Asıl Mesleği Ressamlık Olan Baruthane'nin Meşhur Pilavcısı Bıyıklı Nedim

Favorilerime
Ekle

İstanbul'da en iyi pilavı yiyebileceğiniz yerlerden biri olarak ünlenmiş Baruthane Pilavcısı, sadece pilavlarının lezzetiyle değil sahibi "kutsal bıyık" Nedim'in farklı şovlarıyla da özellikle son dönemde yeniden gündeme gelmiş leziz bir mekan.

Siz de son zamanda özellikle Instagram'da Bıyıklı Nedim'in pilavla yaptığı şovlara dair fotoğrafları, videoları gördüyseniz ve onun kim olduğunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Gelin, Bıyıklı Nedim'i yakından tanıyalım.

Sıra dışı bir pilavcı

İmajıyla dikkat çeken Bıyıklı Nedim'i yani Nedim Şahin'i anlatmadan önce pilavının lezzetiyle kendini kanıtlamış Baruthane Pilavcısı'nın hikayesinden bahsetmek lazım. Baruthane Pilavcısı'nın temelleri bundan yıllar önce sadece tek kişinin sığabileceği bir dükkanda atılıyor ve Nedim Şahin burada annesinin yaptığı pilavı bisikletiyle evlere servis ediyor. 2010'da kurulan Baruthane Pilavcısı ilk başta sadece nohutlu pilav servis ederken sonradan menüye kuru fasulye, kavurma gibi ev yemeklerini de ekliyor ve şimdi 25 çalışanıyla 24 saat açık bir mekan olarak hizmet veriyor. Bu arada Nedim Şahin'in 13 Mayıs'ı Dünya Pilav Günü ilan ederek halka tam 4.5 ton bedava pilav dağıttığını da ekleyelim.

"Kutsal bıyık"ın hikayesi

Dedesinden genetik olarak miras kalan kaytan bıyığına "kutsal bıyık" diyen Nedim Şahin'in asıl mesleği ise ressamlık. Ama onun deyişiyle ressamlık para kazandırmadığı için pilavcılığa yönelmiş Bıyıklı Nedim. İster siz ona kutsal bıyık, ister Bıyıklı Nedim, ister Sivaslı Nedim diyin onun sloganı ise aynı: "Bugün ne yiyeceğiz?"

Baruthane Pilavcısı'na giderseniz bilmeniz gereken bir şey daha var: Bir anda Bıyıklı Nedim, "Bıyıkları getirelim" diye seslenebilir ve bir anda kendinizi yüzünüzde pos bir bıyıkla bulabilirsiniz. Bıyıklı Nedim bıyık taktığı müşterileriyle fotoğraf çektirip sosyal medyada ve dükkanının duvarlarında ayrıca onları ölümsüzleştiriyor. İşte kutsal bıyığın olayı da tam olarak bu.

Burada pilav üstü hamsiden pilav üstü menemene kadar her şeyi yiyebilirsiniz

Gelelim Baruthane Pilavcısı'nın lezzet sırlarına... Pilavını tadanlar "anne eli değmiş gibi" olduğunu söylüyor, zira pilavlarda bulyon, margarin kullanılmıyor, gerçek tavuk suyuyla pişiriliyor. Pilavları öyle sade de yemiyorsunuz, menüde hangi sulu yemek varsa pilavla birleşiyor ve değişik bir uyum sağlıyor. Mantardan Sivas kavurmaya, kuru fasulye, nohuttan patlıcan musakkaya... Hatta pilav üstü menemene, ıspanağa, hamsiye...

Pilavı tabağa koyarken yaptığı şovlar sebebiyle adını daha geniş kitlelere duyuran Nedim Şahin'in bir videosunu da son olarak şöyle bırakalım. Afiyet olsun!

Daha fazla video için kendisini Instagram'dan takip edebilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?