Ispartalı Kadınların Ürettiği İsmiyle ve Tarifiyle Dikkat Çeken Yerel Ürün: Şokelma

Favorilerime
Ekle

Şu sıralar herkesin gerek ismiyle, gerek içeriğiyle konuştuğu yeni bir yerel ürünümüz var: Şokelma!

Şokelma, isminin de çağrıştırdığı gibi ekmeğe sürülebilir bir elma marmelatı. Isparta'da Eğirdir Belediyesi'nde çalışan kadınların ürettiği ve satışa sunduğu şokelmayı gelin yakından tanıyalım.

Yorumlarınızı merak ediyoruz.

Rendelenmiş elma, elma konsantresi, karbonat ve süt karışımından oluşan yerel bir ürün

Isparta, Türkiye'nin elma üretim merkezlerinden biri. Burada Eğirdir Belediyesi'nde çalışan kadınlar rendelenmiş elma, elma konsantresi, karbonat ve süt karışımından oluşan bir ürün üretiyorlar ve adını "şokelma" konuyorlar.

Şokelma, tıpkı sürülebilir çikolata kremaları gibi kahvaltılarda ekmeğe sürülerek yenilen bir lezzet aslında.

İsmi kadar tarifi de dikkatleri üzerine çekti

Isparta’nın Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl tanıttığı şokelmanın Türkiye'de bir ilk olduğunu söyleyerek bu ürünü şöyle anlatıyor:

"Elmanın başkenti olarak ilçemizde elmayı her türlü değerlendirmek istiyoruz. Sirkesinden, pekmezine, turşusundan, tatlısına. Şimdi de anne eliyle diyebileceğimiz şekilde şokelma üretildi. İçerisinde hiç bir katkı maddesi yok. Elmanın rendelenerek, içine elma konsantresi ve süt ilave edilerek elde ettiğimiz şokelmayı rahatlıkla tüketebileceğiz."

Kahvaltıların yeni yüzü: Şokelma

sputniknews

sputniknews

Doğal ve katkısız bir ürün olduğundan şokelmanın kahvaltıların yeni yüzü olacağını söyleyen Ömer Şengöl, "Amacımız bir tane daha fazla elmayı sağlıklı besin olarak tercih edenlere sunmak. Annemizin, ninemizin yaptığı usullerle bu maddeleri üretiyoruz. Koruyucu ürünlerden usananların bizi tercih edeceklerini düşünüyorum. Sonuç olarak aklımıza ne geliyorsa, mümkün olduğu kadar elmayı, yerel ürünleri pişmiş olarak sofralarda tatlı, salata, çorba ve et yemeklerinin veya sebze yemeklerinin içinde tüketmeyi düşünüyoruz. Kendimiz ürettiğimize göre tüketimini de sağlamamız lazım. O bakımdan iyi bir iş yaptığımıza inanıyoruz" diyerek kadınların ortaya çıkardığı bu yeni elmalı ürüne inancının tam olduğunu vurguluyor.

Peki siz "şokelma" hakkında ne düşünüyorsunuz?Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?