Tam 44 Çocuk Doğuran Annenin Filmlere Konu Olacak Mücadele Dolu Hayatı

Favorilerime
Ekle

Bir kadın düşünün 13 yaşında evlendirilmiş ve 44 çocuk doğurmuş olsun... 6 çocuğunu kaybedip 38 çocuğuna tek başına bakıp evini geçindirmeye çalışan Ugandalı Mariam Nabatanzi'nin hayatını böyle özetlemek mümkün ama inanın yaşadığı her detay bir filme konu olacak kadar hüzünlü ve şaşırtıcı.

Gelin çocuklarının karnı doysun, okusun ve meslek sahibi olsun diye didinen, onları birbirinden hiç ayırmadan her şeyden çok seven 38 yaşındaki fedakar anne Mariam'ın hayat hikayesine konuk olalım.

13 yaşında zorla evlendirilen küçücük bir kız

Mariam henüz 13 yaşında küçük bir kız çocuğuyken ailesi onu ondan 27 yaş büyük bir adamla evlendiriyor. Mariam evliliğin anlamını bile bilmeden hiç tanımadığı bir adamla kendini aynı evde buluyor. Evlendikten bir yıl sonra Mariam ikizlerini kucağına alıyor. Bir sonraki yıl üçüzleri, ondan sonraki yıl ise dördüzleri oluyor.

Kocasından fiziksel şiddet görüyor.

Daha kendisi ufacık bir çocukken çocuk sahibi olan Mariam buna ek olarak kocasının daha önceden evli olduğu kadınlardan olan çocuklarına da bakmak zorunda kalıyor. Üstüne üstlük evlilikleri boyunca kocasından fiziksel şiddet de görüyor.

Daha fazla çocuk sahibi olmamak için doktora gidiyor

Mariam çocuklarının sayısı 23 olduğunda daha fazla çocuk sahibi olmak istemediğine karar veriyor ve doktora gidip bir şeyler yapılıp yapılamayacağını soruyor. Doktorlar ayrıntılı bir inceleme sonrası genç kadının yumurtalık sayısının çok yüksek olduğunu, herhangi bir operasyonun onun hayatını tehlikeye sokabileceğini söylüyorlar.

Mariam toplamda 44 çocuğa hayat veriyor ancak 6 tanesi doğumdan sonra ölüyor. Çocuklarının altı çifti ikiz, dört seti üçüz, üç seti dördüz ve sadece ikisi tek çocuk olarak doğuyor. Mariam hiçbir pişmanlığı olmadığını ve çocuklarının tanrının bir lütfu olduğunu söylüyor.

Mariam şu anda 38 yaşında ve 38 çocuğu var!

Çocuklarını babasız tek başına büyütüyor

Mariam'ı üzen tek şey çocuklarının babasız büyümesi. Zira kocası bazen aylarca, bazen yıllarca ortadan kayboluyor ve eve gelmiyor. Mariam, kocasının çocuklara isim koymak dışında onların üstünde hiçbir hakkı olmadığını söylüyor.

Bu evde her gün 10 kilo mısır unu, 7 kilo fasulye ve 4 kilo şeker tüketiliyor

Mariam hayatının tümünü çocuklarına adamış durumda. Yemek bu ailenin en büyük gideri durumda. Her gün 10 kilo mısır unu, 7 kilo fasulye ve 4 kilo şeker tüketiyorlar.

Bunca zorluğa rağmen Mariam'ın tüm çocukları eğitim alıyor ve okula gidiyorlar. Hatta Mariam'ın ilk doğan ikizlerinden biri hemşire, diğeri de inşaat şefi olmuş durumda. "Çocuklarımın doktor, avukat, öğretmen olma hayalleri var. Onların bu hayallerini gerçekleştirmesini her şeyden çok istiyorum çünkü ben hayallerimin peşinden koşamadım" diyor Mariam.

Evin geçimini pasta yapıp satarak sağlamaya çalışıyor

brightside

brightside

Mariam evin ve çocuklarının masraflarını karşılamak için birden fazla iş yapıyor. Yerel otları toplayıp satıyor, pasta yapıyor, kuaförde çalışıyor, etkinlikler düzenleyip mekanları süslüyor, hatta inşaatlarda tuğla bile diziyor.

Mariam'ın ailelere ise bir mesajı var: "Kızlarınızı küçük yaşta evlendirmeyin, çok fazla acı çekiyorlar. Ailenizin sevgisini kaybetmek kolay kolay etkisinden kurtulabileceğiniz bir durum değil."

"Çocuklarımı doyurmak için savaşmaya devam edeceğim. Onları asla terk etmeyeceğim" diyen Mariam erkeklere ise şöyle sesleniyor: "Sorumluluklarınızı unutmayın. Çünkü çocukları büyütmek evli çiftler için ortak bir sorumluluktur."Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?