popsugar

Zayıf Olduğu İçin İş Bulabildiğini Söyleyenlere Harika Bir Cevap Veren Oyuncu

Favorilerime
Ekle

Lili Reinhart'ı tanıyanlarınız vardır. Başrolünde oynadığı Riverdale dizisiyle daha fazla kişi tarafından tanınan genç oyuncu bir yandan da beden olumlama hakkında sık sık fikirlerini dile getirmesiyle biliniyor. Öyle ki bedeninin kusursuz olmadığını, bu yüzden zaman zaman kendini kötü hissettiğini ama toplumun tek bir beden tipini kadınlara dayatmasının yanlış olduğunu savunuyor.

Bir dergiye verdiği röportajdan sonra takipçilerinden birinin "onun bedeniyle" ilgili yaptığı yoruma sessiz kalamayan Lili ona öyle harika bir cevap veriyor ki toplumun beden standartlarını eleştirmesiyle gündemi uzun süre meşgul ediyor.

Bakalım siz de ona katılacak mısınız?

Bu güzel oyuncunun adı Lili Reinhart

Onu daha çok Riverdale dizisinden tanıyoruz ama kendisi diğer yandan da kadınlara dayatılan tek tip beden algısına karşı çıkan bir isim

Geçenlerde bir dergiye şöyle bir açıklama yapıyor

"Marilyn Monroe kıvrımlı bir kızdı: Büyük göğüsleri vardı ve incecik bir bele sahip değildi. Bu benim için oldukça ilham verici ve bedenimin kabul edilebilir olduğunu bana hissettiriyor."

Bunun üzerine bir Twitter kullanıcısı onu şu sözlerle eleştirdi

"Gigi Hadid gibi vücudu olan kızlara sanki endüstri standartlarında değillermiş gibi 'vücutlarının kabul edilemez' olduğunu söyledikleri platformlar sunmaktan vazgeçmelisiniz. Bu çok yorucu.

Betty, vücudu toplum tarafından kabul edilir bir şekilde olmasaydı dergilere çıkamayacağını ve işsiz kalacağını biliyor, öyle değil mi? Ama hayır, bunun yerine gelip beden aşağılamanın ne olduğunu, öyle olsa bile vücudunun Gigi Hadid gibi olmadığını anlatmayı tercih ediyor."

*Betty, Lili'nin Riverdale dizisinde oynadığı karakterin adı.

Bu yoruma karşı genç oyuncu sessiz kalamıyor ve şu uzun açıklamayı yapıyor

boredpanda

boredpanda

"Benim vücudum onunki gibi değil. Bunun ortada olduğunu düşünmüştüm. Kendine güvensizlik belli beden ölçülerinin çok dışında aslında. Soruna böyle yardımcı olmuyorsunuz.

Birine vücudunun 'iyi' olduğunu söyleyerek kendine güvenini kaybetmeyi hak etmediğini söylemek de yanlış. Bu sorunun bir parçası. Bu beden aşağılamanın bir parçası.

Birinin telefonun arkasına saklanarak sırf ideal bir bedeni temsil ettiğini düşündüğü için bir yabancıya hislerinin önemsiz olduğunu ve mızmızlandığını söylemesinin ne kadar korkakça olduğunu asla anlayamayacağım.

Umarım bu örnek günümüzde kızların ve erkeklerin maruz kaldığı sorunları anlamanıza yardımcı olur. Çünkü akıl sağlığı problemleri, depresyon, yeme bozuklukları, kişinin vücudunda sürekli kusurlar bulması gibi sorunlara sahip insanlar sırf bu yüzden yardım alamıyorlar çünkü onları öyle utandırıyorlar ki susmak zorunda kalıyorlar.

Birçok insanın 'Sen çok zayıfsın, bu yüzden beden olumlama hakkında konuşmaktan vazgeç' gibi zırvalıkları ümidimi kırıyor. Onlara nasıl görünüyorsam bedenim hakkında kendimi güvensiz hissetmem onlara saçma geliyor. Onlara göre ne çok kıvrımlı ne de çok zayıf olmam kendime zaman zaman güvenimi kaybetmem için yeterli değil.

Akıl sağlığı problemleri diğer insanlar size böyle hissetmeniz konusunda haksız olduğunuzu söylediğinde daha da kötüleşiyor. Bunlarla mücadele ediyoruz. Bu tür hareketleri teşvik etmeyin. Bunlar çok yıkıcı hareketler. Üstelik tahmin edebileceğinizden çok daha yıkıcı. Birinin kendine güvensizliğini anlayamayabilirsiniz ama buna lütfen saygı duyun."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?