görkem yöntem

Kimsin Sen: Yemek.com Yazılım Geliştirme Uzmanı Görkem'i Tanıyalım

Favorilerime
Ekle

Günün her saati sizinle tariflerini buluşturan, keşfettiren, şaşırtan, öğreten, yediren, içiren, ''Yetmez'' deyip izlettiren biricik içerik ekibimizi tanıdık dokuz bölüm boyunca. ''Kimsin Sen'' ikinci sezonunda Yemek.com'u bir site olarak nakış gibi işleyen kahramanlarını ifşa etmeye karar verdi.

Hiç kuşkusuz ki bu gizli kahramanlar, Yemek.com'un sizlerle buluşmasını sağlayan, canımız IT ekibimiz. Bu kez onların karşısına geçtik.''Kimsin Sen’’ diye sorduk. Kodlarla dolu dünyalarının arkasında neler varmış, hep birlikte görelim dedik. Bu serimizin de ilk kurbanı yazılım geliştirme uzmanımız Görkem.

Lafı fazla uzatmadan girişimcilik ruhu ile tanınan, hikayesinin fonunda ''Macera dolu Amerika'' çalan Görkem'in keyifli röportajı ile baş başa bırakalım sizi.

Hoşgeldin Görkem. Hazırsan başlıyoruz. Kimsin sen, ne yapar, ne edersin? Heyecanla dinliyoruz seni.

yemekcom-gorkem

Ben Görkem Yöntem. 27 yaşına girdim dört gün önce. Aslen Adanalıyım. Fakat Ankara'da büyüdüm. Başkent Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra startup'ımı kurduğum, yönetici olduğum bir dönem oldu. Ardından Amerika'da, Los Angeles'a gittim. İki hatta yaklaşık üç senenin sonunda İstanbul'a döndüm. Yaklaşık sekiz aydır Yemek.com'un yazılım geliştirme uzmanıyım.

''Kimsin Sen'' sorusunun yanıtı girişimci olabilir aslında. Girişimci ruhum, keşfetmeden de duramıyor. Her alanda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İşini seven, düzen seven - hatta yazdığım kodlarda, ev eşyalarımda, gittiğimiz mekanlarda bile- bir adamım.

Yemeği de çok severim. Ama ''Onu yemeden duramam.'' dediğim tek şey var şu hayatta. O da anneannemin karnıyarık ve pilavı.

Makina mühendisliğinden mezun olmuşsun. Nasıl karar verdin yazılımcı olmaya?

yemekcom-gorkem-3

Aslında birbirinden çok bağımsız iki dal değiller. Birini biliyorsan, diğerini öğrenmen kolaylaşıyor. Temeli vardı, üzerine çıktım. Üniversite yıllarında oldu yazılımla tanışmam. Mezun olduktan sonra kendi startup'ımı kurdum. O sırada yazılımcı bir arkadaşımız vardı. Verdiğimiz işi ağırdan alarak yapmaya başlayınca, ''Ona vereceğime ben yaparım.'' dedim. Ve kod yazmaya başladım.

Daha sonra hem eğitim almak adına, hem kendime geliştirmek adına Amerika'ya UCLA'ya gittim. Orada International Business Management eğitimi almaya başladım. Aklımda hala yazılımcı olmak yok. Ama kendimi yazılım anlamında geliştiriyordum. İçinde bulunduğum işlerde bir yerden sonra sadece kod yazmaya başladım. Beni bıraksınlar, kod yazayım yani.

Daha sonra tam da aradığım özelliklerde bir ilana denk geldim. Ve yazılımcı olarak çalışmaya başladım. 2 yıllık sürecin ardından oturma izni alamayınca döndüm Türkiye'ye. ''Niye döndün?'' sorusunun cevabı da bu.

İyi ki Amerika'ya beyin göçümüzü engellemişler. İyi ki gelmişsin. Peki, Yemek.com'da neler yapıyorsun?

yemekcom-kimsin-sen-gorkem

Yemek.com'un Back-end developer'ım. Açıklayayım hemen ne olduğunu. Sitenin datasıyla, giriş, kayıt (Log In, Register) sistemleriyle, güvenliğiyle, arama çubuğu ile ilgilenen kısmındayım. Yani siteye girdiğinizde, bir şeyler aramak istediğinizde, adeta bir Google gibi önünüze aradığınızı çıkarmakla görevliyiz. ''Domates'' kelimesini girdiğinde, onu anlayıp, önüne istediğiniz aramanın çıkmasını sağlıyoruz.

