TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Sokak Hayvanlarını Akıllıca Düşünen Kartal Belediyesi

yemek.com
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karamelize soğan kadar lezzetli şeyler yazmak isterdim.

Sıkça Yenen Konular

Yaz ayları geldiğinde susuzluktan, kış ayları geldiğinde soğuktan korumak adına sokak hayvanları için elimizden geleni yapmaya çalışır, en kötü oturduğumuz yerden bir şeyler yazmaya çabalar; algı oluşturmaya çalışırız. Birçok marka ve kurum da sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde sokak hayvanları için proje yürütmeye çabalar. Bu çabaların en somut ve güzel örneklerinden biri de bir devlet kurumu olan Kartal Belediyesi'nden geldi.

Sokak hayvanlarını korumak için akıllı geri dönüşüm kutuları üretmeye başlıyor Kartal Belediyesi. Sistem şöyle: Suyunu bitirmek üzere olduğunuz pet şişeyi çöpe ya da yere atmak yerine geri dönüşüm kutusuna atıyorsunuz, pet şişe atıldığını algılayan makine de altındaki haznesine mama bırakıyor. Yani dolaylı olarak sokak hayvanını siz beslemiş oluyorsunuz.

Attığınız pet şişe boş değil içinde su varsa, makine suyu hayvanların içebilmesi için su haznesine aktarıyor. Burada küçük bir soru işareti de yok değil. Eğer pet şişenin içinde meyve suyu ya da hayvan için çok da sağlıklı olmayacak bir içecek varsa makine onu da hazneye aktaracak mı? Şimdilik bununla ilgili bir açıklama yapılmamış.

Diğer belediyelere ve markalara örnek olmasını istediğimiz Kartal Belediyesi'nin bu çalışması, sokak hayvanlarını gerçekten düşünmekle birlikte, doğada yok olması 1000 yılı bulan pet şişelerin geri dönüşüm kutusuna ulaştırılması için de etkili. İnsanların somut bir etki yaratmasını sağlayarak (sokak hayvanlarını beslemek) bir taşla iki kuş vurmayı başarıyor.

Görsel: kartal.bel

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?