cikolata-zeki-yapiyor

Müjdeler Olsun: Çikolata Yemek Sizi Daha Zeki Yapıyor!

Favorilerime
Ekle

Çikolata...

İzin verseler günün her anında yiyebileceğimiz, hatta bırakın yemeyi, elimizde olsa sarılıp uyuyacağımız, en büyük aşk acısını bile hafifleten, insanı durduk yerde mutlu eden bir yiyecek.

Artık çikolatanın beyindeki serotonin seviyesini artırıp mutluluk hissi verdiğini hepimiz biliyoruz. Ancak bu mutluluk bahşedici yiyeceğin insana faydaları meğerse bu kadarla da sınırlı değilmiş. Çünkü yapılan son bir araştırmaya göre çikolata sadece insanı mutlu edip gevşetmekle kalmıyor, onun bilişsel faaliyetlerini de olumlu bir şekilde etkileyip daha zeki biri olmasını sağlıyor.

Bugün okuduğunuz en mutluluk verici sağlık haberine davetlisiniz

Yaklaşık bin kişinin incelendiği yıllar süren bir araştırma...

instagram/mendelscomtr

Avusturyalı beslenme uzmanı Georgina Crichton ve meslektaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları oyunun kuralları değiştirecek türden.

Araştırma ekibi, yıllardır yaklaşık bin kişinin yaşam biçimlerini çevreleyen şartları ve onların sağlık açısından sonuçlarını takip ederek analiz eden çalışmanın ortaya çıkardığı verileri incelediğinde insanın bilişsel fonksiyonlarını göze çarpar biçimde iyileştiren bir yiyeceğe rastladılar: Çikolata!

Doğru duydunuz! Sanki yemek için başka bahaneye ihtiyacımız varmış gibi şimdi bilim insanları bizi daha fazla çikolata yemeye davet ediyor. Çünkü çikolata kalp beyin.

Bir dakika: Çikolata beynin daha iyi çalışmasına mı sebep oluyor?

facebook/yersen

Araştırmaya göre çikolata yemek aktif hafızayı, görsel belleği, algılama ve takip yetisini, soyut mantığı, durum analizi yapma becerisini geliştiriyor. Kısacası çikolata beyninizin daha iyi çalışmasına sebep oluyor.

Bundan zeki insanlar çikolata yer sonucunu çıkarmak mümkün. Ama bu kadarla da sınırlı değil. Zira araştırma aynı zamanda çikolatayı daha fazla tüketmenin bilişsel işlevleri de geliştirdiğini söylüyor. Yani sınavlardan önce ağzımıza bir parça çikolata atmamızı söyleyen annelerimiz haklıymış, çikolata zihin açıklığı veriyormuş :)

Peki beyin neden çikolatayı bu kadar çok seviyor?

facebook.com/sokaktahareket

Araştırmacılara göre bunun sebebi şu: Kakaonun içinde bulunan flavanoller ve onların sayesinde çikolatanın da beyin üzerinde olumlu etkileri var. Aynı zamanda çikolata, aynı çay ve kahve gibi, bedensel işlevleri geliştiren bileşenler olan metilksantinleri içeriyor.

Ancak bilim insanları uyarmadan da geçmiyor. "Kuşkusuz çikolata tüketimi sağlıklı bir beslenme döngüsü içinde değerlendirilmeli" diyen araştırmacılar bunu öğrendikten sonra gidip kendini çikolata şelalelerinde yıkamak isteyenler olacağını tahmin etmiş olmalılar.

Kısacası sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı içinde kendinize doya doya çikolata yeme fırsatı verin. Çünkü kim zaten hem çok mutlu hem de çok daha zeki olmaz istemez ki? :)


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?