71 Yaşındaki Ajda Pekkan'ın Genç Kız Gibi Görünmesine Sebep Beslenme Sırları

Favorilerime
Ekle

Yaşını göstermeyen, sağlıklı ve fit görüntüsüyle gençlere meydan okuyan herkesi çok takdir ediyor ve gençlik sırlarını öğrenmek için can atıyoruz.

Bu kişilerden biri de Süperstar'ımız Ajda Pekkan. 12 Şubat 1946 doğumlu olan yani bugün 71 yaşında olan Ajda Pekkan hala ilk onunla tanıştığımız kadar güzel ve fit. Görüntüsüyle, enerjisiyle genç kızlara taş çıkaran Süperstar'ın gençlik sırrı ise beslenmesinde saklı.

Ajda Pekkan nasıl besleniyor da 71 yaşında hala genç kız gibi gözüküyor diye merak ediyorsanız buyursunlar.

Süperstar diyeti nedir?

Sağlığını ve güzelliğini korumak için beslenmesine azami özen gösteren ünlü isimlerden Ajda Pekkan. Bunun için Ender Saraç ile çalışan Ajda Pekkan "Süperstar diyeti" adı verilen bir beslenme programının da duyulmasını sağlamıştı.

Uzun yıllardır Ajda Pekkan'ın beslenme programını yöneten Ender Saraç, herkesin merak ettiği "Süperstar Diyeti"nin temelinde bol miktarda yağsız beyaz protein (et), maden suyu ve yeşil çay olduğunu açıklamıştı. Ayrıca Pekkan'ın şifalı bitkiler içeren doğal tabletler kullandığını ancak sentetik hiçbir şeyi hayatına dahil etmediğini de vurgulamıştı.

"Öyle 'iki ceviz, bir elma' değil komple bir sistem"

Ender Saraç'ın açıklamasına göre Ajda Pekkan'ın beslenme programında şunlar var: "Diğer diyetlerden farklı. Öyle 'iki ceviz, bir elma' değil komple bir sistem. Bu bir paket programdır. Egzersizler, masajlar, bitkisel gıda destekleri, şifalı bitkiler içeren doğal tabletler, vitaminler, bitki ve baharat çayları karışımı... Tamamen doğal. Sentetik ve kimyasal hiçbir şey yok.

Dikkat ederseniz, son 2 yılda fiziği ve doğal güzelliği ön plana çıktı. Aslında çok kilo vermedi. Ama vücudunu şekillendirdi, daha çok yağ yakıp kaliteli dokuları korudu ve artırdı. Özellikle göbek ve bel civarındaki yağları azalttı.

Ajda Pekkan'ın uyguladığı programda temel özellik beden yaşını gençleştirmektir. Son konserlerinde merak konusu olan bacakları, bu sistemin eseri. Bacaklarında hiçbir cerrahi ya da kimyasal müdahale yok. Bu görüntü; doğru, doğal beslenme ve doğru takviyeler kullanmanın sonucu."

Çikolata kaçamağı da yapıyor

Ender Saraç'ın bu açıklamalarından önce ise Ajda Pekkan Saraç'ın televizyon programına katılmış ve formda kalmasının sırrını şöyle dile getirmişti:

"Tatlıyı çok severim. Canım tatlı çekince bitter çikolata yerim. Her sabah bir bardak süt, yulaf ezmesi, tarçın ve bal yerim. Öğlen yeşil çay içerim. Bir de ılık su, yarım çorba kaşığı pekmez ve limon sıkarak hazırladığım karışımı içiyorum."

Kahvaltı çok önemli onun için

Posta Gazetesi'nde verdiği röportajda ise Ajda Pekkan'ın kahvaltı sırlarını öğreniyoruz. Sabah genelde 11'de uyanan Süperstar'ın kahvaltısı tepsi içinde yatağına geliyor. Bu tepside küçük peynir çeşitleri, domates, maydanoz, yeşil biber, organik bal, reçel ve farklı tahıl ekmeği çeşitleri oluyor. Bazen bunlara yarım simit de eklenebiliyor. Spor yapacağı günlerdeyse midesini boş bırakmak ve rahat hareket etmek için müsli veya yoğurtla birlikte mısır gevreği yiyor. Spor sonrası en büyük zevkiyse yumurta beyazıyla yapılmış maydanozlu omlet yemek.

Aynı röportajda Ajda Pekkan hakkında çıkan estetik haberlerine de şöyle cevap veriyor: "Şöhret ve zirvede olduğun zaman insanlar senin başka şeylerle güzel olduğunu, yemek yemeden yaşadığını, günde üç saat spor yaptığını, birtakım kozmetikler ve estetik müdahalelerle güzel kaldığını sanıyorlar. Tabii kozmetik müdahaleler yapılıyor çünkü insan yıllarca bu işte olunca tahrip oluyor. 17 yaşımdan beri çalışıyorum ama bütün bunları sadece estetik diye damgalamak yanlış.

Tabii şöhret olduğun zaman efsanelerin de oluyor. Örneğin günde dört saat spor yapıyor diyorlar. Eğer her gün o kadar spor yapsam yaşıyor olamazdım.

Göğüslerde estetik var, bacaklarda tabii yok. Ben de insanım, benim de selülitim var, ben de insanım, benim de canım var."

Pişmiş yemek kokusuna tahammül edemiyor, çiğ besleniyor

Ajda Pekkan'ın son zamanlardaki favori beslenme modeli ise son yıllarda adını çok sık duymaya başladığımız raw food yani çiğ beslenme.

Ajda Pekkan pişen yemek konusundan nefret ediyor. Hatta hatırlayanlarınız olacaktır, geçtiğimiz günlerde gazeteler pişmiş soğan kokusundan fobi derecesinde rahatsız olan Süperstar'ın çalışanlarının o evde yokken lahmacun sipariş ettiğini ve kokudan çok rahatsız olan Ajda Pekkan'ın sinirlenerek geceyi otelde geçirdiğini yazmıştı.

Kısacası yemek yapılırken kokunun üzerine sineceği endişesiyle mutfağa hiç girmeyen Süperstar bunun da etkisiyle genelde çiğ yemekler (raw food) yemeye, öyle beslenmeye çalıştığını söylüyor. Anne yemeklerini, kebabı, mantıyı, börekleri çok sevmesine rağmen çiğ beslendiği için onlardan uzak durmak zorunda olduğunu da ekleyen Pekkan daha çok yeşillik tükettiğini vurguluyor.

Ve "ölümsüzlük iksiri"

milliyet

milliyet

Ajda Pekkan'ın gençliğinin sebebi olarak gösterilen şeylerden biri de Tayland'da keşfettiği bir iksir. Viking Mağarası'nın bir bölgesindeki okyanus suyu ve birçok farklı bitkilerle hazırlanan bu özel içecek, halk arasında 'ölümsüzlük iksiri' olarak biliniyor.

Litresi 500 bin dolar olan iksir, 50 mililitrelik şişelerle satılıyor. Ajda Pekkan da şişesi 25 bin dolarlık bu özel içeceği, yılda ortalama 2 kez tüketiyor. 'Ölümsüzlük iksiri' olarak anılan içeceğin tüm hücreleri yenilediği ve kişiye enerji verdiği iddia ediliyor. Tayland'daki bu özel içeceği, dünyaca ünlü birçok politikacı, sporcu, oyuncu ve şarkıcının da içtiği söyleniyor. İddialara göre Ajda Pekkan da onlardan biri.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?