Doğumdan Sonra Hayatın Nasıl Olduğunu Anlatan 9 Çiçeği Burnunda Anne

Favorilerime
Ekle

Anne olmak, dünyaya yeni bir can getirmek kuşkusuz dünyanın en kutsal, en mucizevi olaylarından biri.

Ancak her şey 9 aylık hamilelik dönemi ve doğumla bitmiyor. Asıl mücadele tam da doğumdan sonra başlıyor. Buzzfeed de yeni doğum yapmış çiçeği burnunda annelere doğumdan sonra hayatın gerçekte nasıl olduğunu sormuş ve ilginç yanıtlar almış.

Bu cevaplar anne olmuş birçok kadına çok tanıdık gelecek.

Buyursunlar.

"Saçlarım dökülmeye başladı"

"Doğumdan 4 ay sonra saçlarım dökülmeye başladı. Bundan önceki dört hamileliğimde de aynı dönemde saç dökülmesi yaşamıştım. 6 ay bittiğinde ise kafamın arkasında yer yer kelleşmeler başladı. İyi haber ise eninde sonunda saçlarımın uzayacağı gerçeği..."

"24 saat boyunca süt sağmam gerekti"

"Bebeği beslemek için süt sağmam gerekiyor. Fotoğrafta gördüğünüz 24 saat boyunca sağmamın karşılığı ve o daha bir aylık! Çok yorucu bir iş, göğüslerim çok acıyor ama inanın tüm bunlara değiyor."

"Kızımın kalp hastası olarak doğması hayatıma yeni bir amaç verdi"

"İkizlerimi doğururken neredeyse ölüyordum. Bu kızım June ile ilk tanışmam. Doğuştan kalp hastalığı var ve şimdiye kadar iki kez açık kalp ameliyatı oldu. Bana hayatımın tutkusu olacak ilhamı veren de tam olarak bu an oldu. Hayatımın geri kalanını doula (doğum öncesi, doğum anı ve sonrasında doğuran kadınlara ve ailelerine fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek verecek şekilde tıbbi olmayan eğitim almış profesyonel kişi) olarak geçirmeye karar verdim."

"Görünüşümden nefret ediyordum"

"Bu doğumdan bir hafta sonraki halim. Plansız bir sezaryen doğum yaptım ve kendimi çok yorgun hissediyorum. Bilerek yüzümü telefonla kapatıyorum, çünkü görünüşümden nefret ediyorum. Çok kötü bir doğum sonrası depresyonu yaşıyorum ve 'Doğum Sonrası Depresyon Testi' yapılacak olmasından dolayı çok endişeliyim. En zor dönemin doğumdan sonraki ilk ve ikinci hafta olduğunu söylemem lazım."

"Peynir yasak Amy!"

"İkinci bebebim laktoz intoleransına sahip olarak doğdu. Süt içemiyor, dondurma yiyemiyordum. Ama çoğu zaman peynir yememem gerektiğini unutuyordum. Buzdolabına "Peynir yasak" yazmam sandığımdan çok daha etkili oldu. Hala süt ve süt ürünleri tüketmiyorum ve hala bebeğimi emzirmeye devam ediyorum."

"Sütümü otoparkta arabanın içine saklanarak sağıyordum"

"Üniversitenin otoparkında iki ders arasında süt sağıyorum çünkü binanın içinde bunun için özel bir yer yok. Tuvalete gidip süt sağmak ise bana doğru gelmiyor."

"Doğum sonrası depresyon sebebiyle üç ay evden dışarı adımımı atmadım"

"Oğlum doğduktan sonra çok ciddi bir doğum sonrası depresyon yaşadım. O kadar kötüydü ki 3 ay evden dışarı adımımı atmadım. Bu fotoğraf oğlumla birlikte ilk kez dışarı çıktığım gün çekildi ve tamamen harikaydı!"

"Karnımdaki kesikler çok acı veriyordu"

"Görünen kesiklerimin arkasında bitmek bilmeyen bir ağrı var ve sürekli yaralarımın iyileşip iyileşmediğini kontrol etme ihtiyacı duyuyorum. Haftalarca ortadan ikiye ayrılacağımı düşündüm çünkü her hareket ettiğimde dayanılmaz bir acı çekiyordum."

"Bacaklarımın şişliğinden dolayı yürüyemiyordum"

buzzfeed

buzzfeed

"Doğumdan üç gün sonra bacaklarım böyle gözüküyordu. Yürümek acı veriyordu. Sonunda şişlikler indiğinde nasıl mutlu olduğumu anlatamam."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?