Ayrıca kodu yazıp bırakmıyoruz. Kullanıcıdan gelen istekleri takip edip, o şekilde gerekli düzenlemeleri de yapıyoruz. A'dan Z'ye her şeyiyle ilgileniyoruz. Yemek.com'un arka planını bilen dört kişiden biri olduğum için de ayrı şanslıyım. Çok güzel bir ekibiz. Ama ne yazık ki yemeklerle iç içe olduğumuz için sürekli diyetteyiz.

İşi gücü bir kenara bırakalım. Mesai saatleri dışında neler yapıyorsun Görkem?

Bol bol dizi, bol bol film izliyorum. Sinemaya gitmeyi çok seviyorum. Kız arkadaşımla zaman geçiriyorum.

Malumunuz İstanbul'da yeni sayılırım. O yüzden elimden geldiğince İstanbul'u da keşfetmeye çalışıyorum. Babamdan geçen bir seyahat huyum var. Seyahat etmeyi çok seviyorum. Hatta üniversite yıllarında interrail yaptım. Pek çok yeri gezip, görme imkanı yakaladım. Bunların dışında bol bol yemek yiyorum. Kendimi yemek, şarap ve viski konusunda geliştirmeye de çalışıyorum.

Geldik en sevdiğimiz konuya. Yemek yapmakla aran nasıl, giriyor musun mutfağı?

yemekcom-gorkem-2

Güzel yemek yapmak değil de, güzel tarif takip ediyorum. Yurt dışında başladım mutfağa girmeye ve bir süre sonra pilav konusunda uzmanlaştım. Bir de ben biraz mühendis kafasıyla bakıyorum olaya. Tek başına yaşayan insanlar makarna vs. yapıyorlar. Makarna yaptın, e kuru kuru gitmez sos yapman lazım. Bunun için tencere, süzgeç, tabak, çanak bir sürü şey kirletiyorsun. Ve çıkan bulaşık yaptığın yemeğe değmiyor.

Onun yerine portakal yatağında somon yapın. Hem bulaşık çıkmıyor, hem de daha sağlıklı. Çıkan bulaşıkla yaptığınız yemeği bir kıyaslayın bence. Değer mi değmez mi karar verin.

Onun dışında workshop'lara da katılıyorum. Hatta geçenlerde Yud'un Atölyesi'ne gittik. Çok keyifliydi. Çok üşendiğim durumlarda da Yemeksepeti'ni açıp, China Big Box'dan güzel bir yemek sipariş ediyorum.

Bu kadar gezip, yediğine göre bize nefis önerilerin vardır diye tahmin ediyoruz. Nereye gitmeli ve neler yemeliyiz?

yemekcom-gorkem-1

Tabii. Hatta bir itirafım var. Bazen seyahatlerimin gurme turizme kaydığı da olmuyor değil. Oldukça etçil biri olarak önerilerime steakhouse ile başlamak istiyorum. California'da Mastro's Restaurants. En iyi fine dining steakhouse'larından biridir. Gitmişken iki kişilik porterhouse'u mutlaka denemelisiniz.

Los Angeles'da Michelin yıldızlı Gordon Ramsay'e ait The London restorana gidin ve Beef Wellington yiyin. Gitmeden önce bu videoyu izlemeyi unutmayın.

Princi - Görkem Yöntem

Princi - Görkem Yöntem

Hazır Californiya'dayken hayatımda yediğim en basit ve lezzetli burgeri yapan Rocky's Crown Pub'a uğramadan dönmeyin derim. New York'ta o kadar fazla lezzet var ki, saymakla bitmez. Yine de kişisel favorilerimi söyleyeyim. İnanilmaz şirin bir o kadar da lezzetli Buvette'ye gidin. Üzerine bir de Magnolia Bakery'den Banana Pudding iyi gider.

Avrupa'ya dönersek, Milano'da espresso içip, tatlı yiyebileceğiniz Princi'yi öneririm. Fransa'nın Côte d'Azur bölgesine yolunuz düşerse kesinlikle Bouillabaisse denemelisiniz. Eğer denizden babam çıksa yerimcilerdenseniz Atina'da tepeleme getirilen karides, kalamar, ahtapot tabağı tam size göre.

Hazır sonlara yaklaşıyoruz. Bir özel hayat sorusu sormadan bırakmayız. Yemek yaparak tavladığın birisi oldu mu hiç?

Sevdiğim insanlara yemek yapıyorum. Ben bir insana yemek yapıyorsam, zaten onu tavlamışım demektir.

Ve son sorumuz: Yemek.com senin için ne anlam ifade ediyor?

Kendimi bulduğum yer. İş anlamında ve hayatımı nasıl devam ettireceğim konusunda karar verdiğim noktam diyebilirim. Mühendislik mi, yazılım mı, yılların verdiği o karmaşanın içinde mutlu olduğum, kendimi bulduğum yer oldu.

Not: Görkem'i takip etmek isteyenler için Instagram hesabını verelim.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?