13 Maddede Görmeden Ölünmesi Gereken Şehir: Yozgat Rehberi

Favorilerime
Ekle

Zorunlu Not: YAZI AĞIR İRONİ İÇERİR.

Tarihte hiçbir ülkenin işgal edemediği şehir: Yozgat. (Ülkenin o kadar ortasında ki oraya kadar yürüyebilen düşman çıkmamış)

Gelenek ve görenekleri başka hiçbir gelenekle harmanlaşmayan, adeta Pers kültürünü hala yansıtmayı başaran İran gibi, dağlarının ardı aşılmayan şehir. (Ankara'dan günde 1 otobüs var, yakalarsan)

Tek başına, vakur, gururlu, emsalsiz, saklı cennet. (Çarpıldı)

Lafı daha da uzatmadan bu saklı cennette uzun bir yolculuğa çıkıyoruz arkadaşlar, kemerlerinizi gevşetin.

Yozgat'ın tarihine yolculuk: Yozgat Lisesi ve Askerlik Şubesi

Yozgat'a adım attığınız andan itibaren burnunuza gelen kesif tarih kokusunun adresi, neredeyse tarihte ilk yapılan bina olma hüviyeti taşıyan, en önemli özelliği sarı kesme taşları olan Yozgat Lisesi ve Askerlik Şubesi'dir. Aranızda askerlik vakti gelmiş olanlar varsa "Nasıl olsa bedelli çıktı rahatım, zaten tarihi yapıymış kimsenin dikkatini çekmem" demeyin, yakın zamana kadar bu cümleyi kuranlar şimdi askerde torunlarını bekliyor.

Şehirden çıkan toplam 3 selfie'nin adresi: Saat Kulesi

Yozgat, saat kulesi barındırma mutluluğuna erişen yalnızca 81 ilimizden biri. Saat kulesinden saati öğrenebileceğiniz gibi güzel bir selfie ile şehrin tanıtımına katkıda bulunabilirsiniz.

Şehre lezzet katan pancake yapan en iyi mekanlar: Sacide Teyze

"Aaa bak pancake'i sac ocağın üstünde yapıyorlar, ne kadar geleneksel" ile başlayan soru işaretleriniz, bağdaş kurmak suretiyle yer sofrasına oturmanız ve elinize bir adet bazlama tutuşturmasıyla yanıt bulur. Naiflikte bir dünya markası olma niyetiyle akçaağaç şurubu talep etmeniz karşılığında alacağınız şurubun ne olacağına dair bir tahayyülümüz yoktur.

Soğuk kış günlerinin kurtarıcısı en iyi şarap evleri: Kaportacı Necmi ve tayfası

Yozgat'ın en iyi şarap evi Kaportacı Necmi ve tayfasının her akşam takıldığı sanayi sitesi arkasındaki mekandır. Bütün konseptlere kafa tutan konseptsizliğiyle natürel bir hava sergileyen mekan, şeffaf plastik bardak ve bir avuç fıstık şeklinde samimi bir sunuma sahiptir.

Not: Necmi Abi'nin kaporta işlerine zarar vermemek için kötü görsel kullanılmıştır.

Yozgat akşamlarının keyfinin çıktığı en iyi meyhaneler: Güzellik Salonu Meyhanesi

Normalde adı Şehir Meyhanesi olmasına rağmen herkes Güzellik Salonu der. Meze olarak patlıcanlı bir şeyler, müzik olarak Bergen'li bir şeyler, hesap olarak da at bir şeyler konsepti geçerlidir. Mekan saat 12'den sonra ışıkları kapalı bir şekilde hizmete devam eder.

Günün yorgunluğunu atabileceğiniz en iyi çay evleri: Eşref'in Yeri

tariharastirmalari

http://www.tariharastirmalari.com/kahvehaneler.html tariharastirmalari

Çayı servis etme konusunda aldığı inisiyatifle göz dolduran garsonları, havada uçuşan küfürlerden aldığınız o samimiyet hissi ve bildiğimiz çay dışında herhangi bir çay servisi olmamasıyla şehrin dokusunu çok iyi yansıtan bir mekandır Eşref'in Yeri.

