7 Yaşındaki Otizmli Oğlunu Hala Emzirdiği İçin Eleştirilen Anne

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253403 takipçi1763 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Ocak 21, 2015
Rüya Yelsalı
Nisan 6, 2017
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Öznur Doğan
Ocak 14, 2015

Lisa Bridger, beş çocuk annesi bir kadın. Onu gündeme taşıyan ve insanların onu sert bir şekilde eleştirmesiyle devam eden sürecin sebebi ise her ikisi de otizmli olan 4 ve 7 yaşındaki çocuklarını hala emziriyor olması.

İnsanlar Lisa'yı çocukların bu yaşta artık insan vücudunu tanımaya başladıklarını ve bunun çocuğun gelişimini kötü etkileyeceğini söyleyerek eleştirirken Lisa ise otizmli çocuklarının sakinleşmek için anne sütüne ihtiyacı olduğunu söyleyerek onu eleştirenleri kötü niyetli olmakla suçluyor.

Bakalım Lisa'nın hikayesini okuduktan sonra siz kime hak vereceksiniz?

Her ikisi de otizmli olan 4 ve 7 yaşlarındaki oğullarını emzirmeye devam eden bir anne

5 çocuk annesi 46 yaşında Lisa hayatının tam 20 senesini emzirerek geçirmiş bir kadın. Her ikisi de otizmli olan 4 yaşındaki oğlu Phoenix ile 7 yaşındaki oğlu Chase'i ise hala her gün düzenli olarak emziriyor.

Özel ilgiye muhtaç olan oğullarını mutlu etmek ve sağlıklı olmalarını sağlamaktan başka bir amacı olmadığını söyleyen Lisa zor bir hayatı olduğunu söylüyor. Ancak insanların ona destek olmak yerine onu çok sert bir şekilde eleştirmeye başlaması onun için son damla oluyor.

O da onu eleştirenlere cevap vermeye başlıyor.

Lisa kendini savunuyor

Okul çağına gelmiş yaşına gelmiş 7 yaşındaki oğlunu emzirdiği için Lisa'yı çocuk sömürüsüyle ve onun gelişimini kötü etkilemekle suçlayanlara ek olarak bunu Lisa'nın sadece kendini düşündüğü için yaptığını savunanlar da var.

Lisa ise asla kararından geri adım atmıyor ve doğru şeyi yaptığını savunuyor. "İnsanlara göre yedi yaşındaki çocuğumu emzirdiğim için kendimden utanmam gerekiyormuş. Tam tersine hiç utanmıyorum, hatta bundan gurur duyuyorum. Bu insanlar ya anne sütünün faydalarından habersizler ya da çocuklarını emziremedikleri için kendilerinden utanıyorlar, suçluluk duygularından dolayı bana saldırıyorlar" diyor Lisa.

"Sadece anne sütü onları sakinleştirebiliyor ve benim için onların rahatından daha önemli bir şey yok"

dailymail

dailymail

Lisa'ya göre anne sütü sayesinde iki oğlu da tüm hayatları boyunca sadece iki kere soğuk algınlığına yakalanmış ve hayatlarında hiç antibiyotik kullanmak zorunda kalmamış. Anne sütünün çocuklarının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyen kadın aynı zamanda küçük oğlunun inek sütüne karşı intoleransı olduğunu, bu yüzden inek sütü içemediğini dolayısıyla ihtiyacı olan kalsiyum ve demiri almak için anne sütüne ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

Lisa'nın çocuklarını anne sütünden kesmemesinin asıl sebebi ise her ikisine otizm tanısı konmuş olması. Lisa'ya göre anne sütü onları yatıştırıyor. Onları emzirdiğinde huysuzluklarının bittiğini, sakinleştiklerini söyleyen genç anne emzirmeyi reddettiği takdirde hırçınlaştıklarını anlatıyor.

Son sözü yine Lisa'ya bırakalım:

"Benim için çocuklarımın huzuru ve rahatı her şeyden önce geliyor. Eğer oğlum gelip 'Sarılmaya ihtiyacım var' dediğinde benim 'Bunun için çok büyüksün' dememle 'Sana süt yok' demem arasında onun için hiçbir fark yok. Büyük oğlum Chase'i bazen bir sarılma, nefes egzersizleri ya da diğer dikkat dağıtan şeyler sakinleştirebiliyor ancak anne sütü almadığında onu sakinleştirmem mümkün olmuyor. Onlar istedikçe buna mecburum. Onlar bırakmak istediklerinde zaten bırakacaklardır. Ben de o zamana kadar bekleyeceğim."

Peki siz Lisa'nın bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?