Eski Vejetaryenlerden Neden Yeniden Et Yemeye Başladıklarına Dair 9 Açıklama

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253432 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Zeynep Çetin
Mayıs 5
Öznur Doğan
Mayıs 5, 2015
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Vejetaryenlik bir beslenme tercihi olduğu kadar aynı zamanda bir yaşam tarzı. Temelde et yemeyen, beslenme düzenlerine et ve et ürünlerini dahil etmeyen vejetaryenlere sık sık etten vazgeçme sebepleri soruluyor ancak hayatlarının büyük bir bölümünü vejetaryen olarak geçirdikten sonra birden yeniden et yemeye başlayan insanların nasıl ve neden bu kararı verdiğini şimdiye kadar hiç düşünmüş müydünüz?

Şimdi sizi birçoğu hayatının neredeyse yarısından fazlasını vejetaryen olarak geçirdikten sonra et yemeye karar veren insanlarla tanıştıracağız. Her birinin et yemeye başlama sebepleri birbirinden farklı ve birbirinden acayip.

Not 1: Yazımızı hazırlarken herhangi bir taraf tutmadığımızı, herkesin kararına saygı duyduğumuzu özellikle belirtelim. Vejetaryenlere de, veganlara da, et tüketenlere de aynı mesafedeyiz. Yeter ki sağlığınız ve ağız tadınız yerinde olsun.

Not 2: Görseller temsilidir.

"Doğumdan sonra başlayan anemi yüzünden vejetaryen olmaktan vazgeçtim" - Laura, 25

"Et yemeyi ben 2007 yılında bıraktım ama 2017'de yeniden başladım. Vejetaryen olmak çoğu açıdan zordu. İnsanların sürekli sizi sorgulaması ve vejetaryen olduğunuzu öğrendiğinizde birden sizden hoşlanmadıklarını fark etmeleri canımı sıkıyordu. Ayrıca dışarı çıktığımda vejetaryen yemek seçenekleri olmayan yerlerle çok sık karşılaşıyor ve aç kalıyordum. Bunların dışında vejetaryen olmak çok hoşuma gidiyordu.

Lakin geçen sene doğum yaptım ve bunun ardından anemi teşhisi kondu. Değerlerim o kadar düşüktü ki sağlığım için yeniden et yemeye başladım. Zaman geçtikçe et yemek benim için daha kolay hale geldi. Ama hala kırmızı et yerken zorlanıyor ve daha çok tavuk yemeyi tercih ediyorum."

"İşim dolayısıyla vejetaryenliği bıraktım" - Danielle, 27

et-yiyen-kadin

"Vejetaryen olmaya karar verdiğimde 8 yaşındaydım ve hayvanların etleri için öldürülmesine ve onları yeme düşüncesine dayanamıyordum.

Bundan neredeyse on sene sonra et yemeye karar vermem tabii ki kolay olmadı. Ama yaşlandıkça yemeğe olan tutkum arttı ve sonunda zor da olsa bu kararı verdim. Ayrıca restoranları değerlendiren ve yazan bir yemek editörü olarak çalıştığım için vejetaryen olarak bu işi yapmak beni çok zorlamaya başlamıştı.

Şimdi her tür eti yiyorum. Evde yediğimiz yedi yemekten beşi et ağırlıklı mesela. Haftada bir vejetaryen yemekler yemeye de özen gösteriyorum, kahvaltım ve öğle yemeğim genelde vejetaryen besinlerden oluşuyor."

"Çölyak hastalığı teşhisi konunca hayatım değişti" - Imogen, 25

Altı yaşındayken vejetaryen olmaya karar verdim. Sebebi etin tadını hiç sevmememdi. Ailem bunun bir süreç olduğunu ve kısa süre içinde pes edeceğimi düşündü ancak pek de öyle olmadı.

Bu Ocak ayında yeniden et yemeye başladım. Zira gluten hassasiyetim olduğu ortaya çıktı ve çölyak teşhisi kondu. Çoğu restoranın vejetaryen menüleri gluten merkezli olduğu ve işim sebebiyle sık seyahat etmek zorunda olduğum için bunun benim için çok kısıtlayıcı olduğuna karar verdim ve eti yeniden hayatıma dahil ettim.

Baharatlı olduğu sürece tavuk yiyebiliyorum ama hala kuzu etine dokunamıyorum."

