Bu Açıklama Çok Tartışılır: Canan Karatay'a Göre Dünyanın En Sağlıklı Meyvesi

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253421 takipçi1770 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Temmuz 10, 2015
Yemek.com
Ocak 17, 2018
YENİ
4.5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
Mert Öndaş
Ocak 28, 2016

Ne yapsa olay, ne söylese gündem olan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ekmeğin ve şekerleri konusunda sürekli bizi uyarırken bu sefer meyve konusundaki açıklamalarıyla gündemde.

Daha önce en sağlıklı etin pastırma olduğunu açıklayan Canan Karatay şimdiyse en sağlıklı meyveyi açıkladı.

Ama Canan Hoca'ya göre en sağlıklı meyve sandığınız gibi C vitamini kaynağı meyveler değil.

Gelin devamını ondan dinleyelim.

Canan Karatay'ın "Şeker en tatlı zehirdir" açıklamaları meyvelere sıçradı

bursa

bursa

Yargıtay'ın kuruluşunun 150'inci yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Şeker en tatlı zehirdir" konulu konferansa katılan Canan Karatay'ın gündeminde doğal olarak şeker ve şekerin zararları vardı.

Şekerli içeceklerin, gebelere yapılan şeker yüklemesinin bütün hücrelere zarar verdiğini anlatan Karatay, şekerin, şeker hastalığı, obezite, Alzhemir, depresyona, Parkinson ve kansere neden olduğunu söyledi. Ekmeğin de en tatlı zehir olduğunu vurgulayan Karatay bu konuda ise çok iddialı ve şöyle diyor: "'Ekmek kutsal değil mi, yemeyecek miyiz?' diyorlar. Yemeyeceksiniz kardeşim. Ekmek yenmeyecek."

"Çocuk başı gibi elma olmaz. En sağlıklı meyve zeytindir. En sağlıklı meyve suyu zeytinyağıdır."

zeytinyagi

Konu şeker olunca Canan Hoca meyve tüketimi konusunda da ilk kez ciddi açıklamalarda bulundu. Her türlü meyvenin vücutta trigliseriti yükselttiğinin altını çizen Karatay bu konuda şunları söyledi:

"Meyve yenmeyecek, bitti. Merak etmeyin aç kalmayacaksınız. Ben tüccar değilim, üretici değilim. Hekim ve sağlıkçı olarak konuşuyorum. Meyve şekeri de çocukların karaciğerini yağlandırır. Çocuklar şimdi şişman. Ekmek, dondurma, tost, cips, makarna, gofret yeyip, kola, buzlu çay içiyorlar.

Gut hastalığı şeker zehirlenmesinin belirtisidir, sebebi kırmızı et değildir. Meyve suyu ve fruktoz gut hastalığının nedenidir. Taze sıkılmış dahi olsa meyve suyu içilmeyecek."

Peki hiç mi meyve yemeyeceğiz? Bu konuda Canan Hoca'nın "en sağlıklı meyve" dediği besin devreye giriyor ve Canan Karatay bu soruyu çok tartışılacak ve meyve üreticilerini kızdırabilecek şu açıklamayla cevaplıyor:

"Şimdi herkes 'Meyve yemeyecek miyiz?' diye soruyor. Bir meyve yersen 5 kilometre koş ki toksik etkisini vücuttan atabilesin. Tarım zehiriyle yüklü meyveleri yemeyeceksiniz. Elmalarda mineral kalmamış. Çocuk başı gibi elma olmaz. Onun için yemeyin. En sağlıklı meyve zeytindir. En sağlıklı meyve suyu zeytinyağıdır. Soğuk sıkım, işlem görmemiş doğal zeytinyağı için. Soğuk sıkım zeytinyağının ana sütünden farkı yoktur. Yağ değildir, zeytin meyvesinin suyudur ve yetişkinlerin ana sütüdür. Zeytin altındır, zeytinyağı altın suyudur."

Kaynak: 1, 2

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?