Kimsin Sen: Yemek.com Sistem Analisti Emre'yi Tanıyalım

Favorilerime
Ekle

Yola çıktığımız ilk andan beri pek bir sevdiniz bizi. Nasıl teşekkür etsek az. Aldığımız tepkiler de – hava atmak gibi olmasın- hep nasıl tatlı bir ekip olduğumuz yönündeydi. Bunlara kayıtsız kalmadık elbette. Ekipçe ifşa olalım artık dedik. Serimize de ''Kimsin Sen'' deyiverdik.

Kimleri kimleri kurban etmedik ki? İlk olarak içerik ekibini kestirdik gözümüze. Cemre’yi (yani beni) sıkıştırdık ilk bölümde. Ardından Tugay geldi. Ekin, Emre, Duygu, Zeynep, Alişan ve son olarak da Batuhan’ı kurban koltuğuna oturttuk. Sıra IT ekibimize geldik. Geçen hafta yazılım geliştirme uzmanı Görkem’i aldık karşımıza. Uzun uzun Amerika mecaralarından söz etti. Yemeklerden, girişimci ruhundan konuştuk.

Bu hafta Sistem Analisti Emre’yi darladık. Önden spoiler vermeyelim. Çayınız, kahveniz hazırsa siz de bu sohbete ortak olun. Buyurunuz efendim, masada yeriniz hazır.

Minik not: Hakkımızda merak ettiğiniz ne olursa aşağıda yorumlar kısmı emrinize amededir. Hiç çekinmeyin, biz yerinize seve seve sorarız.

Minnoş bir not daha: Emre'yi Instagram hesabından takip edebilir, Facebook adresinden de ulaşabilirsiniz.

Öhüm öhüm. Sevgili kurbanımız Emre. Hoş geldin. Anlat bakalım. Kimsin sen, ne yapar, ne edersin?

kimsin-sen-emre-1

Ben Emre Kurtoğlu. 26 yaşındayım. İşimle bayağı ilintisiz olarak İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü mezunuyum. Daha da alakasız olarak yüksek lisansımı pazarlama üzerine yapıyorum. Nerelisin dersen, doğma büyüme, kendimi bildim bileli İstanbulluyum. Ama liseyi Gebze’de okudum.

Öğrencilik yıllarımdan bu yana da, hatta yaklaşık 6 yıl, Yemeksepeti çalışanıyım. Yaklaşık 3 aydır da Yemek.com sistem analistliğini yapıyorum.

Onun dışında gerçek bir etoburum. Bir hayvanın her yerini yiyebilirim. Ama son zamanlarda sebzelerle de aram iyi. Hiç brokoli yememiştim, şu sıralar brokoli çorbasını çok sevmeye başladım. Kendileri yeni favorim olur. Son olarak motorcu kimliğimi de es geçmeyeyim. Motorum, benim her şeyim.

Birbirinden çok uzak şeyler yapmışsın. Nasıl oldu sistem analisti olma sürecin Emre? Merak ettik doğrusu.

Üniversite yıllarıma ışınlanıyoruz şimdi.

O sıralarda çağrı merkezinde part-time olarak çalışmaya başlamıştım. Sonra gece vardiyasında çalışmaya başladım. Sonraki dönemlerde farklı projelerde de yer aldım. Süreçler ilerledi ve kendimi Yemek.com sistem analisti olarak buldum. İlk aşamada bol bol eğitim videoları izledim. Müthiş bir ekibimiz var, onların sayesinde de halen bir sürü şey öğrenmeye devam ediyorum. Sürecim böyle işledi benim.

Ne yapar peki sistem analisti? Okulu var mıdır bu işin?

kimsin-sen-emre-2

Benim işim öyle kod yazmakla, yazılım yapmakla çok yakından ilgili değil. Tabii onlardan da anlamak gerek ama o yazılımcılarımızın işi. Ben işin daha farklı bir boyutundayım. Ürün müdüründen gelen işleri, talepleri detaylandırarak yazılımcının anlayacağı dile çeviriyorum. Onlara iletiyorum. Daha sonra yapılan işlemleri sıraya koyup, neyin, ne şekilde yapıldığını anlatıp ürün müdürüne iletiyorum.

Yani iki tarafında isteklerini dinliyorum, iki taraf arasında köprü görevi görüyorum, bağlantı kuruyorum. İkinci soruna gelecek olursam, bence kimse mezun olduğunda sistem analisti olacağım diye mezun olmuyordur. Bu biraz kendi çabanla, merakınla öğrenebileceğin bir iş. Ben işi mutfağında gördüm burada piştim. İlk aşamadan itibaren de eğitim videoları vs. izledim ve izlemeye de devam ediyorum. İkinci şansım ise çok güzel bir ekiple çalışıyor olmam. Günün her anı yeni bir şey daha öğreniyorum.

İşi gücü bir kenara bıraktığımızda mesai saatleri dışındaki Emre neler yapıyor?

Ofisten genelde geç çıkıyorum(Çok çalıştığımı bu şekilde belirtelim lütfen). 6 yılım burada geçtiği için yakın arkadaşlarımın, dostlarımın çoğu burada. Hep birlikte vakit geçiriyoruz. Motorcu bir grup arkadaşım var, haftada bir kez mutlaka onlarla buluşuyorum. Motorum benim için hem ulaşım, hem meditasyon aracı. Atlayıp uzun yol yapmayı, yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum.

İlk yurt dışı deneyimimi geçen yıl yaşadım. Ama arkası hızla geldi. Sürekli ''Şuraya mı gitsek?'' diye planlar yapıyorum. Arka arkaya çok fazla ülke ve şehir keşfettim.