"Otizm ve yeme bozukluklarım daha kötü bir hal almaya başlamıştı" - Lola, 30

"Amerika'da yaşamaya başlayıp et endüstrisinin nasıl çalıştığını gördüğümde vejetaryen olmaya karar verdim. 2008 yılında İngiltere'ye geri döndüğümde ise yeniden et yemeye başladım. Yeme bozukluklarım çok kötü bir hal almaya başlamıştı. Bir diyetisyene gittim ve bana otizm ile yeme bozukluğu geçmişimle ilgili yardım etti ve bana yeni bir beslenme programı çıkardı. Böylece et yeniden hayatıma girmiş oldu."

"Her şey bir iddiayla başladı ve bitti" - Cristina, 24

"Kardeşimle 5 yıl boyunca vejetaryen olup olamayacağıma dair iddiaya girdik. O benim dayanamayacağımı düşünüyordu. Ama ben beş uzun sene boyunca vejetaryen olarak yaşamayı başardım. İddiadan önce neredeyse hiç sebze yemediğim, sadece cips, çikolata ve tavukla beslendiğim için bu benim için çok olumlu bir deneyim oldu. Şimdi neredeyse tüm yemekleri keyifle yiyebiliyorum.

İddianın bittiği gün iddiadan kazandığım paranın yarısını tavuk nuggetlara yatırdığımı da eklemeliyim."

"Çocuklarım kararımı değiştirdi"

"10 yıldan uzun süredir vejetaryen besleniyordum. İlk çocuğum da sebze odaklı beslenmeyi sevdi. Ancak ikincisi asla sebze yemek istemiyordu. Evde herkesin aynı beslenmesi gerektiğine karar verdim ve önce beslenmemize balığı dahil ederek işe başladım.

Çocuklarım kendi yemeklerini hazırlayabilecek yaşa geldiklerinde yeniden vejetaryen yaşam tarzıma geri dönmeyi planlıyorum. Onlar kendileri için en doğru olan kararı vereceklerdir. Yine de vejetaryenlikten vazgeçmenin hiç kolay bir karar olmadığını söylemem gerek. Ama bunu çocuklarım için yapmış olmam biraz olsun vicdanımı rahatlatıyor."

"Aynı şeyleri yemekten sıkıldım"

Alabalık

Alabalık

"Bir yıl boyunca hayvansal gıda olarak yalnızca süt ve süt ürünleri tüketen lakto vejetaryen olarak yaşadım. Ama öyle bir noktaya geldim ki artık yiyebilecek değişik hiçbir şey bulamıyordum. Aynı zamanda insanların vejetaryen olduğumu öğrendiklerinde sorduğu hep aynı sorulara da artık katlanamıyordum.

Kısacası aynı şeyleri yemekten o kadar sıkılmıştım ki bir gün gittim, balık aldım ve her lokmasından acayip bir keyif alarak yedim. Pişman değilim."

"Anoreksiyadan hastaneye kaldırılmamla vejetaryenlik de bitti"

"18 yaşındayken etik sebeplerden vejetaryen olmaya karar verdim. Annem de sağlık durumu sebebiyle vegandı ve bu kararımı destekledi.

Sonra bir gün anoreksiya yüzünden hastaneye kaldırıldım ve uzun süre tedavi gördüm. O zaman anladım ki et yemeyi bırakmamın sebebi etik değil, daha az yeme takıntım yüzündenmiş.

Şimdi et tüketiyor, haftada bir ya da iki kez vejetaryen beslenmeye çalışıyorum."

Bonus: 14 senenin ardından yeniden et yemeye başlayan Elif Şafak

nediyor

nediyor

Üniversite yıllarında et yemeyi tamamen bırakan yazar Elif Şafak bundan üç yıl önce bir yazısıyla yeniden et yemeye başladığını açıklamış ve çok konuşulmuştu. Bunun sebeplerini ondan dinleyelim:

"Eski dostlarım otoburları sessizce terk ediyorum. Damak tadım değişirken yeni ve köklü bir kültür keşfediyorum: Etoburların renkli dünyası! Bir yandan da merak ediyorum. Et yemeye başlayınca acaba bende neler değişecek? Öyle ya, Alman atasözündeki gibi, “İnsan ne yiyorsa odur”. Tükettiğimiz besinler hem ruh halimizi etkiliyor, hem kişiliğimizi. Ben de işte merak ediyorum bütün bu köfteler kalemimi, yazımı nasıl etkileyecek? Yaşadığım ikilem sadece bana has değil. Tüm dünya da giderek daha çok sayıda insan otoburluk - etoburluk ikilemini sorguluyor."

Kaynak: 1, 2.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?