Kendinizi Meksika'ya kadar gitmiş sayacağınız en iyi burrito yapan mekanlar: Çolak Suat

Ortaokula yeni geçen cool çalışanları, buna rağmen her daim self servis anlayışı, müşterilerinin doyması için yandaki fırına yaptırdığı kalın lavaşları ve 3 aydır değiştirmediği önlüğüyle çizdiği sanat anlayışı, Çolak Suat'ın ve plastik tabureli mekanının öne çıkan özellikleri.

Uzakdoğu'yu ayağınıza getiren en iyi noodle'cılar: Bizim Ali'nin babaannesi

İki katlı bahçeli mimarisiyle ev rahatlığında ve sıcaklığındadır. Bistro mantığıyla her gün değişen menüsü, ne bulsa yiyen 22 kiloluk kedisi ve yakın arkadaş Ali'nin ne zaman babaannesine gideceği belli olmaması nedeniyle her daim eriştesini tadamayacağınız mekandır.

Üç öğün yeseniz bıkmayacağınız en iyi hamburgerciler: Endüstri Meslek Kantini

Hamburger köftesi, birkaç parça marulu ve ketçap mayoneziyle minimal lezzetlerin mekanıdır. Biraz sıkı tutulduğunda ufalanan, elde hazırlanmayan ekmeği ve özel sosuyla değil yanında sucukla tost makinesinde pişirilen köftesi, mekanın her saat dolu olmasını sağlayan lezzetinin lokomotifidir.

Yozgat'ta ağız tadıyla falafel yiyebileceğiniz falafelciler: Saliha'nın Altın Günü

Altın Günü Menüsü ile her daim öne çıkan Saliha, brasserie konseptiyle dizayn edilen salona, içerisinde hiç kullanılmayan tarihi şarap bardakları bulunan vitrini ve kendine has müziğiyle öne çıkan bir mekan. Mercimek köftesi amacıyla yola çıkıp yapılan falafelleri ise bir harika.

İtalya'nın tok yanı pizzayı en güzel yapan mekanlar: "Karakolun karşısına bir pizzacı açılmış diyorlar"

Rivayetlere göre, geçtiğimiz hafta arabayı değiştiren Hakkı'nın abisi açmıştır o pizzacıyı. Maalesef hakkında henüz bir bilgi yoktur.

Kahvenin modern hali en iyi cold brew kahve mekanları: Af buyur?

Yok, af buyur mekanın adı değildir.

Yozgat'ta yılbaşı için rezervasyon yaptırmanız gereken mekanlar: Otogar

sanalotobus

sanalotobus

Son olarak yılbaşı yaklaşırken, rezervasyon yaptırmanız gereken mekanlardan bahsedelim: Yozgat turizm, Kamil Koç, Metro, Ses Turizm, Ankara Turizm...Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

Talip19 Şubat 2015 9:43
HELAL SİZE YOZGATLA İYİ DALGA GEÇMİŞSİNİZ O ŞEHİRİ ÖYLE BIRAKAN HÜKÜMET VE SİYASİLERLE DALGA GEÇİLMESİ GEREKİR __________YEMEK COM. SİTESİNİ KINIYORUM
Yanıtla
Talip19 Şubat 2015 9:32
HELAL SİZE YOZGATLA İYİ DALGA GEÇMİŞSİNİZ O ŞEHİRİ ÖYLE BIRAKAN HÜKÜMET VE SİYASİLERLE DALA GEÇİN.
Yanıtla
Kys24 Aralık 2014 10:18
yemek.com kalitesine yakışmayan bir paylaşım!
Yanıtla
zeynep17 Aralık 2014 9:35
utanmiyor musunuz boyle seyler yazmaya biz gurbet ellerde yozgatin tandir ekmegine hasretken omac olaydida yiyeydik diye ic gecirirken dunya mutfaklarinin lezzetlerinden bahsedip yozgat ile alay etmeye hic hakkiniz yoktur dunyanin en iyi ulkesi Amerika`dayim. Sunshine Florida `da 3 yilimi doldurmak uzereyim burada ne kadar sana ait kulturu yasarsan o kadar degerlisindir size ne oluyorda degerlerimizle dalga geciyorsunuz. yazik cok yazik..
Yanıtla
fotoshop yap16 Aralık 2014 5:01
Yozgat ile alakan olmadigi belli fakat neye dayanarak bu yaziyi yazma gereği duydunuz merak ettim... Bilmediğiniz konu hakkında yazı yazmanız hatadır.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?