Motorundan da bahsetmemek olmaz şimdi...

kimsin-sen-emre-4

Olmaz tabii. Motorum benim elim, ayağım, özgürlüğüm. Onunla olan ilişkimiz part-time çalıştığım dönemlerde başladı. İşe çok erken gidip gelmem gerekiyordu. Ofise de uzak olunca taksiye, arabaya para vermek yerine kendime minik bir motor almıştım. Onunla gidip geliyordum. Hayatıma büyük kolaylık sağlamaya başladı.

Sonra bu tutku büyüdü de büyüdü. Birlikte bir yerlere gittiğimiz motorcu gruplarımız bile oldu. Aynı tutkuyu paylaştığın insanlarla birlikte olmak ayrı güzel. Motor kullanın insana verdiği bir özgürlük de bambaşka. Arabayla trafikte dakikalarca bekleme derdi yok, benzin derdi çok daha az. Önümüzdeki günler için Avrupa'yı motorla gezme planlarım var.

En sevdiğimiz konuya geldik. Yemek.com’un ekibindeki herkes gibi yemeklerle aşk yaşıyor musun sen de?

Yaşamaz olur muyum? Kendimi hiç kısıtlamam yemek konusunda. Canımın istediğini, istediğim kadar yerim. Hatta bugüne kadar Yemeksepeti'nden verdiğim siparişlerle bir araba alırdım herhalde. Öyle seviyorum yemek yemeyi. Bana et olsun, bol soslu yemek olsun.

Ama gariptir, hayatımda hiç peynir, zeytin, bulgur yemedim. Tadını bilmem, ağzıma bile almadım. Biraz yemek seçiyorum sanırım. Ama sevdiğim bir yemek olsun, afiyetle yerim.

Hem yemek düşkünüsün hem zayıf. İtiraf et hadi hangi diyet bu Emre?

kimsin-sen-emre

Belki kıskanıyorsunuzdur ama hiçbir zaman kilo vermek, almak gibi bir derdim olmadı. İstediğimde veriyorum, istediğimde alıyorum.

Bundan 1 yıl öncesine kadar 90-95 kiloydum. İyi hallerimde 85 kilo civarlarındaydım. Şu an 75 kilo oldum ve bu kiloya inmek için hiçbir şey yapmadım. Ekmek yememeye başladım. Sonra akşamları ''Aman geç oldu. Birkaç saate uyuyacağım zaten.''deyip yememeye başladım. Öyle öyle midem küçüldü sanırım. İşin en güzel tarafı ''Zayıfladım ben zaten.''diyerek abarta abarta istediğin şeyi yiyebilmek.

Özellikle uğraşmadım yani. Ne yemek istiyorsanız yiyin. Zaten vereceğiniz varsa verirsiniz. Önemli olan sağlıklı olmak. Umarım hayatımın hiçbir döneminde sağlık problemi yüzünden yemekten uzak kalmam.

Sonlara doğru yaklaşırken, öneriler alalım diyoruz senden.''Gidin şunu şurada yiyin.'' dediğin yerler var mı?

Instagram

Instagram

Ben gezdiğim, gördüğüm yerlerin geleneklerini yaşamayı, orada yerel ne varsa denemeyi çok seviyorum. Elimden geldiğince o tatları denemeye çalışıyorum. Onun dışında gördüğüm ilginç şeyleri de afiyetle yiyorum.

Önerilere Dubai'den başlayayım. Dubai'de yerelden çok karma bir kültür yok. Bu yemeklerine de yansımamış haliyle. O yüzden her gün farklı bir tat denemek istedim. Yediğim ve çok lezzetli bulduğum şey deve etinden yapılmış bir burger'di. Beklenmedik oldu lezzeti benim için. Bol soslu yemekler sevdiğim için Hint yemeklerine bayılmıştım orada.

Dallas'ın ünlüsü Keller's Burger'de yediğim burger'lerin tadı hala damağımda. Gideniniz olursa mutlaka yiyin. Prag'da Cafe Slavia'ya gidin. Herhangi bir şeyi yiyin derim, bambaşka bir mekan. Ayrıca geyik eti ve gulaş deneyin.

İstanbul'da favori mekanlarımın başında Beşiktaş'ta ki Çakmak Kahvaltı var. En sevdiğim ikinci mekan ise Fatih Karadeniz Pidecisi. Ve son olarak burger aşığı bir insan olarak Karaköy Baltazar'da her türlü burger'i midenize indirin.

Paris'e gittiğimde Amélie'nin filmde çalıştığı Café des Deux Moulins'e girmiştim bilmeden. Creme brulee yemiştim orada. Harikaydı.

Daha fazla karnımızı acıktırmadan gelelim son sorumuza. Yemek.com senin için ne anlam ifade ediyor?

İçerik ekibi olarak Yemek.com'un daha göz önünde duran tarafı sizlersiniz. Bir yazı yazıyorsunuz ve aynı anda insanlarla iletişime geçiyorsunuz. Biz de Yemek.com'u ayakta tutabilmek için çalışıyoruz. Şey gibi düşün, bir çocuk yürürken yolundaki engelleri kaldırırsın, hep dümdüz yürümesi için uğraşırsın. ''Aman oraya çarpmasın, aman düşmesin.'' dersin hep. Benim için de öyle. Gözümüz gibi baktığımız, ellerimizle büyüttüğümüz bir şey aslında.

Onun dışında benim okulum. Her gün yeni bir şey öğrendiğim, kendimi geliştirdiğim, nefis insanlarla çalıştığım yer.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?