Hastalığı Yüzünden Sürekli Yemek Yemek İsteyip Yemediğinde Kriz Geçiren Küçük Kız

Favorilerime
Ekle

Prader-Willi sendromu adı verilen bir genetik hastalıktan muzdarip küçük bir kızdan bahsedeceğiz bugün size. Hastalığın yol açtığı sürekli acıkma ve yemek yeme isteğiyle boğuşan yedi yaşındaki bir kız Megan. Annesi ise onun tüm yemek isteklerine, çığlıklarına, bağrışlarına kulaklarını tıkamak, onun yanında yemekten bahsetmeyi geçtik ileride obez olmaması için mutfak dolaplarına ve buzdolabına kilit takmak zorunda.

7 yaşındaki Megan ve 36 yaşındaki annesi Tracy Fitzgerald'ın hikayesi içinizi burkacak.

Prader-Willi sendromuyla doğan küçük bir kız

Prematüre olarak dünyaya gelen Megan'ın önce kromozom anormalliğine sahip olduğunu söylüyor doktorlar. Ardından Megan 5 haftalıkken Prader-Willi sendromu teşhisi konuyor. Prader-Willi sendromu ne dersiniz hemen kısaca özetleyelim: 15. kromozomdaki anormallikten kaynaklanan zeka geriliği, duygusal dengesizlik, kaslarda güç kaybı ve kas gevşekliği, kısa boyla beraber iştah bozukluğuna bağlı morbid obezitenin gözlendiği nadir bir genetik hastalık.

Bu hastalık sürekli yemek yeme isteği, bitmeyen bir iştah anlamına geliyor bir yandan da. Buna ek olarak bu hastalığa sahip çocuklar hem fiziksel hem duygusal olarak yaşıtlarından çok daha geç gelişiyorlar, öğrenme zorluğu yaşıyorlar. Örneğin Megan hayatının ilk 6 ayını hastanede yatarak geçirirken yürümeyi 3 yaşında öğrenmiş.

Yemek yemediğinde kriz geçiriyor

Özellikle 4 yaşından sonra Megan yemeğe çok daha düşkün hale geliyor. Fırsat bulduğu her anda yemek yiyen ve tek oturuşta diğer çocukların 6 katı kadar yemek tüketen Megan'ın bu durumu annesi Tracy'yi çok endişelendiriyor, çünkü böyle giderse Tracy hayatının geri kalanında obeziteyle boğuşacak ve belki de bu durum hayatını kaybetmesine yol açacak.

Tracy'nin seçtiği yol kızı etraftayken asla yemeklerden bahsetmemek ve katıla katıla ağlıyor olsa da ona fazla yemek vermemek. "Onun çığlıklarını duymazdan gelmek ve ona hayır demek zorundayım; bunun bir anne için ne kadar zor olduğunu bilemezsiniz" diyen Tracy evde belli yemek saatleri belirleyip bunu bir rutine oturttuklarını ve başka hiç kimsenin bu saatler dışında yemek yiyemediğini söylüyor. Aralarında yemek hakkında bile konuşamıyorlar, çünkü bu Megan'ın durumunu tetikliyor ve küçük kız yemek yemek istediğini söyleyerek kendini yerlere atmaya başlıyor.

Annesi mutfak dolaplarına, buzdolabına kilit takıp onun çığlıklarına kulak tıkamak zorunda

En büyük zorluğu ise dışarıda yemek yiyecekleri zaman yaşıyorlar. Çünkü Megan başkalarının yemekleri geldiğinde kendi yemeği henüz önünde olmadığı için kriz geçiriyor ve ağlayarak ortalığı birbirine katıyor. Annesi Tracy ise onun bu bağırışlarına kulak tıkadığında ve ilgilenmiyor gibi göründüğünde ise çevredeki diğer insanlar özellikle kadınlar tarafından "kötü bir anne" olarak suçlandığını söylüyor.

Megan artık kendi başına yemek yiyecek ve bulacak yaşa geldiği içinse annesi mutfak dolaplarına ve buzdolabına kilit takmak zorunda kalmış. "Onu oyalamak için elimden geleni yapsam da onun her saniye yanında olamam. Bu yüzden buna mecburdum" diyor Tracy.

Annenin tek bir isteği var: Bu hastalığa olan farkındalığın artırılması. İnsanların onu kötü bir anne olarak yargılaması çok da umurunda değil Tracy'nin ama bu hastalığı bilmedikleri için diğer insanların Megan'a nasıl yaklaşacaklarını bilememeleri ve krizlerini tetiklemeleri Tracy'yi çok üzüyor.

thesun

thesun

Umarız her şey onlar için gelecekte daha kolay ve güzel olur.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?