http://toddseurotrip.blogspot.com.tr/2012/02/munich-amsterdam-cologne.html | toddseurotrip

Duvarlarını Yemek İsteyeceğiniz Dünyaca Ünlü 10 Yiyecek Müzesi

Favorilerime
Ekle

Hayatımız boyunca yemekler yaptık, uğraştık, sevdiklerimizle paylaştık ya da kendimize sakladık. Çok güzel yemekler tattık ve bazen aklımızı lezzetten aklımızı kaçırdık.

Yiyeceklerin zaman içinde insanla birlikte gelişimine hayran kaldık, merakla izledik. Hayatımıza yeni sebzeler, meyveler ve içecekler girdi. Ancak hepsinin bir çıkış noktası vardı: İnsanın yemek yeme içgüdüsü.

Şimdi bu içgüdüyü hareketlendirecek, hepimizi bilgi ve tarih ile dolduracak küçük bir gezintiye çıkalım. Dünyaca ünlü yiyecek müzelerini sırasıyla tanıyalım. Belki bir gün bu 10 müzeden bir tanesine yolumuz düşer.

Çatalı var: Alimentarium, İsviçre

İsviçre'nin Vevey kentinde yer alan ve Nestle tarafından yönetilen Alimentarium, Hollywood sahnelerinden çıkmış gibi. Cenevre Gölü'ne bakan ve gölün ortasına devasa bir çatal şeklinde heykel diktiren müze, yemeğin her alanını incelemeyi ve ortaya çıkarmayı hedefliyor. Aynı zamanda derslerin verildiği müzede kendinizi gastronomi öğrencisi gibi hissetmeniz mümkün.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası: Chocolate Museum Cologne, Almanya

İçine girdiğinizde sizi karşılayan muhteşem ambiyansı ile her yer lezzetli mi lezzetli bir şekilde çikolata kokuyor. Dayanamayıp duvarlarını dahi kemirmek isteyeceğiniz bu yer Almanya'nın Köln kentinde yer alıyor. Alkollü ve alkolsüz olarak hazırlanan çikolataların yanı sıra Lindt çikolatalarına da yakından bakmak ve incelemek mümkün. Ancak çikolata ile ilgisi olan bir cafeye sahip değil. Bunun yerine tam bir Alman olarak mini barları var.

Sosiste bir dünya markası: German Bratwurst Museum, Almanya

Yine Almanya'dayız. Bu kez Holzhausen kentinde. Sosis müzesi olarak da söyleyebileceğimiz German Bratwurst Musuem, Alman kültüründe önemli bir yeri olan sucuğu tarihiyle yaşatıyor. Çevresinde heykel ve bitki parkı, sinema, tiyatro yer alan müzede her yıl bir kez şarkı yarışması düzenleniyor.

Tanıdık bir yüz: Harland Sanders Café and Museum, ABD

Şu anda 100'den fazla ülkede servis veren KFC'yi biliyoruz değil mi? Fast food dünyasının küçük ancak sevimli tarihçisi olarak tanımlayabileceğimiz Harland Sanders Café and Museum, KFC'nin 11 baharatlı özel tarifinin çıktığı yer. İçinde KFC olduğunu da söylememiz gerekiyor. Yeri ise tabii ki Amerika Birleşik Devletleri, Kentucky.

Seni gidi fındık kıran: Leavenworth Nutcracker Museum, ABD

Eski bale öğretmeni Arlene Wagner'ın özel müzesi olarak da adlandırabileceğimiz Leavenworth Nutcracker Museum, dünyanın farklı noktalarından bir araya getirilen fındık kıracağı aleti müzesi. 6.000'den fazla fındık kıran olan müzenin renklerinden dolayı kendinizi çocuk gibi hissedebilirsiniz.

Geleceğin müzesi: Museum of Food and Drink, ABD

Mario Batali, Questlove, Dominique Ansel, Anita Lo, David Chang, Wylie Dufresne ve Amanda Cohen gibi dünyaca ünlü isimlerin birlikte 25 milyon dolar toplamaya çalıştığı ve hazırlıkları süren henüz açılmamış bir müze MOFAD. Yiyeceklere futuristik bir şekilde bakacak olan müzenin açılışını heyecanla bekliyoruz. Amerika Birleşik Devletleri'ne gidip bir New York turuna çıkılır.

Shin-Yokohama Raumen Museum, Japonya

Hazır noodleların piyasaya sürüldüğü 1958 yılında tasarımı düşünülen, Japonya'nın Yokohama kentinde yer alan müzede 20 farklı tema mevcut. Her bir tema ülkenin farklı noktalarını temsil ediyor. Sokak arası teması ile hazırlanmış Shin-Yokohama Raumen Museum, renkli tabelaları ve albenili yapısı ile acıktırıp can çektiriyor.

Kitaplara gömülünür: Southern Food and Beverage Museum, ABD

Amerika Birleşik Devletleri'nin New Orleans kentinde yer alan ve yiyecek tarihinin en önemli müzelerinden bir tanesi olan Southern Food and Beverage Museum, içinde 11.000 tarif kitabının bulunduğu bir kütüphaneyi barındırıyor.

Eğer yolunuz düşerse bize de bir tarif göndermeyi sakın unutmayın

Konserve kapatacağı: Spam Museum, ABD

Amerika Birleşik Devletleri'nin Austin kentinde yer alan Spam Museum, Spam markaları konservelerin nasıl imal edildiğini, reklamlarının nasıl çekildiğini ve diğer markaya dair pek çok konuyu misafirleri ile paylaşıyor.

İçinde minik bir dükkan da bulunan Spam Museum, telefon kılıfı ve küpe gibi hediyelik ürünler de satıyor.

Tuz Gölü'nden çok büyük: Wieliczka Tuz Gölü, Polonya

pommietravels

pommietravels

Polonya'nın Wieliczka kentinde yer alan ve UNESCO tarafından koruma altına alınan Wieliczka Tuz Madeni, özel tuz odaları, yeraltı gölü, spa alanı ve kiliseye sahip. Yaşayacağınız en garip deneyimlerden bir tanesi olabilecek olan Wieliczka Tuz Madeni hafızalara kazınıyor.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?