Sadece Elma ve Muzla Beslenerek 17 Kiloya Düşen 26 Yaşındaki Anoreksik Kadın

Favorilerime
Ekle

Anoreksiya nervoza çoğunlukla ergenlik döneminde kadınlarda görülen ve kişinin mümkün olduğunca yemek yememesine neden olan psikolojik bir bozukluk, bir hastalık.

Bu hastalıkta kişi zayıfladığını hiçbir zaman kabul etmiyor. Bu reddediş, hastanın vücut ağırlığının yüzde 20'sini kaybetmesiyle başlıyor. Hormonal dengesizlik, mide küçülmesi, düzensiz tansiyon, böbrek yetmezliği, bağırsak problemi, kısmi felç, kalp problemleriyle devam ediyor. Doğru bir tedavi yapılmadığı taktirde ise maalesef ölümle son buluyor.

Tıpkı tedavi olmazsa bir sene içinde öleceği söylenen sadece 17 kilo olan Kristina Karyagina gibi...

Evet, 26 yaşında olmasına rağmen 17 kilo olan bir genç kız o. Yani 4 yaşındaki bir çocukla aynı kilo.

Onun hikayesi sizi çok etkileyecek.

4 yaşındaki bir çocuğun kilosunda

Rusya'da yaşayan Kristina Karyagina şu an 26 yaşında ve lise yıllarından beri gerçek anlamda hiçbir şey yemiyor ve yemeyi de reddediyor. Sadece elma, muz, meyve suyu ve su ile beslenen Kristina sadece ve sadece 17 kilo yani 4 yaşındaki bir çocuğun kilosunda.

Anoreksiyanın genelde 18 ile 25 kilo arasındaki insanlarda organlara ciddi hasarlar verip ölümle sonuçlandığı da biliniyor. Diğer bir deyişle Kristina, anoreksiyadan ölenlerden bile daha zayıf durumda şu an.

Zaten doktorların söylediği üzere Kristina yemek yememeye devam ederse bir sene içinde hayata veda edebilir.

Rus televizyon yıldızının başlattığı kampanya sayesinde tedavi olmaya ikna oluyor

Kristina'nın yeme sorunları devam ederken onun yardımına bir zamanlar anoreksiya ile kendi de mücadele etmiş olan Rus televizyon yıldızı Maria Kokhno koşuyor.

"Birinin önüne yemekle dolu bir tabak koyması ve senin onu yiyememenin ne demek olduğunu benden iyi kimse bilemez" diyen ünlü yıldız, Kristina'ya yardım etmeye karar veriyor.

Kendisi iyileştiren Dr Yan Goland ile konuşan Maria Kokhno, onu Kristina'yı ücretsiz tedavi etmeye ikna ediyor. Diğer yandan Instagram'dan 500 binden fazla takipçisi olan televizyon yıldızı buradan da bir kampanya başlatıyor ve takipçilerinin arasında topladığı 110 bin ruble sayesinde Kristina ve annesinin tedavi için Batı Rusya'ya getirilmesi sağlanıyor.

Ve Kristina ilk kez yemek yer

dailymail

dailymail

Doktorun Kristina'yı gördüğünde ilk verdiği tepki ise oldukça sert. "Daha önce yaşayan ölü rolünde bir filmde oynamayı düşündün mü?" diye soran doktor Kristina'nın iyileşme yolunda ilk adımı atması için kendisine gülmeyi öğrenmesi gerektiğini söylüyor. Doktora göre Kristina'nın tedaviye cevap verebilmesi için öncelikle hastalığa olan bakış açısını değiştirmesi gerekiyor.

Televizyon yıldızının ve doktorun ilk çabaları işe yarıyor ve Kristina geçtiğimiz günlerde yıllar sonra ilk kez gerçekten bir şeyler yiyor. Geleneksel Rus mutfağında "kasha" adı verilen ve yulaf lapasına benzetebileceğimiz bir yemeği sorunsuzca yiyor Kristina. Öyle ki annesi onu yemek yerken gördüğünde gözlerine inanamadığını söylüyor.

Umarız Kristina tedavisine devam eder ve yaşıtlarının kilosuna ulaşarak hayatının geri kalanını sağlıklı bir şekilde geçirir.

Kristina'nın hikayesinin zayıflama takıntısına sahip herkese ders olması dileğiyle...Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?