Canan Karatay'dan Oruç Tutan Herkesin Bilmesi Gereken 10 Ramazan Tavsiyesi

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254072 takipçi2166 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Şubat 6, 2015
Öznur Doğan
Mart 6, 2015
Doritos BadgeAdvertisement
Doritos
Ocak 28
ruffles BadgeAdvertisement
Ruffles
Ocak 28

Her söylediği günlerce konuşuluyor, her ortaya attığı konu dikkat çekiyor. Zaman zaman yaptığı açıklamalar nedeniyle çeşitli meslek gruplarını kızdırıyor, zaman zaman fantastik açıklamalarıyla hepimizi şaşırtıyor, zaman zamansa beslenme önerileri sayesinde nice diyete öncülük ediyor.

Bu kezse karşımıza ramazan için oruç tutan herkesin bilmesi gereken tavsiyeleriyle çıktı Canan Hoca. Ramazanı daha rahat geçirmek için bilinmesi gerekenleri anlattı, önerilerde bulundu.

E hadi o zaman lafı fazla uzatmadan Canan Karatay'ın ramazan tavsiyelerine geçelim, sözü Canan Hoca'ya bırakalım. Okuduktan sonra hangilerini uygulayıp uygulamayacağınıza kendiniz karar verin.

Buyursunlar...

"Sahura kalkmadan oruç tutmak vücut için son derece sakıncalı"

Sahura kalkmadan oruç tutmak, ramazanın sıcak havalara denk gelmesiyle birçok insan tarafından tercih edilmiyor olsa da hala böyle yapanlar da var ne yazık ki. Oysa Prof. Dr. Canan Karatay da tıpkı diğer birçok uzman gibi bunun vücut için oldukça sakıncalı bir durum olduğunu söylüyor.

Yaklaşık 17 saat oruç tutulan bugünlerde bu süre boyunca zaten bir şey yenilip içilmediğini, sahura kalkılmaması durumunda bu sürenin daha da uzayarak vücudun daha uzun süre besinsiz ve susuz kalmasına neden olunduğunu, bunun da organların işleyişi açısından sağlıksız sonuçlar doğuracağını söylüyor. Oruç tutan herkesin mutlaka sahur yapması gerektiğinin altını çiziyor.

"Sahurda yumurta, peynir, yoğurt, ceviz, badem gibi sağlıklı proteinler ve karbonhidratlar alınmalı"

sahanda-yumurta-shutter

"Sahurda ne yesem" diye düşünenler için de önerilerini bir bir sıralayan Karatay, sahur sofrasından yumurtanın eksik edilmemesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor:

"Örneğin tereyağında pişirilmiş iki yumurta, bir avuç içi kadar beyaz peynir, yanında bir çay bardağı kadar ceviz içi, 10-15 zeytin ya da bir avuç içi kadar ramazan pidesinin içine tereyağı, peynir, domates, salatalık eklenerek 10-15 zeytinle birlikte yenilebilir. Yanında bol süt, şekersiz çay, ayran içilebilir. Bir kahve fincanı kadar taze sıkılmış meyve suyu günlük C vitamini kaynağı olarak yeterli olacaktır. Fazlasına gerek yoktur."

"Sahurda reçel ve tatlıdan uzak durmak gerek"

recel-vitrini

Sahurda kahvaltı mantığıyla hareket edildiğinde sofraya reçel çıkarılması da olası. Ancak Prof. Dr. Canan Karatay sahurda reçel ve tatlı gibi yüksek glisemik indeksli yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini söylüyor. Çünkü bu gibi ürünler kan şekerinin dengesini hızlı bir şekilde değiştirerek vücuda faydadan çok zarar getiriyor.

Sahurda tarçınlı süt içerek çok daha rahat bir ramazan geçirebilirsiniz

Kan şekerini dengelemedeki ve içimizdeki tatlı yeme isteğini bastırmadaki başarısını bildiğimiz tarçın, Canan Karatay'ın da öneri listesinde. Öyle ki Karatay, sahurda 1 su bardağı kadar sütün içine yaklaşık 1 çay kaşığı tarçın atılıp içildiğinde o gün tutulacak orucun çok daha kolay geçeceğini, çünkü kan şekerinin dengelenip vücudun ihtiyacı olan seviyelere geleceğini söylüyor.

