100 Yaşına Kadar Yaşamak İsteyen Sertab Erener'le Gündeme Gelen Telomer Tedavisi

Favorilerime
Ekle

Son zamanlarda hayatımıza yeni bir kavram girdi: Telomer tedavisi.

Sertab Erener'in en az 100 yaşına kadar yaşamak için telomer tedavisi uyguladığını açıklamasının ardından "uzun ömür tedavisi" adı da verilen bu henüz deney aşamasında olan yöntem bir anda gündeme oturdu.

Peki telomer nedir? Telomer tedavisi ne işe yarar?

Sertab Erener sayesinde gündeme gelen telomer tedavisine kısa bir bakış atıyoruz.

Not: Telomer tedavisi henüz tıbben kanıtlanmış bir yöntem değil. Doktorunuza danışmadan asla ve kati suretle bu tedaviyi uygulamayınız.

Telomer nedir?

Adını belki de ilk kez duysak da telomer hepimizin vücudunda bulunan bir parça. Her DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan telomerleri ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalara benzetmek mümkün.

Vücudumuzdaki her DNA sarmalında bulunduklarından her hücrede 92 adet telomer var. Ancak bu telomerler hücresel yaşlanmayla birlikte kısalmaya başlıyorlar. Nitekim hücrelerimiz her bölündüğünde telomerler de kısalıyor. Diğer bir deyişle hücreler her bölündüğünde ölüme bir adım daha yaklaşıyoruz. Ayrıca stres, obezite, kötü beslenme, sigara gibi kötü alışkanlıklar onların daha hızlı bir şekilde kısalmasına etki ediyor.

Yaşlandıkça telomerler kısalır dedik, şöyle de bir örnek verelim. Bebek embriyo halindeyken telomer uzunluğu 15 bin BP iken anne rahmindeki hızlı hücre bölünmeleri sonucu bebek 10 bin BP uzunluğundaki telomerlerle doğar. Telomerler yaşam şeklimize de bağlı olarak her yıl ortalama 50-200 BP kısalır. Telomer uzunluklarımız 3 bin, 4 bin BP'ye kadar indiğinde ise hücreler görev yapmayı bırakır. Hatta hücrelerin artık görev yapamaz hale gelmesi için 92 telomerden sadece birinin bile kritik eşiğe gelmesi yeterli.

Dolayısıyla bilim insanlarının öne sürdüğü şey telomerlerin uzun tutulabilmesinin hem uzun hem de sağlıklı bir ömür anlamına geldiği.

Telomer tedavisi nedir?

Anlaşıldığı üzere telomerlerin hızla kısalması demek ömrün de kısalması ve ölümün başlaması demek. Telomerin kısalmasını önlemenin yolu da hücre bölünmesinin devamlılığını sağlamaktan geçiyor.

Telomer uzunluğunun korunmasını sağlayan yöntem ise telomerlerin novo olarak üretilmesi ve telomeri kapaması için telomeraz vermek.

Telomeraz denen enzimi içeren ve Sertab Erener'in denek olarak kullandığı telomer hapı her ne kadar şu an henüz tıp dünyası tarafından kesin olarak onaylanmamışsa da bir süredir telomer tedavisinde kullanılıyor. Zira telomeraz desteği her hücre bölünmesindeki gerçekleşmesi gereken telomer kısalmasını engelliyor ve hücre ölümü için gerekli olan eşiğe zor ulaşılmasını sağlıyor.

Telomer tedavisini ilk deneyenlerden Sertab Erener

İşte Sertab Erener de bu tedavi için denek olmayı kabul eden ve altı aydır her gün bir hap içerek telomer tedavisini devam ettiren isimlerden.

Peki bu yola nasıl girdi Sertab Erener? Genetik alandaki güncel araştırmaları çok yakından takip eden Sertab Erener telomerler üzerine çalışmalar yapan Bill Andrews'in kitabını okuyor ve çok etkileniyor. Türkiye'ye gelen bilim insanıyla da tanışan ve yemek yiyen Sertab Erener, araştırmacının telomer enzimi içeren astragallus bitkisinin kökünden bir tedavi yöntemi keşfettiğini öğreniyor ve kendini denek olarak yazdırıyor. Ve son 6 aydır ise telomer hapı kullanıyor.

Bu arada bir aralar vegan beslenen Sertab Erener et ve balık yemeye başlamış durumda. Sadece tavuk yemiyor. Ayrıca glutenli hiçbir şey yemiyor, şeker tüketmiyor, içki-sigara kullanmıyor, düzenli olarak spor yapıyor.

"Kendimi, içimi, dışımı, tenimi, enerjimi çok çok iyi hissediyorum"

karnaval

karnaval

6 aydır her gün hap kullanan Sertab Erener peki bu süreçte kendinde bir farklılık hissetmiş mi? Ondan dinliyoruz:

"Çizgi filmlerdeki Temel Reis, bir ıspanak yer ve birdenbire dünyayı taşıyacak hale gelir ya, ben de altı ay içinde öyle oldum. Belki de psikolojik, bilmiyorum ama inanılmaz faydasını gördüm. Kendimi, içimi, dışımı, tenimi, enerjimi çok çok iyi hissediyorum. Göz bozukluğum bile geriledi. Artık gözlüksüz okuyorum, o kadar yani! Bu hapları almadan önce biyolojik yaşıma baktılar, takvim yaşımdan biraz gerideydi. Şimdi tekrar bakacaklar, gençleştiğimi hissediyorum. Heyecanla tekrar test yapmalarını bekliyorum."

Sertab Erener'in amacı ise 100 yaşına gelince de sahneye çıkıp konser vermek. Hatta mümkünse 150 yaşına kadar yaşamak.

Ancak henüz deneysel aşamada olan telomer tedavisine bazı bilim insanları ve doktorlar çok karşı. Telomerazın kanseri tetiklediğini savunanlar bir kenara Canan Karatay da son günlerde telomer hapıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Telomer hapıyla ömrü uzatmak hikaye. Ömür kısalması demek telomerlerin bozulması demek. Doğal ve yapay her türlü şekerden uzak durmak, kimyasallardan, GDO'lu gıdalardan, gazlı içeceklerden, sigaradan uzak durmak teromerlerin zarar görmesini engelliyor ve ömrü uzatıyor."

Zira telomer hapı dışında da telomer uzunluğunu artıracak doğal yöntemler var. Mesela:

 • Ağırlık sebze ve balığın yer aldığı Akdeniz diyetini tercih etmek
 • D3 vitamini almak
 • Omega 3 yağ asitleri kullanmak
 • Vitamin C ve E gibi antioksidanlar almak
 • Stresi azaltmak
 • Düzenli spor yapmak
 • Aşırı kilodan uzak durmak
 • Depresyondan kaçınmak
 • Hareketsiz bir hayatı benimsememek
 • gibi...

  Yeniden hatırlatalım bu yöntem henüz deneysel ve geçerliliğine dair hiçbir tıbbi kanıt yok. Bu yüzden doktorunuza danışmadan hiçbir tedavi ya da ilacı katiyen kullanmayınız!

  Kaynak: 1, 2  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?