmamış ev kadar yarımdır.

"Bir çay içsinler bence"

Bizde, kahve içerek ya da yemek yiyerek tanışmak yasaktır. Bu işlere mahallenin muhtar teyzeleri ve çay bakar.

Alkol alan babanın eve eli boş gitmemesi (Ben oğluma mandalina alamayacak mıyım edition)

youtube

youtube

"Ben oğluma bir mandalina alamayacak mıyım?" (Cem Yılmaz'ın kulakları çınlasın) refleksinin mandalinadan tutun da babanın çocuklarına, önüne gelen bütün abur cuburları almasına kadar gitme eğilimidir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?