Canan Karatay'dan Sonu Mahkemede Bitecek Gibi Gözüken Domates Uyarısı

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254003 takipçi2060 içerik

Sıkça Yenen Konular

Yemek.com
Ocak 17, 2018
Zeynep Çetin
Ekim 5, 2018
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Öznur Doğan
Mayıs 22, 2015

Adını bir süre duymasak meraka düştüğümüz isimlerden biri haline geldi Canan Karatay artık, biliyorsunuz.

Her söylediği olay oluyor, adına çeşitli kurum, kuruluş ve insanlar tarafından davalar açılıyor. Ama o, yine de doğru bildiklerini söylemeye devam ediyor.

Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez de domatesle ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Hem de öyle bir geldi ki... Hemen herkese bugüne kadar doğru bildiklerini yeniden sorgulatacak türden açıklamalar söz konusu bu kez.

Hal böyle olunca, yine kızdırdığı bir kesim oldu tabii.

Sizi daha fazla merakta bırakmadan, konunun ayrıntılarına girelim.

Buyursunlar...

"Domates, sebze değil meyvedir, çok fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltir"

domates-derin-dondurucu

Her şey, Canan Karatay'ın "Domates sebze değil meyvedir" demesiyle başladı. Her ne kadar sebze olarak bilinse de domates, bilim dünyası tarafından çekirdekleri olduğu için gerçekten de meyve olarak sınıflandırılıyor. Yani buraya kadar Canan Hoca'nın söyledikleri herhangi bir sorun teşkil etmiyor aslında. Ama söz konusu domatesin zararlarını sıralamaya başladığında işler değişiyor.

Canan Karatay, bugüne kadar belki de tüm doğru bildiklerinizi sorgulatacak açıklamasına şöyle devam ediyor:

"Domates özellikle de haziran ve temmuz aylarında çok fazla tüketildiği zaman, vücutta şeker yükselir ve ürik asit artar. Çünkü domates, taze fasulye ve bakla gibi birçok yiyecekte de fazlasıyla şeker var."

Bu çarpıcı açıklamayla da yetinmeyen Canan Karatay, şaşırtıcı bir iddiada daha bulunuyor.

"Şu an domatesin mevsimi değil, eylül ayında doğal domateslerinizi alın, evde kendiniz yetiştirmeye başlayın"

Domateslerin "tarım zehiri" olarak adlandırdığı ilaçlarla büyütüldüğünü söyleyen Karatay, bunun kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığının altını çiziyor ve ekliyor:

"Yapay olarak her mevsim piyasaya sürülen sebze ve meyveler tehlikeli. Onun için mevsiminde yemeye özen göstermelisiniz. Eğer bir bahçeniz varsa daha domateslerin kızarmadığını görürsünüz, domatesler daha yeşil. Benim gibi yapın, eylül ayında doğal bir domates bulup alın, kendi domatesinizi kış için hazırlayın."

Şu ana dek yaz gelince en taze domateslerin tezgahlara düştüğünü düşünenlerin şaşırmasına sebep olan Canan Karatay, bu açıklamaları nedeniyle oldukça kafa karıştırdı ve tartışma yarattı tahmin edebileceğiniz üzere. Doğal domateslerin eylül ayında bulunabileceğini ve şimdiki domateslerin tarla domatesi olmadığını, ilaçlarla büyütüldüğünü söyleyen Canan Hoca, alışveriş listelerini yeniden gözden geçirmeye sebep oldu, domates yiyenlerin içine kuşku saldı.

Tabii buna kayıtsız kalamayanlar da oldu ve olaylar büyüdü.

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Derneği, Canan Karatay'ın açıklamalarıyla ilgili yasal süreci başlatacaklarını duyurdu

worldknowing

worldknowing

Canan Karatay, şu an satışa sunulan domateslerle ilgili böyle şaşırtıcı açıklamalarda bulununca karşı bir açıklamada Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Derneği (SERA – BİR)'nden geldi. Yapılan açıklamaya göre, derneğe bağlı işletmelerin hiçbirinde hormon, ilaç ya da insan sağlığını etkileyecek herhangi bir madde kullanımı söz konusu değil. Hem ulusal hem de uluslararası kurumlar tarafından denetlenen bu işletmelerde üretilen ve tezgahlara çıkan domatesler sertifikalı ve sağlıklı.

Tam da bu yüzden dernek, Prof. Dr. Canan Karatay'a dava açacaklarını bildiren şöyle bir açıklama da yapmış:

"Son dönemde Prof. Dr. Canan Karatay tarafından tüketiciyi yanlış bilgilendiren mesnetsiz ve gerçek dışı açıklamalar yapılmaktadır. SERA – BİR olarak kendi alanı dışında açıklamalar yapan ve halkı yanlış bilgilendiren Prof. Dr. Canan Karatay’ı şiddetle kınıyor ve kendisiyle ilgili gerekli yasal süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz."

Peki ya siz, Canan Karatay'ın bu açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hangi taraf haklı ya da domatesin mevsimi ne zaman? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Kaynak: ntv, hurriyet

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?