Bebeklerini Kinoa Sütüyle Besleyerek Ölümüne Yol Açmakla Suçlanan Anne-Baba

Favorilerime
Ekle

7 aylık bir bebek düşünün. Yanlış ve eksik beslenmeden dolayı, olması gereken kilonun neredeyse yarısıyken hayata veda etsin.

Doktorlar, ilk 6 ay anne sütünün bebekler için önemini sürekli vurgularken buna rağmen bebeklerini anne sütünü geçtik, inek sütüyle bile beslemeyip bunun yerine onu kinoa sütüyle beslemeyi seçen bir anne ve baba çocuklarının ölümüne sebebiyet vermekle suçlanıyor.

Bu üzücü hikaye tüm anne-babalara ders olsun.

Anne sütü yerine kinoa sütüyle beslenen ve yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybeden 4 kiloluk minik bir bebek

kinoa-sutu-editor

Kendileri laktoz intoleransı ve gluten intoleransına sahip bir anne-babanın yeni doğan bebekleri Lucas'ın da tıpkı onlar gibi besin alerjisine sahip olduğunu düşünmesiyle başlıyor her şey. Ancak bunun için doktora danışmadan kendi teşhislerini koyuyor, bebeklerinin beslenme bozukluğuna sahip olduğunu söyleyip küçük Lucas'ı kinoa sütü gibi anne sütü kadar zengin olmayan besinlerle doyurmaya çalışıyorlar. "Sağlıklı beslenme" takıntılı bu ebeveynler bebekleri zayıflamaya başladığında bile hiçbir şeyden şüphelenmiyor ve doktora götürmek akıllarına bile gelmiyor.

Korkulan oluyor ve Lucas 7 aylıkken yetersiz beslenme sonucu hayata gözlerini yumuyor. Öyle ki minik Lucas öldüğünde sadece 4 kilo 300 gram ağırlığında. Oysa ki 7 aylık bebeklerde kilo alt sınırın 6 kilo, ortalama kilonun ise 8 kilo 200 gram olması gerektiğini söylüyor uzmanlar.

Olması gereken kilonun neredeyse yarısından daha zayıf olan Lucas'ın bu durumu şüphe uyandırıyor ve yapılan otopside bebeğin karnının tamamen boş olduğu; açlık ve susuzluktan öldüğü ortaya çıkıyor.

Bunun üzerine Belçikalı kamu savcıları anne ve babaya dava açıyorlar. Böylelikle çocuklarının ölümüne sebebiyet verdikleri iddiasıyla Peter (34) ve Sandrina'nın (30) 18 ay hapis cezasıyla yargılanma süreci başlıyor.

Anne ve baba yargılanıyor

independent

independent

Anne ve babanın mahkemedeki konuşmaları ise davayı takip eden Belçikalıları daha da kızdırıyor. Baba; "Lucas'ı hiç doktora götürmedik, çünkü sıra dışı bir durum görmedik" derken sonradan anne ve babanın Lucas'ı son günlerinde bir alternatif tıp uzmanına götürdükleri ve bu kişinin Lucas'ın hemen hastanede tedavi altına alınması gerektiğini söylediği ortaya çıkıyor.

Anne ise "Bazen biraz kilo alır, bazen verirdi. Oğlumuzun ölmesini asla istemezdik" derken çiftin avukatları ise müvekkkillerini şöyle savunuyor: "Lucas'ın beslenme sorunları vardı. Biberonla beslendiğinde vücuduna kramplar giriyordu, bu yüzden ailesi onun beslenmesi için farklı alternatifler aradı."

Kendi glutensiz beslenme düzenlerini küçücük bir bebeğe uygulayan bu anne-babanın davası çok ses getirirken uzmanlar tüm aileleri bebeklerin beslenmesi konusunda çok dikkatli olmalarını ve düzenli olarak doktor kontrolüne götürmelerini vurguluyor. Aman diyelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?