psfk.com

Bunu Görmeden Ölmeyin: IKEA'nın 2025 Yılında Çıkacak Konsept Mutfağı

Favorilerime
Ekle

Belki hala uçan kaykaylar icat edilmedi, belki ışınlanamıyoruz, belki uçan arabalardan eser yok ama bir 10 yıl daha beklersek, teknolojinin aslında tam olarak neye benzediğini görmüş olacağız.

IKEA'nın 2025 yılında hayata geçecek konsept mutfağından bahsediyoruz. "İnsanlık göktaşına uzay aracı kondurdu, bir mutfak ne ola ki?" şeklinde düşüncelere kapılanlar olabilir, kapılmasınlar. Daha fazla meraklandırmadan başlayalım anlatmaya.

IKEA, bu mutfağı tasarlarken ilk önce insanların yaşamlarının hangi yönde değişeceğini hesaplamaya çalışmış ve şuna karar vermiş: Daha çok insan köylerden şehirlere gelecek, yaşam alanları daralacak, su sıkıntıları baş gösterecek ve insanlar eti hayatlarına daha az sokacaklar. Bütün tasarımlar ve gelişmeler bu öngörüler çerçevesinde hazırlanmış.

En cesur hamleyle başlayalım: IKEA'nın 2025 yılı konsept mutfağında buzdolabı yok. Evet, yanlış duymadınız, 10 yıl sonra hayatımızda buzdolabına gerek olmadığı düşünülmüş. İnsanların yiyecekleri sürekli taze tüketme istekleri doğrultusunda buzdolaplarının yerini seramik kaplar alacak. Böylece elektrikten de tasarruf yapılmış olacak.

psfk.com

psfk.com

IKEA'nın üzerine eğildiği bir diğer konu da su sıkıntısı. Bu sıkıntıyı çözmek için suyu ikiye ayırmış IKEA: Gri ve siyah su. Siyah su yeniden kullanılamayan çok pis su anlamına geliyor. Gri su ise, çiçek sulamak ve bulaşıkları yıkamak gibi durumlar için yeniden kullanılabilir su anlamına geliyor.

Ve gelelim IKEA'nın en teknolojik hamlesine: Yaşayan Masa (A Table For Living). İsmi abartılı gelmesin, zira birazdan izleyeceğiniz videoda da göreceğiniz üzere adının hakkını veriyor bu masa, daha doğrusu 2025 yılında verecek.

Şöyle ki bu masaya marketten aldığınız malzemeleri koyuyorsunuz, size yapabileceğiniz tarifleri veriyor. Akşamdan kalma yemeğinizi masaya koyuyorsunuz, su doldurup gelinceye kadar ısıtıyor. "Yok beni bu kadarı kesmedi" diyorsunuz, telefonunuzu bile şarj ediyor. Kaldı ki yapabileceklerine ekleyebilecek daha bir 10 senesi var.

Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Son söz olarak şunu söylelim: Bu teknolojiyi görmeden ölmeyin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?