Yabancı Sanıp Aslında Türk Olduklarını Öğrenince Çok Şaşıracağınız 13 Marka

Favorilerime
Ekle

Sürekli karşımıza çıkan, ürünlerini de sık sık kullandığımız bazı markalar seçtikleri isimleri dolayısıyla çoğunluk tarafından yabancı sanılıyor. Türk markası olduğu öğrenildiğinde ise insanda küçük şoklar yaratıyor.

Markaların genelde İngilizce olan bu isimleri seçmelerinin altında ise genelde iki sebep yatıyor. İlki Türk tüketicinin yabancı markalara daha fazla güven duyması. Yani yabancı zannedilmekten bu anlamda şikayetçi olmayan markalar çok. Diğer sebep ise yurt dışına açılma, globale oynama planları.

Her halükarda aşağıdaki markalardan bazılarının Türk olduğunu öğrenince çok şaşıracağınıza eminiz.

Başlıyoruz.

Yoo İtalyan değil: Pastavilla

maxikarizma

Pastavilla, adı itibariyle İtalyan markası sanılsa da has Türk makarnası üreten bizden bir marka. Üstelik ta 1928'lere uzanan bir tarihi var. O zaman adı Kartal Makarnaları iken 1992'de Pastavilla adını alıyor ve bugünlere kadar geliyor bu güzel makarna markası.

Maraş dondurması: Mado

yeniisfikirleri

Mado'nun açılımının Maraş Dondurmaları olduğunu söylesek yeterli olur sanırız.

İngiliz stili ev tarzı: English Home

pelicanmall

Ev tekstili ürünler diyince aklımıza gelen ilk markalardan biri olan English Home da aslında bizden bir marka. İsminin İngilizce ve çevirisinin İngiliz Evi olmasına bakmayın, aslında Turgut Aydın Holding'e ait olan bu markanın bu ismi almasındaki sebep İngiliz stili ev tarzını yansıtmayı amaçlaması.

Fransız esintilerine bakmayın: Madame Coco

yeniisfikirleri

English Home tarzı diğer bir marka olan ve çoğu kişinin "lovemark"ı olmayı başarmış olan Madame Coco'nun da aslında bir Türk markası olduğunu söylesek? Kurucusu olan İlhan Tanacı zira English Home'un da eski sahibi. İlhan Tanacı tıpkı İngiliz ev stilini yansıtmak için English Home markasını oluşturduğu gibi Fransız tarzı bir hava vermek için de markasına Madame Coco ismini vermiş. Amacına da ulaşmış da. Zira herkes Madame Coco'yu Fransız bir marka zannediyor.

Yok artık: L'era Fresca

antalyainsider

İsmi sebebiyle İtalya'nın içinden geldiğini sandığımız L'era Fresca, aslında has bir Türk markası. İtalyancada tazelik ve ferahlık anlamına gelen L'era Fresca'nın kuruluş hikayesi de oldukça ilginç. Sagra ve Tadelle'nin sahibiyken her şeyden vazgeçerek "L'era Fresca" markasıyla dondurmacılık yapmaya başlayan Ahmet ve Zafer Toksöz bu dondurmayı hayatımıza kazandırmış durumdalar.

Baş harfler kandırır: DYO

demircelikstore

Ünlü boya firması, ismi itibariyle yabancı sayılsa da açılımı her şeyi açıklar türden: DYO, yani Durmuş Yaşar ve Oğulları! Kurucusu da tahmin edeceğiniz üzere Durmuş Yaşar.

İsmi yanıltmasın: Café Crown

foursquare

Kahve zincirleri ve suda çözülebilir kahve markası olan Café Crown aslında Ülker çatısı altındaki yerli bir marka. İsminin yabancı olması sizi yanıltmasın.

Hedefimiz erkek: Beymen

art8amby

Kalitesi ve ürünlerinin fiyatları isminin çağrıştırdıklarıyla birleştiğinde yabancı sanılan markalardan biri de Beymen. Ancak aslında ilk kurulduğu zamanlarda sadece erkek tüketicileri hedefledikleri için "bey" ve globalde de yer alabilsin diye "men" kelimeleri birleştirilip bu isim verilmiş.

Küçükken giyen zengindi: LC Waikiki

lcwaikiki

Küçükken o maymun logolu ürünlerini giyen çocukların zengin olduğunu düşündüğümüz LC Waikiki ismi itibariyle hep yabancı gelse de aslında durum öyle değil. İsmini Hawai'de bulunan Waikiki plajından ve Fransızca "arkadaşları" anlamına gelen "Les Copains"den alan marka 1997 yılında Fransızlardan alınarak bir Türk markası haline geldi.

Günümüzün lovemark'ı: Gratis

uludagsozluk

Önünde erkeklerin içerideki eşleri, sevgililerini saatlerce beklediği Gratis de aslında yerel bir marka. Latince 'bedava' anlamına gelen Gratis, kişisel bakım perakendeciliğine giren Demir Sabancı'nın bir girişimi.

Bir yaşıma daha girdim: Rodi

twitter

İflas etmiş olsa da giyim markası Rodi'yi anmasak olmazdı. Zira çoğu kişinin yabancı sandığı Rodi'nin açılımı tam olarak şu: Ramazanoğulları Dikimevi.

Uzak Doğu utansın: Yu-Ma-Tu

yumatu

Uydu alıcısı markası Yu-Ma-Tu'yu bir Japon markası sananlar toplanabilir mi? Çünkü size acı bir gerçeği açıklayacağız. Zira kendisi Yusuf, Mahmut ve Tuncer kardeşlerin ilk hecelerinden oluşmuş bir marka. :)

İtalyan sanılıp boykot edilmişliği var: Bellona

izlesene

Üzücü bir hikayesi olan Bellona ile bitirelim. 1998 yılında İtalya’ya karşı yapılan protestolarda çok sayıda marka boykot edilirken İtalyan markası sanılıp Bellona koltuk takımı yakıldı. Ama halbuki fabrikası Kayseri'de bulunan Bellona, Boytaş'a ait yüzde yüz Türk sermayeli bir şirket. O dönemde Bellona, bunu kamuoyuna açıklamak zorunda kalıp resmi bir yazı bile yayınlamamıştı.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Nebil Köken29 Mayıs 2017 13:28
DevoMotto da bir Türk markasıdır. https://www.decomotto.com.tr/
Yanıtla
Nebil Köken 29 Mayıs 2017 13:29
Yanıtla
Decomotto
hazalokul21 Mayıs 2017 17:07
LC. Waikiki aslında 1988 yılında Fransa'da kurulmuş 1997 yılında bir Türk firma tarafından satın alınmıştır. O sebeple ismindeki LC Fransızca'dan gelmektedir. Küçük bir bilgi olsun :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?