Oruç tutarken kendini enerjisiz hissedenlere önerisiyse zeytinyağı

Zeytinyağına olan sevgisini pek yakından bildiğimiz Canan Hoca, ramazan boyunca da zeytinyağını sofralarımızdan eksik etmemeniz gerektiğini söylüyor. Özellikle oruçluyken kendini enerjisiz, uykusuz, yorgun hissedenlerin mutlaka sahurda zeytinyağı ve zeytinden destek alması gerektiğini söyleyen Karatay, bu sayede gün içinde insanların kendilerini daha dinç hissedeceklerinin altını çiziyor.

Zayıflamak için oruç tutanlar aslında yanlış yolda

Ramazanda kimilerinin oruç tutarken zayıflamayı amaçladığını da söyleyen Karatay, bunun doğru olmadığının altını çiziyor. Vücudu aç bırakarak kilo vermenin yanlış bir yöntem olduğunu açıklayan Canan Karatay, sahurda ve iftarda vücudun ihtiyacından az olanı yiyip kendini aç bırakarak kilo verenlerin, verdikleri kiloları ramazanın ardından hızla ve fazlasıyla geri alacağının altını çiziyor.

Vücudun aç bırakılması durumunda pankreas ve karaciğer başta olmak üzere organlarımız üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ekleyen ünlü doktor, bunun organların yağlanmasına neden olabileceğini de söyleyerek orucu zayıflamak için tutanları uyarmayı da ihmal etmiyor.

Ramazan pidesini ölçülü yemek önemli

Ramazanın hemen hepimiz için olmazsa olmazı pide. Ama Canan Karatay'ın pide konusunda da ciddi uyarıları var. Bolca karbonhidrat içerdiği için ramazan pidesinin avuç içini geçmeyecek büyüklükte yenmesi gerektiğini söyleyen Karatay, iftarda ya da sahurda pide yeneceği zaman içine doğal köy tereyağı sürülebileceğini, aynı şekilde pidenin peynirle de yenebileceğini ekliyor.

Özellikle sahurda tüketilebilecek besinler arasında saydığı tereyağı ve peynirin, uzun süre tokluk hissi verdiğinden, boş midede koruyucu bir etki yarattığından da bahsediyor.

Bize de avuç içi kadar pidemizin içine tereyağı ve peynir ekleyip afiyetle yemek düşüyor.

"Orucu ılık suyla açmalı ve ev yapımı ılık çorbalarla iftar sofrasının açılışını yapmalı"

Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana Çorbası Tarifi

Uzun süre yiyecek ve içecek girmeyen midemizi çok yormamamız gerektiği için orucumuzu bir bardak ılık suyla yapmamız gerektiğini söyleyen Karatay, suyun ardından da yine ılık bir çorbayla devam edilmesi gerektiğini söylüyor. İçeceğimiz suyun ya da çorbanın ılık olması gerektiğini vurgulayan profesör, midenin yorulmaması ve yıpranmaması için aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmamız gerektiğini de ekliyor.

İftar sofrasında salata, cacık, ayran, sulu ve zeytinyağlı yemekler olmalı

kasik-salata-yilbasi

Canan Karatay'a göre iftar sofrasının olmazsa olmazları arasındaysa taze ve doğal sebzelerle hazırlanmış salatalar, salatalarda kullanılmak üzere taze sıkılmış limon suyu, doğal zeytinyağı gibi soslar, susuzluğa iyi gelecek cacık, ayran gibi eşlikçiler, bol sulu ve yine doğal zeytinyağıyla hazırlanmış yemekler var.

Sofrada mutlaka pilav olsun isteyenlere de bulgur pilavını öneren Karatay, bulgur pilavından yalnızca 2-3 kaşık kadar yenmesi gerektiğini, fazlasının vücuda zarar olabileceğini söylüyor.

İftar ve sahur arasında ağır tatlılar yerine taze meyveler, limonlu ve şekersiz çaylar ya da ayran tercih edilmeli

canan-karatay-ramazan-tavsiyeleri-10

İftardan sahura kadar geçen sürede sürekli yemek yemenin doğru olmadığını zaten biliyoruz. İşte Canan Hoca da bu durumu açıklıyor ve midenin gereğinden fazla yorulmaması gerektiğini, vücudun gün boyu eksik kalan su ihtiyacını karşılamanın çok daha önemli olduğunu söylüyor.

Hazımsızlık ve kan şekeri dengesizlikleri gibi durumlara yol açan ağır tatlılardan uzak durulması gerektiğinin altını çizen Karatay, iftarla sahur arasında ağzını tatlandırmak isteyenlere taze ve doğal meyveler, limonlu ve şekersiz olarak içilecek çaylar ya da ayranı öneriyor.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?