Güzellik Algısının Yıllar İçindeki Değişimini Anlatan Beden Olumlama Savunucusu Kadın

Favorilerime
Ekle

Fitness blogger'ı ve beden olumlama akımının sıkı bir savunucusu olan Cassey Ho ile tanışın.

Toplumun "Kadın dediğin zayıf olmalı, göbeği olmamalı, bacakları ince olmalı" gibi baskılarından bunalan tüm kadınlara ilham vermek için güzellik algısının yıllar içindeki değişimini çarpıcı fotoğraflarla göz önüne seren Ho'nun konu hakkındaki son sözleri de kulaklara küpe olacak cinsten.

İbretle izliyoruz.

2018: Kusursuz vücut = İnce bel, büyük kalça

"2010'ların ortasından 2018'e kadar büyük popo, geniş kalça, ince bel ve dolgulu dudaklar moda oldu. Instagram modelleri sayesinde plastik cerrahiye olan ilgi arttı. Hatta plastik cerrahlar bu sebeple Instagram ünlüsü bile oldu. 2012-2014 arası estetik yaptıranların sayısının %58 oranında arttığı biliniyor."

90'ların ortasına 2000'lere: Kusursuz vücut = Büyük göğüsler, uzun bacaklar

"90'ların ortasından 2000'lere - Büyük göğüsler ve düz karınlar moda oldu. 2010 yılında Amerika'da en fazla yapılan estetik türü göğüs büyütme operasyonlarıydı. Bu yıllarda Victoria's Secret modelleri parladı ve herkes onlar gibi uzun, ince olmak ve dolgun göğüslere ve uzun bacaklara sahip olmak istiyordu."

1990'lar: Kusursuz vücut = Aşırı zayıflık

"90ların başında zayıflık popülerdi. Kemikli bir vücut yapısı, bir deri bir kemik görünüm ve aşırı zayıflık dergi kapaklarını ve podyumları etkisi altına almıştı."

1950'ler: Kusursuz vücut = Kum saati

"1950'lerde kum saati vücut anlayışı kabul edilebilirdi. Kadınlar Elizabeth Taylor ve Marilyn Monroe gibi olmak istiyordu."

1920'ler: Kusursuz vücut = Erkeksilik

"1920'lerde küçük göğüsler ve düz bir vücutla erkeksi bir görünümün peşindeydi kadınlar. Kıvrımlarını saklıyorlar, göğüslerini sıkıca sarıp belli olmaması için uğraşıyorlardı."

1400-1700: Kusursuz vücut = Balık etli

"İtalyan Rönesansı'nın yaşandığı bu dönemde yuvarlak bir göbek, geniş kalçalar ve dolgun göğüsler modaydı. Çünkü iyi besleniyor olmak zenginliğin ve statünün bir işaretiydi. Sadece fakir olanlar zayıftı."

Şöyle diyor Cassey Ho: "Neden bedenlerimize bir modaymış gibi davranıyoruz ki?"

boredpanda

boredpanda

"Bedeninize bir moda akımı gibi davranmaktan vazgeçin. Bedeninizi sevin, ona saygı gösterin ve toplumun belirlediği güzellik standartlarına boyun eğmeyin. Vücudunuzu olduğunu gibi kabul edin çünkü o sizin olduğu için kusursuz."Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?